Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Výsluhy se nemění. Je to fáma, uklidňuje Šlechtová vojáky

  12:27aktualizováno  12:27
Ministerstvo obrany popřelo zprávy o omezování či snižování výsluh vojáků za službu zemi, které se v posledních týdnech šířily na sociálních sítích. „Podobné fámy kategorický odmítám," prohlásila ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová s tím, že žádné takové úpravy zákona o vojácích z povolání nechystá.

Česká armáda. Ilustrační snímek | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Na sociálních sítích se objevily mezi vojáky informace, že se údajně od roku 2020 bude měnit systém vyplácení výsluh. Jejich výše prý bude snížena nebo budou vypláceny jen několik let - u mužstva, poddůstojníků a praporčíků pět let a u důstojníků deset let. Ministerstvo obrany ale taková tvrzení označilo za nepravdivá.

„Podobné fámy kategoricky odmítám! Chci všechny vojáky ujistit, že nehodlám na současném systému nic měnit. Všem, kteří nasazují životy a zdraví pro naše bezpečí, náleží výsluha plným právem,“ uvedla ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO). Dezinformace zaznamenala při setkáních s vojáky a na sociálních sítích.

Fotogalerie

Žádné změny ve vyplácení výsluhových náležitostí se ale podle ministerstva obrany nepřipravují. Výsluhy, na které mají vojáci nárok po odsloužení stanoveného počtu let, upravuje zákon o vojácích z povolání. Jakákoliv změna systému vyplácení je tak možná jedině změnou zákona. Žádná taková se ale nechystá.

„Šíření podobných dezinformací ohrožuje personální stabilitu ozbrojených sil i bezpečnostních sborů. Ti, kteří se na tom podílejí, si zahrávají s obranyschopností naší země,“ dodala Šlechtová.

Výsluhy vojákům mají kompenzovat omezení práv a zvýšené povinnosti během služby. Vojáci mají na výsluhu nárok po 15 letech služby. Po odchodu do zálohy pak každý měsíc dostávají stanovená procenta z průměrného měsíčního hrubého platu. Po 15 letech činí výsluha 5 procent a podle počtu odsloužených se pak zvyšuje.

Maximálně může dosáhnout 55 procent průměrného hrubého platu. Ve zvláštních případech, například u letců nebo vojáků působících v zahraničních operacích, pak může dosáhnout až 60 procent.

Výsluhu vojáci dostávají až do dosažení důchodové hranice. Když je výsluha poté vyšší než jejich starobní či invalidní důchod, dostává voják k důchodu i rozdíl mezi oběma částkami. Podle ministerstva obrany je průměrná výsluha asi 12 500 korun. Částku měsíčně v současnosti dostává asi 16 tisíc lidí.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tohle hřiště je jen pro bílý! Ženy s dětmi jsou víc než dřív terčem rasistů

Ilustrační snímek

Přibývá žen s dětmi, které vyhledají pomoc kvůli tomu, že se staly terčem rasistických útoku. Musí snášet opovržlivé...

All you can eat. Triatlonista zhltal 100 porcí suši, restaurace ho vyhodila

Sushi na kulinářském festivalu Gastro Hradec.

Celebritou se v bavorském Landshutu stal třicetiletý triatlonista a bývalý kulturista Jaroslav Bobrowski. Zašel si...Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...

Macron: Potížisty v otázce migrace bychom měli vyhodit z Schengenu

Francouzský prezident Emmanuel Macron představil v Paříži plán na pomoc chudým....

Země, které v migrační otázce neprojevují solidaritu, by měly být vyloučeny z schengenského prostoru. Na summitu v...

Sváděla esesáky a zabíjela je, Nizozemka zemřela v nedožitých 93 letech

Freddie Oversteegenové bylo čtrnáct, když se za druhé světové války přidala k...

Freddie Oversteegenové bylo čtrnáct, když se za druhé světové války přidala k nizozemskému odboji. Přímo před očima...Další z rubriky

Yankee od mariňáků. Žhavý kandidát pro české armádní vrtulníkáře

Vrtulník UH-1Y Venom

Americký vrtulník UH-1Y Venom je jedním ze žhavých kandidátů na připravované přezbrojení českého vrtulníkového...

Lansen, Draken, Viggen a Gripen. Čtyři generace se předvedou na nebi

Rodinka z dílen Saabu na Dnech NATO v Ostravě. Z pravého horního rohu - Tunnan,...

Bude to dokonalé srovnání technologického pokroku, který za více než šedesát let urazila švédská letecká konstruktérská...

Závěr první části Dnů NATO obstarali výsadkáři a severské stíhačky

Akrobatická skupina Křídla bouře z Chorvatska

Na mošnovském letišti proběhla první část Dnů NATO v Ostravě. Největší armádně-bezpečnostní show v Evropě divákům...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.Najdete na iDNES.cz