Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vysokoblahorodí, nerušte schůze zastupitelů, žádali Béma nespokojenci

  11:32aktualizováno  11:32
Asi čtyři desítky Pražanů dnes demonstrovaly před pražským magistrátem proti zrušení dubnového a květnového jednání zastupitelstva. O zrušení jednání rozhodla rada města, v níž sedí zástupci ODS. Akci nazvanou Bémokracie není demokracie svolali někteří opoziční zastupitelé, především zástupci SNK ED, EDS a SZ.

Demonstraci přišel podpořit mimo jiné bývalý ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek, písničkář Pepa Nos, předseda pražských lidovců Marián Hošek, bývalý primátor Jan Kasl nebo režisérka Olga Sommerová.

Demonstranti nesli transparenty s nápisy "Nebát se a nekrást" nebo "Stop modré tsunami". Podle demonstrantů rada hlavního města svým rozhodnutím pošlapává demokracii.

"Pavle Béme, nebuď zbabělec a obnov zasedání zastupitelstev, aby Praha mohla být řádně spravována," vyzývali přítomní pražského primátora. Bém, který právě přicházel na jednání zastupitelstva, se u shromáždění zastavil.

Přítomní na něj volali: "Naše vysokoblahorodí přišlo!" Primátor demonstrantům řekl, že by si z každým z nich rád popovídal, ale musí na jednání zastupitelstva. Poté odešel.

Před pražským magistrátem proběhla demonstrace proti politice vedení města. Protestující zastihli i primátora Pavla Béma při cestě do zaměstnání. (25. března 2010)

Beton na Prahu

Před pražským magistrátem demonstrovalo také několik desítek lidí, kteří nesouhlasí s návrhem změn územního plánu hlavního měst, kterými se dnes zastupitelstvo také zabývalo. Poklidný půlhodinový happening zorganizovalo sdružení Arnika.

Při happeningu byla v nafukovacím bazénku demonstrativně zalita do šedé sádry mladá dívka, která měla symbolizovat Prahu. Před vstupními dveřmi na radnici byly dva transparenty s nápisy "Beton na Prahu" a "Zalíváme Prahu betonem".

Dnešní schůze pražského zastupitelstva je poslední, politici tak mají až do června prázdniny. Oficiální důvod, proč ODS pravidelná jednání odložila, je prý ten, že by na nich před volbami místo debat o fungování města docházelo k předvolebním kampaním.

Zastupitelé se tak opět sejdou až 17. června po volbách do Sněmovny.

"Únorové zasedání zastupitelstva se zvrhlo v předvolební a velmi hloupou exhibici Cyrila Svobody a některých dalších politiků. Zdrželo nás dvě hodiny od práce. Zastupitelstvo je tu od toho, aby pracovalo, a nikoliv mlátilo prázdnou slámu," zdůvodnil na začátku března primátor Pavel Bém (ODS).

Zrušili jednání. A chod města?

Narážel tak na asi hodinu a půl dlouhou taškařici, při které se zastupitelé dohadovali o tom, kde si měl šéf lidovců Svoboda okopírovat materiály, které zastupitelům chtěl předložit, nebo kdo jej jako první označil za lháře.

Podle kuloárních informací stojí za rozhodnutím obava, že by byly propírány pro ODS nepříjemná témata, jako třeba kauza Opencard. "Je to v podstatě ze strachu, už jen třeba z toho, co se zase o nás v novinách objeví," řekl pod slibem anonymity jeden ze členů ODS.

Před pražským magistrátem proběhla demonstrace proti politice vedení města. (25. března 2010)

Jenže odložení jednání zastupitelstva může pořádně zkomplikovat život v Praze. Město nebude moci rozhodnout o důležitých věcech. Nebude moci například projednávat změny územního plánu nebo rozdělit sociální granty.

Sociální granty se zpozdí

"Pokud se neschválí rozdělení sociálních grantů do léta, bude to pro organizace likvidační. Jedná se o rozdělení více jak osmdesáti milionů korun, které jsou určeny pro poskytovatele služeb v této oblasti," uvedl opoziční zastupitel Miroslav Poche (ČSSD).

Radní Jiří Janeček (ODS), zodpovědný za sociální politiku, ale žádný problém nevidí. "Vše mám připraveno. Z grantů dáme zálohu a pak je doplatíme," uvedl Janeček.

Jenže potíže mohou nastat také při schvalování nového územního plánu. Ten chce ODS schválit nejpozději do podzimních komunálních voleb. Poté už do něj nebude moci jednoduše prosadit změny, které by si přála. Po volbách totiž už nemusí město řídit.

Před pražským magistrátem proběhla demonstrace proti politice vedení města. (25. března 2010)

Pokud se jednání v dubnu a v květnu neuskuteční, chtějí zastupitelé ČSSD svolat ostatní opoziční zastupitele a dohodnout se s nimi. Pokud se dá dohromady třetina zastupitelů, Bém musí jednání svolat. Zastupitelů je celkem sedmdesát, těch opozičních je dvacet osm. A to ke svolání jednání stačí.

"Vyzveme primátora Béma, aby jednání v dubnu i v květnu svolal. Pokud to neudělá, začneme hned v pátek jednat s ostatními opozičními zastupiteli," řekl Poche.

Podle informací MF DNES se už také mezi občanskými demokraty objevují hlasy, že by se jednání zastupitelstva měla uskutečnit v původních termínech. Pokud by se jednání totiž nekonala, mohlo by se to totiž obrátit proti ODS a přinést ještě větší potíže.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Další z rubriky

Výbor doporučil nevydat Svobodu ke stíhání kvůli kauze Opencard

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu k...

Zeman nepřekvapil, jen se potvrzuje jeho pakt s Babišem, řekl Pospíšil

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová a...

Prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že i když neuspěje při volbě prezidenta, jmenuje premiérem znovu Andreje Babiše,...

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

Najdete na iDNES.cz