Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vysočinou projíždí evropská dodávka

  12:46aktualizováno  12:46
Vlajkami České republiky a Evropské unie polepená modrá dodávka, která projíždí Žďárskem, se na prvního máje zastavila v Bystřici nad Pernštejnem. "Jedná se o akci v rámci komunikační strategie Ministerstva zahraničních věcí, jejímž cílem je posílit informovanost veřejnosti o Evropské unii a věcech týkajících se vstupu naší republiky do ní," vysvětlil manažer posádky Evropské jízdy Radovan Myslík, který mikrofonem informoval procházející o tom, co se na náměstí vlastně děje.

Občas se u něj někdo zastavil, další chodce oslovovali dva vysokoškoláci a předávali jim informace, případně letáky a brožury. "Jestli je pro nás vstup do EU dobrý, nedovedu posoudit, ale dostal jsem spoustu literatury, tak snad načerpám další informace," prozradil Libor Pavlů z Dalečína, který na náměstí zastavil, aby si s rodinou udělali přestávku.

V průběhu první ze dvou hodin, které si posádka Evropské jízdy vyhradila na zastávku v Bystřici nad Pernštejnem, měla o informace zájem zhruba třicítka lidí. "Jsou dva druhy lidí jedni si s námi chtějí popovídat, zeptat se, a pak ti, kteří si vezmou letáček či publikaci, že si ji v klidu přečtou," vysvětlil Myslík. Dotazy podle něj hodně korespondují s tím, o čem se v médiích píše či hovoří. Mezi nejčastější pak patří především, co přinese vstup republiky do EU, zda nehrozí ztráta národní identity a suverenity či jak to bude s pohybem pracovních sil. Lidé se zajímajíi o to, zda si EU neklade příliš velké požadavky pro vstup, jestli proběhne referendum, či co to udělá s cenami.

Každý den zavítá posádka modrého tranzitu do jiného města. Protože však byl v úterý svátek, bystřická zastávka byla ochuzena. Běžně totiž dělají vysokoškoláci a odborníci besedy ve středních a základních školách, navštěvují radnice, které informují například o možnostech čerpání dotací z programů EU, a kromě toho ještě pořádají dvakrát týdně besedy pro starosty okolních obcí za účasti lidí z ministerstev a poslanců. "Jsme schopni odpovědět téměř na vše a pokud odpověď nevíme hned, nabídneme literaturu nebo kontakty na další odborníky, případně odkaz na adresu hlavního internetového serveru evropské unie, zřízeného Ministerstvem zahraničních věcí," dodal manažer Evropské jízdy Radovan Myslík.

Projekt Evropská jízda byl zahájen loni v listopadu a bude trvat do června letošního roku. Ve středu posádka Evropské jízdy zavítá do Velkého Meziříčí,  Ve čtvrtek do Žďáru nad Sázavou a v pátek bude v Novém Městě na Moravě.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější



Další z rubriky

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

Pod stromy umírá příliš mnoho řidičů. Experti radí kácet a omezit rychlost

Zdemolované auto a strom, do kterého po smyku narazilo.

Zhruba každého šestého mrtvého při autonehodách má na svědomí srážka se stromy. Ta přitom podle dlouhodobých statistik...

Najdete na iDNES.cz