Vysoké školy se chystají zatočit i s opisovači seminárek

  10:14aktualizováno  10:14
Po boji s opisovači diplomových prací si vysoké školy už brzy posvítí i na práce seminární. Software v těchto dnech dolaďuje brněnská Masarykova univerzita. V první fázi ho bude využívat deset škol. Usvědčeným plagiátorům může hrozit až vyloučení ze studia.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Brněnská univerzita slibuje, že projekt Odevzdej.cz spustí během června. Odhalovat plagiátory seminárních prací se zatím rozhodlo deset veřejných škol.

Bude ale jen na nich, zda učitelům zadávání seminárních prací do systému nařídí, jako je to povinné v případě závěrečných prací. Stejně tak mohou pedagogové využívat software pokaždé, nebo pouze v případě, že budou mít při čtení některé práce podezření z opisování. 

jaké školy se zapojí?

Masarykova univerzita v Brně, Univerzita Karlova v Praze, Vysoká škola ekonomická v Praze, Česká zemědělská univerzita v Praze, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, Univerzita Palackého v Olomouci, Ostravská univerzita v Ostravě, Vysoká škola polytechnická Jihlava, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích

"Připojilo se všech osm fakult. Zatím není rozhodnuto, jak přesně budeme se systémem pracovat. Řekla bych ale, že každý profesor bude mít možnost, nikoli povinnost, software využívat," uvedla Bronislava Palíková, vedoucí centra informatiky ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně. Zpětně se prý rozhodně seminárky do systému vkládat nebudou. 

Na projekt Odevzdej.cz dostala brněnská univerzita téměř šest milionů od ministerstva školství. Očekává ale pomalejší rozjezd ve srovnání s předešlým projektem.

"U závěrečných prací to bylo snazší, protože školy už dříve dávaly práce do elektronických archivů. U seminárních prací je to horší, tam to není řešeno systémově a je to v rukou konkrétních pedagogů," vysvětlila Jitka Brandejsová z vývojového týmu brněnské Masarykovy univerzity.

Připojit se odhodlala i Univerzita Karlova v Praze. Ta zároveň stále zvažuje, jestli využívat i druhý brněnský software zaměřený na plagiátory závěrečných prací. - čtěte Vysoké školy zahájily boj s plagiátory pomocí počítačů

"Univerzita Karlova se rozhodla zapojit v oblasti týkající se seminárních prací, která je jednodušší a umožňuje postupné připojování jednotlivých fakult a kde nevyvstává problém ve vztahu k autorskému zákoníku," řekl iDNES.cz mluvčí univerzity Václav Hájek.

Právě nejednoznačnost autorského zákona je důvodem, proč největší česká univerzita s připojením váhá. O zapojení chce jednat během léta, podle Hájka rozhodnutí ovlivní i zkušenost se seminárními pracemi.

Olomouc hlásí jednoho plagiátora

Odhalovat plagiáty seminární prací se chystá i Univerzita Palackého v Olomouci. "Nepřipojí se všechny fakulty, ale zatím pouze filozofická a cyrilometodějská teologická fakulta, které o to mají zájem," uvedl prorektor univerzity Miroslav Chráska.

software

Brněnský systém má dvě hlavní funkce. Slouží jako národní registr elektronických kvalifikačních prací. Registr najdou zájemci na stránkách www.theses.cz

Na konci května bylo v systému uloženo přes milion souborů, celkový počet vložených závěrečných prací přesahuje 70 tisíc a každý den přibývají.

Druhou funkcí je odhalování plagiátů. Systém porovnání jak závěrečné práce mezi sebou, tak i s dalšími dokumenty - výukovými materiály. Je tam také stažená česká a anglická Wikipedie.

Zakrátko se spustí projekt zaměřený na seminární práce Odevzdej.cz.

Už od loňského roku si olomoucká univerzita nechává "projet" plagiátorským softwarem všechny závěrečné práce. Letos řešila první podezřelé případy. Software školu nedávno upozornil, že tři odevzdané bakalářské práce byly z více než šedesáti procent identické s jinými texty.

Univerzita je proto prověřila. "U některých může být převzetí textu ve větším rozsahu organickou součástí práce, pokud se odvolává například na zákony či předpisy," vysvětlil iDNES.cz mluvčí olomoucké univerzity Rostislav Hladký.

U dvou prací tomu tak opravdu bylo. V bakalářkách studenti citovali právní předpisy. Třetí bakalářka byla ovšem opsaná. Software přišel na to, že se v 63 procentech shoduje s bakalářskou prací z brněnské Masarykovy univerzity. A co studenta čeká?

Na každé univerzitě fungují disciplinární komise, které nerozhodují o osudu studenta, ale usnášejí se na návrhu trestu, což může být napomenutí, podmínečné vyloučení nebo vyloučení. Své rozhodnutí pak předkládají děkanovi.

"Navrhli jsme podmínečné vyloučení. Disciplinární komise fakulty rozhodne o tom, jestli tomu tak bude, nebo jestli budou přísnější," řekl iDNES.cz prorektor Chráska.

Software využívá i Vysoká škola ekonomická v Praze. "Podle našich informací na VŠE žádný plagiátor díky tomuto systému dosud odhalen nebyl. Zaznamenali jsme ale opačné případy - že studenti jiných univerzit kopírovali texty studentů VŠE," uvedl mluvčí univerzity Jan Martin Rolenc.

Seznam škol se rozšiřuje, zájem mají i za hranicemi

Počet škol, které se rozhodly bojovat s opisováním v závěrečných pracích, stále roste. V současné době jich je jednadvacet. K projektu se nedávno rozhodla připojit i Univerzita Komenského v Bratislavě. "Už jsme podepsali smlouvu," řekla iDNES.cz Jitka Brandejsová z vývojového týmu brněnské Masarykovy univerzity.

Proti plagiátorům už bojuje i Ekonomická univerzita v Bratislavě. A další školy připojení zvažují. "V posledním měsíci nás oslovil stejný počet českých a slovenských škol. Jmenovat je ale zatím nemohu," doplnila Brandejsová.

Pokud si tedy někteří vysokoškoláci při psaní bakalářské či diplomové práce navzájem pomáhají se svými slovenskými kolegy, nemusí se zatím obávat odhalení. Software dokáže porovnat jen české texty s českými a slovenské se slovenskými. To se ale do budoucna změní. "Časem bude software porovnávat české a slovenské texty navzájem, je tam velmi podobná skladba vět," uvedla Brandejsová.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Druhá světová válka a holokaust neexistují. Norsko reformuje školství

Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození...

Norská konzervativní vláda chce v plánované školní reformě vynechat z osnov velkou část sociálních věd a historie,...

Další z rubriky

Vysokoškoláci vyrazili v roce 1968 pěšky do Sofie, teď se hledají

Jiří Belej (vpravo) a Zdeněk Smiřický dnes.

Před padesáti lety se Jiří Belej vydal spolu s dalšími studenty z vysokých škol na pěší pochod do Sofie. Životní osudy...

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Prošly vyšší platy politiků. Prezident 274 tisíc, poslanec 82 tisíc korun

Ustavující schůze Senátu v novém složení

Spor o to, jak se zvýší platy politiků v příštím roce, končí. Od ledna vzrostou, ale „jen“ zhruba o devět procent....

Najdete na iDNES.cz