Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vysočina: hodně věřících, málo cizinců

  18:07aktualizováno  18:07
Vysočina - Předběžné výsledky letošního sčítání lidu, bytů a domů přinesly pro kraj Vysočina očekávané i překvapivé údaje. "Některé posuny oproti stavu před deseti lety jsem předpokládala. Jiné, například vysoký počet věřících v regionu, mě samotnou překvapily," uvedla ředitelka krajské reprezentace Českého statistického úřadu Jitka Číhalová.

Dosud publikované výsledky jsou statistickým úřadem uváděny jako předběžné, a to ze dvou důvodů. Jednak byl prozatím uveřejněn jen určitý okruh informací, a ty jsou uváděny za celou republiku nebo po jednotlivých krajích, pro tuto chvíli většinou chybí součty po okresech, a také se předběžné výsledky mohou ještě v jednotkách nebo desítkách změnit. "Český statistický úřad plní slib, že oznámí čísla v měsíci červenci. Zatím však uveřejnil jen vybrané ukazatele. I když nečekám žádné radikální změny, není vyloučeno, že při ručním přepisování výsledků došlo k pochybení," konstatovala Jitka Číhalová.

Při letošním sčítání se oproti údajům z roku 1991 snížil počet těch, kteří se hlásí k moravské národnosti. "Před deseti lety vládla taková porevoluční euforie, která již samozřejmě odezněla. To je důvod, proč je pokles obyvatel řadících se k moravské národnosti tak rapidní," okomentovala Jitka Číhalová. "Oproti tomu jsem předpokládala, že letos bude více lidí s národností romskou, ale to se nepotvrdilo," uvedla Jitka Číhalová.

Ne snad, že by v regionu Romů ubylo. Podle slov ředitelky krajské reprezentace Českého statistického úřadu je možné, že pokles zastánců moravismu a těch, kteří se hlásí k romské národnosti, mohl zapříčinit fakt, že vyplnění kolonky národnost nebylo u letošního sčítání povinné.

Vysočina je spolu se Zlínským krajem regionem s procentuálně nejmenším zastoupením cizinců. Velké množství osob s cizí státní příslušností je naopak v hlavním městě a také na Karlovarsku, kde žije nejvíce Vietnamců.

Zajímavým údajem je také informace o velkém počtu věřících lidí v regionu. Po Zlínském kraji je Vysočina druhým regionem, co se týká počtu věřících lidí. Největší poměrné zastoupení z církevních organizací má stejně jako v celostátním součtu římskokatolická církev. "Žďársko je jedním z šesti okresů České Republiky, kde počet věřících přesahuje padesát procent," uvedla Jitka Číhalová.

"Na Vysočině je možné hovořit o určitém konzervatizmu obyvatel, z něhož pramení vysoký počet věřících lidí," tvrdí vedoucí katedry religionistiky a filozofie na Pardubické univerzitě Ivan O. Štampach. Podle jeho slov však údaje statistického sčítání, které celorepublikově vypovídají o zvyšujícím se počtu ateistů, nejsou správné. "Není jednoduché odpovědět na otázku zda jsem či nejsem věřící. Počet věřících ve sčítání lidu představuje spíše počet lidí sdružených v nějaké církvi. Podle jiných hlubších studií se naopak počet ateistů snižuje. Naopak se rozšiřuje trend individuální víry v "něco". Nemyslím si tedy, že se výsledky sčítání lidu mají interpretovat tak, že ubývá věřících lidí," mínil religionista Ivan O. Štampach, .

Výsledky březnového sčítání lidu, bytů a domů bude Český statistický úřad publikovat jednak na webové stránce www.czso.cz, ale také v regionálních a okresních tištěných monografiích.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

A jsme opět ve hře, tvrdí odpůrci stavby průmyslových hal v Liticích

Vizualizace průmyslových hal, které se mají stavět na okraji plzeňské části...

Boj obyvatel Plzně-Litic proti plánu na stavbu velkých průmyslových hal na okraji jejich čtvrti se dostal do další...

Najdete na iDNES.cz