Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vysočina může s Ledečskem přijít o střed republiky i Foglarovu zátoku

  19:02aktualizováno  19:02
Ledečský starosta a předseda mikroregionu Petr Vaněk uvažuje o přechodu do Středočeského kraje. Kdyby to dotáhl do konce, Vysočina přijde o 18 obcí. A s nimi například i o hrad, na kterém se natáčeli Bídníci, nebo huť známou ze seriálu Synové a dcery Jakuba skláře.

Ledeč nad Sázavou | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Kraj Vysočina už jednou ve své krátké historii o část území přišel. Před sedmi lety k Jihomoravskému kraji odešlo 25 obcí z východu kraje. Na Vysočině se tehdy oplakával zejména pohádkový hrad Pernštejn.

Obce Ledečska

Bělá, Bohdaneč (leží na Kutnohorsku), Bojiště, Číhošť, Hněvkovice, Horní Paseka, Hradec, Chřenovice, Jedlá, Kamenná Lhota, Kouty, Kozlov, Kožlí, Ledeč nad Sázavou, Ostrov, Pavlov, Prosíčka, Vilémovice, Vlastějovice

O přestěhování celého mikroregionu nyní uvažuje i Ledeč nad Sázavou. Nový domov by ráda našla ve Středočeském kraji. O co by Vysočina mohla přijít, kdyby všech 18 obcí na přechod kývlo?

Jedno z nejkrásnějších měst na Sázavě - Perla Posázaví
Tak je nazývána Ledeč nad Sázavou. Město se šesti tisíci obyvateli pochází z 12. století. Má významnou strojírenskou tradici, i když věhlasu někdejšího Kovofiniše už nástupnické firmy nedosahují. Leží v krásném údolí Sázavy, oba strmé břehy jsou posety domy. Jedno z nejkrásnějších měst na Sázavě.

Ledečský hrad, u filmařů oblíbená památka
Památka ze 13. století je dominantou Ledče nad Sázavou. Hrdě se tyčí na skále přímo nad řekou.

Stejně jako Pernštejn i ledečský hrad je oblíbeným místem filmařů. Natáčely se zde scény pro filmy jako Bídníci, Kletba bratří Grimmů, Faust nebo Micimutr. Hrad ale není v příliš dobrém stavu, na jeho opravy chybějí peníze. Sídlí v něm muzeum a divadelní soubor.

Vypouštění vesmírné sondy v Číhošti na Havlíčkobrodsku

Krajskou příslušnost by změnil i střed republiky
Na Ledečsku se nachází geografický střed České republiky. Že leží na okraji Číhoště, určil po složitých výpočtech v roce 2004 zeměměřič Ladislav Fofonka. Obec od té doby místo označila, vybudovala u něj informační tabule i sloup s rozcestníky. Každým rokem střed republiky navštíví stovky turistů.

Zahrádka - zatopené město, z něhož zbyl jen kostel
Na mapě už ji nenajdete. Z malého městečka zůstal jen kostel svatého Víta. Vše ostatní muselo před čtyřiceti lety ustoupit stavbě vodní nádrže Švihov (neboli Želivské přehrady).

Zahrádka, která v sedmdesátých letech ustoupila stavbě Želivské přehrady, ožívá...

Vesnici Zahrádku, která v sedmdesátých letech ustoupila stavbě Želivské přehrady, dnes připomíná už jen kostel svatého Víta.

Kostel nyní stojí na samém břehu přehrady. Několikrát do roka se v něm konají vzpomínkové a kulturní akce, Spolek přátel Zahrádky z něho chce vybudovat muzeum zátopové oblasti.

Foglarova Sluneční zátoka, dějiště jeho knihy
V letech 1925-1945 v těchto místech tábořil nejstarší český skautský oddíl Pražská Dvojka, který vedl spisovatel Jaroslav Foglar. Místo se stalo předlohou pro jeho nejznámější knihu Hoši od Bobří řeky. Foglar zde má památník, každoročně si u něj připomíná výročí spisovatelova narození několik stovek jeho příznivců.

Sklárny v Tasicích na Ledečsku přilákají každoročně tisíce turistů.

Sklárny v Tasicích na Ledečsku.

Huť ze seriálu Synové a dcery Jakuba skláře
Celý region má velkou sklářskou tradici. Snad nejznámější je huť Jakub v Tasicích, místní části Bělé. Založena byla už koncem 18. století, proslavil ji seriál Synové a dcery Jakuba skláře, který se v ní natáčel v roce 1985.

V současné době už se v ní nevyrábí, slouží jako sklářský skanzen. Přestože se jedná o státem chráněnou památku, chátrá a je na prodej.

Vydrýskova Záchranná stanice zvířat v Pavlově
Desítky až stovky zraněných volně žijících zvířat ročně ošetří záchranná stanice zvířat v Pavlově u Ledče. Je jedinou svého druhu na Vysočině. Pro veřejnost navíc pořádá komentované prohlídky, pro školy i vzdělávací akce. V minulosti se zaměřila i na záchranu vydry říční, kterou měl podpořit večerníčkový Vydrýsek.

Sportovně outdoorový a adrenalinový Melechov
V regionu snad není většího sportovního seriálu. Šest závodů, které se uskuteční kolem nejvyššího vrchu Havlíčkobrodska, se letos započítá do Poháru Melechova. Závodí se v triatlonu, běhu, krosu, ale i horských kolech nebo silniční cyklistice.



Hlavní zprávy

Nejčtenější



Další z rubriky

Praha poslala tisíce pokut na špatné adresy. Neplaťte je, vzkazuje řidičům

(Ilustrační snímek)

Do poštovních schránek zaslal pražský magistrát několik tisíc oznámení o zaplacení pokut. Problémem je, že pokuty...

Turisty je potřeba po Krkonoších více rozprostřít, říká nový šéf parku

Robin Böhnisch (21.2.2017).

Nový ředitel Správy Krkonošského národního parku je přesvědčený, že už skončila doba, kdy se na horách stavěly velké...

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude dnes trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až deset...

Najdete na iDNES.cz