Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vysočany skrývaly vzácné nálezy

  12:13aktualizováno  12:13
Vysočany - Kvůli vykopávkám z pradávných dob nemusí Pražané jezdit do ciziny, stačí sednout na metro a dojet do stanice Vysočanská. Tam archeologové objevili překvapivé nálezy. "Takhle krásný vývoj osídlení od počátku 13. století do roku 1945 je v této okrajové lokalitě Prahy skutečně mimořádný nález. Kdybychom tohle našli ve Starém Městě, bylo by to normální, ale pro tuto oblast je to unikátní," uvedl vedoucí výzkumu Michal Bureš.

Archeologové v oblasti náměstí OSN bádají kvůli plánované výstavbě obchodního centra, které zde chystá firma Altmark. Ta převzala od místní radnice zdejší pozemky a ještě další nemovitosti zhruba v hodnotě 170 milionů korun jako platbu za dostavění radnice.

V proluce mezi radnicí a obchodem Delvita, který má být také zbourán, vyroste asi šestipatrová budova s obchody, kancelářemi a multikinem. Delvita se pak přestěhuje do nové velkoplošné prodejny v přízemí budoucího obchodního centra.

Jeho stavba potrvá asi dva roky a začne v září. Všechny hlavní proluky v centru jsou už zastavěny a nová výstavba, která potřebu záchranného archeologického výzkumu vyvolává, se stěhuje na bývalé periferie, jako je Smíchov či Vysočany.  Do zahájení stavby ve Vysočanech ještě budou archeologové hledat další důkazy o tom, kde a jak žili pražští předkové.

"Našli jsme tady například erb generála z rodu Valdštejnů. Zřejmě ho ztratil z kočáru při cestě mezi Prahou a Brandýsem, která tudy vedla," uvedl Bureš.

Archeologický výzkum zahájila společnost Archaia v únoru tohoto roku a od poloviny května zkoumají celou plochu mezi ulicemi Freyova, Mlékárenská a Delvitou, těsně za vysočanskou radnicí. Účelem tohoto výzkumu je v předstihu před zahájením stavby zachránit a zdokumentovat archeologické památky. V místě zaniklého statku výzkum odhalil souvislý vývoj obydlí od počátku 13. století do konce druhé světové války, kdy budova zanikla při náletu. "Nálezy musí projít laboratořemi a vědeckým výzkumem, asi za rok je předáme do pražského muzea," uvedl Bureš.

Odborníci ve Vysočanech odhalili mnoho vzácných důkazů. Nejstarší jsou zahloubené stavby z první poloviny 13. století, které sloužily buď jako provizorní obydlí, nebo jako sklepy k obytným stavbám na povrchu. V bezprostřední blízkosti jedné ze zahloubených staveb našli archeologové i pec, pozdně středověké cisterny a studny, ale i řadu pravěkých objektů z doby bronzové.

Po zániku středověkých staveb tu byly postaveny minimálně dva domy, které nejspíš v průběhu třicetileté války vyhořely. Pak byl dům obnoven v půdorysu, který se dochoval až do první poloviny minulého století. Areál vně tohoto stavení byl od 19. století součástí parní mlékárny vysočanského podnikatele Freye.

Odborníci žasnou. Ve Vysočanech takový objev nečekali. Přesto právě zde archeologové odhalili pozůstatky pradávného osídlení. (30. července 2002)

Odborníci žasnou. Ve Vysočanech takový objev nečekali. Přesto právě zde archeologové odhalili pozůstatky pradávného osídlení. (30. července 2002)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz