Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vysokoškoláci vyjdou příští středu do ulic, vadí jim reforma škol

  16:43aktualizováno  18:03
Příští týden ve středu vyjdou studenti z celé České republiky na protestní pochod Prahou. Vadí jim reforma vysokých škol. Do protestního týdne se zapojí 18 škol z osmi měst. Kromě protestu se budou na školách konat takzvané noci univerzit s přednáškami pro veřejnost.

Proti reformě protestovali studenti v Brně. Teď se mají do protestů zapojit vysokoškoláci z 18 škol. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Vlastní protesty chystají například studenti z Hradce Králové nebo z Brna. V úterý 28. února vyjde protestní průvod studentů šesti brněnských univerzit, ve stejný den plánují v Hradci Králové "okupační stávku", při níž budou studenti ve škole spát.

"Všechny veřejné vysoké školy včetně jedné státní (Univerzita obrany) slibují nějakou účast studujících," řekla mluvčí Studentské komory Rady vysokých škol Heda Čepelová.

Ve středu 29. února se pak studenti z celé republiky sjedou do Prahy na náměstí Jana Palacha, odkud půjdou před Úřad vlády. Počty účastníků zatím nechtějí organizátoři odhadovat.

"Chceme jednoznačně ukázat, že studujícím z celé České republiky není osud vysokých škol lhostejný," uvedla Čepelová. Do takzvaného týdne neklidu se zapojí i Iniciativa za svobodné vysoké školy. Ta má podporu řady osobností veřejného života.

Smyslem protestů je přimět vládu, aby neschvalovala návrhy dvou reformních zákonů o vysokých školách a vrátila je ministrovi školství k přepracování.

Kabinet by měl materiál projednávat v březnu. Studentům a většině akademické obce se nelíbí zavedení školného, změny v pravomocích akademických orgánů a bojí se i zásahů komerční sféry.

V rámci týdne neklidu chtějí studenti pozvat zájemce na fakulty a ukázat jim nezbytnost své práce, která je podle nich reformami ohrožena. Do protestů se v nějaké formě zapojí školy z Prahy, Brna, Ostravy, Olomouce, Hradce Králové, Liberce, Opavy, Českých Budějovic a Jihlavy.

Reformy se připravují několik let, kvůli protestům akademické obce byly pokaždé odloženy.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Pod stromy umírá příliš mnoho řidičů. Experti radí kácet a omezit rychlost

Zdemolované auto a strom, do kterého po smyku narazilo.

Zhruba každého šestého mrtvého při autonehodách má na svědomí srážka se stromy. Ta přitom podle dlouhodobých statistik...

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

Najdete na iDNES.cz