Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vysokoškoláci ukazují, že i chemie může být zábavný předmět

  8:04aktualizováno  8:04
Pro některé studenty je chemie neoblíbeným i obávaným předmětem. Tento přístup se snaží změnit vysokoškolští studenti tohoto předmětu. S ojedinělým projektem jezdí po celé republice a snaží se dětem zábavnou a interaktivní formou přiblížit svět moderní chemie.

Chemie se dá učit i zábavně. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Zvoní po velké přestávce. Do chemické učebny v pražském Gymnáziu ve Voděradské ulici se docela ochotně hrnou septimáni. Začíná ukázková hodina moderní chemie, kterou už přes rok pro středoškoláky pořádá Vysoká škola chemicko-technologická v Praze (VŠCHT).

"Normálně tolik dětí na hodinu nemáme, chceme využít zajímavou příležitost, takže jsme spojili dvě třídy dohromady," vysvětluje plné lavice profesorka chemie Vladimíra Zvěřinová, která přednášku domluvila.

"Že takové hodiny můžu svým studentům dopřát, jsem zjistila na letní škole VŠCHT pro středoškolské profesory. Myslím, že je to pro studenty přínos, vidí zajímavé pokusy, představí si dopad chemie v praxi. Někoho to může inspirovat při výběru budoucí profese," dodává.

Když se zamiluji, je to chemie
Pedagožka představí dětem studenta pátého ročníku organické technologie Václava Matouška. Ten na jeden den přebírá její funkci a dětem se snaží zábavnou a interaktivní formou přiblížit svět moderní chemie. Vysvětlit jim, kde všude se s tímto odvětvím mohou setkat a k čemu jim jeho znalost může být prospěšná.
Zpočátku bojuje s částečným nezájmem, ale brzy zaujme a do diskuse vtáhne dokonce i třídní vtipálky a baviče.

Zvláště když teenagerům líčí, jaké chemické reakce se dějí v jejich těle, když se zamilují. Při zamilovanosti se uvolňuje v těle látka zvaná fenylethylamin a ta způsobuje velké množství vedlejších příznaků zamilovanosti -bušení srdce, pocení, návaly horka apod. Fenylethylamin je obsažen například i v čokoládě.

S ohlasem se setká i následný popis průchodu snídaně zažívacím traktem z hlediska chemika a při pokračování hodiny, kdy začínají pokusy, už je pozornost téměř stoprocentní.

"S ukázkovými hodinami chemie jsme objeli desítky škol. Zájem o projekt mají učitelé, kteří chtějí svůj předmět žákům více přiblížit a probudit v nich zájem," vysvětluje Ivana Cerhová, hlavní organizátorka akcí.

Fridex s hypermanganem = prskavka
Ve třídě se zatahují rolety, přichází první pokus. Budoucí chemik, který má pro výuku zjevný talent, nasype na hliníkovou formu hypermangan a zalije ho trochou fridexu. Po chvíli začíná směs kouřit a následně se vznítí.

Trochu to zápachem i vzhledem připomíná vánoční prskavky a návod, jak podpálit byt. Na to důrazně upozorňuje přednášející student: je třeba být na nejvyšší míru opatrní. Také je sám patřičně vybaven, ochranné brýle sundává pouze při psaní na tabuli.

Ohně vzápětí vystřídá mráz a voda. Na scénu přichází tekutý dusík, to znamená minus 195 stupňů Celsia. Je uskladněn ve speciální termosce. Vyučující část obsahu přelije do menší polystyrenové nádoby a studenti uvidí zmrazení karafiátu, který necitelný chemik do roztoku ponořil a poté rozbil na malé střípky.

Ještě větší ohlas má ukázka kondenzace vodní páry. Po smíchání tekutého dusíku s vařicí vodou zalije část třídy nefalšovaná mlha. Pozornost se upírá k dalším rekvizitám.

"Látka, které se říká TCPO, při reakci s peroxidem vodíku uvolňuje energii, konkrétně molekuly oxidu uhličitého. Oxid uhličitý svoji energii předá barvivu a to ji vyzáří v podobě různě zabarveného světla," popisuje Václav Matoušek a předvádí ukázku chemické reakce, při které vznikají efekty používané třeba při hudebních produkcích.

Následuje poměrně živá diskuse o plusech a minusech používání chemie, například ve farmacii, potravinářství, geologii nebo vojenském průmyslu. Při dalších tématech už spolupracují nejen premianti. Mluví se totiž o budoucím využití chemie. Přednášející popisuje, jak se dají odbourat například nepříjemná a stresující lékařská vyšetření.

Dnes se používá při zjišťování astmatu místo bolestivého zavádění trubice do krku speciální náústek. Do toho pacient dýchá a ze zkapalněné vodní páry obsažené v dechu se rozborem zjistí, čím trpí. Hodinu ukončí zvonek přímo uprostřed poutavého líčení výroby energie při spalování vodíku s kyslíkem.

Domluvte se s chemikářem
Pokud máte pocit, že by vám nebo vašim dětem trocha zpestření a praktických ukázek při chemii prospěla, zkonzultujte možnost ukázkové hodiny VŠCHT s chemikářem.

"Návštěvy mohou iniciovat i žáci nebo rodiče, ale pro uskutečnění hodiny potřebujeme souhlas učitele. Všechny náklady spojené s organizací projektu, návštěvami tříd i potřebnými pomůckami financuje ministerstvo školství a sponzoři, takže školy nic neplatí," uvádí Ivana Cerhová z VŠCHT.

Kladný dopad podobných zpestření výuky potvrzují i rodiče středoškoláků. "Syn byl nedávno se školou na exkurzi na matematickofyzikální fakultě. Některé fyzikální jevy, které jim tam názorně předvedli a vysvětlili, si asi dobře zapamatuje, byl docela zaujatý," vypráví Jana Nováková, matka čtrnáctiletého gymnazisty.

Kde získáte informace: info@vscht.cz / www.vscht.cz

Pokus: Faraonovi hadi

Pomůcky: porcelánová miska, špejle, polévková lžíce

Chemikálie: cigaretový popel, denaturovaný líh z drogerie (etanol C2H5OH), cukr, jedlá soda (hydrogenuhličitan sodný NaHCO3)

Postup: Do misky nasypte popel z cigaret (zvlhčete lihem), uprostřed udělejte důlek a do něj nasypte směs tvořenou z 10 dílů práškového cukru a 1 dílu jedlé sody. Směs znovu zvlhčete lihem. Takto připravenou hmotu zapalte špejlí a polévkovou lžící dolévejte líh na hořící hromádku. Z misky začnou vylézat faraonovi hadi.

Opatrně: Pokus dělejte pouze v přítomnosti dospělého. Při dolévání etanolu hrozí nebezpečí popálení.

Vysvětlení: Popel slouží jako katalyzátor hoření cukru, ten zahřátím karamelizuje a lepivý karamel se nadouvá od oxidu uhličitého vznikajícího rozkladem jedlé sody při zvýšené teplotě. Vznikají útvary připomínající hady.

Převzato z knihy: M. Straka - Kouzelnické chemické

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Další z rubriky

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

Pod stromy umírá příliš mnoho řidičů. Experti radí kácet a omezit rychlost

Zdemolované auto a strom, do kterého po smyku narazilo.

Zhruba každého šestého mrtvého při autonehodách má na svědomí srážka se stromy. Ta přitom podle dlouhodobých statistik...

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz