Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vysoké školy připravují protesty

  0:01aktualizováno  0:01
Přípravy vysokých škol na protestní akce jako jsou stávky a demonstrace vrcholí. Po olomoucké Univerzitě Palackého, která již přerušila na pár hodin výuku, se na podobnou akci chystá i nejstarší vysoké učení v zemi - Univerzita Karlova. Její akademický senát v pátek vyzval rektora Ivana Wilhelma, aby s děkany jednotlivých fakult dohodl přerušení výuky na univerzitě. Senát zároveň znovu vyzval ministra školství Eduarda Zemana k demisi.

"Vysoké školy se postupem ministerstva dostávají do akutní finanční krize, která ohrožuje plnění jejich základních úkolů. Přímou odpovědnost za tento stav nese ministr školství," stojí v přijaté deklaraci.

Eduard Zeman slíbil v dubnu po řadě jednání vysokým školám přilepšit nejméně dvěma miliardami korun. Peníze měly jít hlavně na zvýšení počtu studentů.
Poté, co školy studenty navíc přijaly, však řekl, že peníze nebudou.

Rektor Wilhelm chtěl senátu nabídnout své křeslo. Nesplnění slibu považuje i za své selhání, protože po rozhovorech s ministrem Zemanem přiměl děkany, aby více lidí přijali. Senátoři mu však vyslovili plnou důvěru.

Podobný scénář mělo například i zasedání senátorů Technické univerzity v Liberci. Svého rektora Davida Lukáše, který též nabídl odstoupení, podrželi, zato vyzvali Zemana k okamžité demisi.

Ministr tvrdí, že školám nedal závazný slib. "Navíc moje demise jim peníze navíc nepřinese," opakuje stále. Po řadě ostrých vystoupení rektorů však přislíbil, že se pokusí ještě peníze pro vysoké školy najít. Na otázku kde odpověděl včera v rozhovoru pro Český rozhlas, že zdrojem by mohla být deblokace ruského dluhu.

Rektoři žádají Zemanovu hlavu
Už jen demise ministra školství Eduarda Zemana, anebo posílení rozpočtu vysokých škol může odvrátit vedení vysokých škol od záměru zahájit demonstrace a stávky.

Rektoři tak chtějí upozornit na nevhodný způsob financování vysokých škol, s nímž ministerstvo školství léta nic nedělá, i na skutečnost, že tuzemské vysoké školy dostávají sotva poloviční podíl z hrubého domácího produktu, než dostávají školy v západní Evropě.

A také na to, jak s nimi ministerstvo zachází. Eduard Zeman letos v dubnu školám slíbil přidat peníze. Posléze však od slibu ustoupil. "Situace je neúnosná. A je nás nedůstojná. Ministerstvo postavilo reprezentaci vysokých škol do role žebráků, kteří chodí prosit o splnění slibu, jejž si už jednou museli vyprosit," řekl rektor Univerzity Karlovy Ivan Wilhelm.

Akademický senát univerzity jej včera vyzval, aby zosnoval přerušení výuky.
Podobné akce se budou konat na řadě vysokých škol - rektoři se totiž už dříve domluvili, že budou postupovat jednotně. "Nejsme pro nátlakové akce za každou cenu, ale ministerstvo nám už nedává moc na výběr," říká šéf Rady vysokých škol a zároveň děkan Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni František Ježek.

"Zatím ještě nemáme žádnou pevnou domluvu kdy, kde a jak. Celý říjen chceme věnovat jednáním o možných přesunech peněz pro vysoké školy." Podle nejpravděpodobnějšího scénáře vysoké školy své protesty naplánují symbolicky do období kolem 17. listopadu. "V té době by se skutečně mohla na všech univerzitách přerušit výuka a v každém z univerzitních měst uspořádat krátká protestní setkání," připustil Ježek.

Dodal, že místa setkání budou vybrána tak, aby demonstranti nikoho neomezovali.
Pedagogové vysokých škol mohou plně počítat s podporou svých studentů. Vysokoškoláci hodlají poprvé od listopadu 1989 vyrazit do ulic a demonstracemi upozornit na kritickou situaci ve vysokém školství.

"Vysoké školy si nesmějí nechat líbit jednání politiků. Mají plnou podporu studentů. Nechceme ale protesty ve zdech univerzity - o těch se veřejnost zase nic nedozví," prohlásil člen senátu Univerzity Karlovy, student filozofické fakulty Viktor Filip. Už dříve se za své učitele postavila i Studentská komora Rady vysokých škol.

Ministr školství Eduard Zeman jakékoliv úvahy o svém odchodu z funkce odmítá. Na jeho stranu se minulý víkend postavila školská komise vedení ČSSD. Útoky na Zemana označila jako předvolební boj, argumenty rektorů pak za absurdní. Zeman, který na začátku září řekl, že už nebude vládu o peníze pro vysoké školy žádat, protože není, kde je vzít, nicméně po ostrých střetech s rektory přislíbil hledat rezervy.

Včera dokonce v rozhovoru pro Český rozhlas oznámil, že se financováním vysokých škol bude v pondělí zabývat vláda. S odkazem na vlastní rozhovor s premiérem pak řekl, že školy by peníze navíc mohly získat z deblokace ruského dluhu vůči České republice. "Druhá možnost je signál ministerstva financí, že je nad očekávání dobrý výběr daní," uvedl ministr školství.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Sokolskou boudu v Janských Lázních nahradí restaurace s pivovarem

Chátrající Sokolská bouda na Černé hoře v Krkonoších (4.12.2015).

Na Černé hoře v Krkonoších by měla v příštích letech vzniknout rozsáhlá restaurace s pivovarem. Vyrůst má na místě...

Drahoš není taková osobnost, podporuji Zemana, řekl Babiš v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Premiér Andrej Babiš bude jednat o vládě s většinou parlamentních stran. ČSSD podle něj změnila svůj postoj, proto s ní...

Najdete na iDNES.cz