Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: 47 dní a nad duem Bém - Janoušek se pomalu zavírá voda

  14:22aktualizováno  14:22
Je to bezmála padesát dnů, co v MF DNES vyšly na světlo informace o skandálních telefonátech exprimátora Prahy Béma s lobbistou Janouškem, a o dva dny méně, co opilý Janoušek boural a pak přejel řidičku havarovaného vozu. Co se od té doby stalo? Skoro nic zásadního. Bohužel.

Roman Janoušek a Pavel Bém | foto: Koláž - iDNES.cz

Začněme nehodou. Už víme, že při "dopadení" ujíždějícího viníka pochybilo sedm policistů. Vede se s nimi kárné řízení. Nechali Janouška telefonovat, i když nesměl, vyslechli ho, ačkoliv nadýchal přes dvě promile, a následně jej pustili domů. Jeho "podnapilá" výpověď nemá význam a k další se policisté nedostali. Janoušek znovu vypovídat odmítá. Zato může jezdit, řidičák mu zůstal. V době nehody tvrdil, že ho u sebe nemá, a pak už mu ho prý policie sebrat nemohla.

Teď Janoušek přemýšlí, jak ze šlamastyky vybruslit s co nejmenší ztrátou. Na peníze hledět nemusí, a tak jen čeká, o jaké odškodnění si řekne zraněná vietnamská žena. A taky jak bude sama vypovídat. Kvůli zdravotnímu stavu vyslechnuta ještě nebyla. Snad tuto středu...

Zatím může Janoušek s právníky fantazírovat: co kdyby pod vidinou mnohamilionového odškodnění řekla, že pod auto vběhla sama a že ji, ženu menšího vzrůstu, nemusel Janoušek z vysokého sedadla vidět? Možná by pak nešlo o úmyslné ublížení na zdraví a Janouškovi by nehrozilo deset let.

Další postavy Janouškových příhod jsou už teď ve větším klidu. Vladislav Husák, který kvůli kontaktům na Janouška odešel z funkce policejního náměstka, dostal komfortní náhradu - šéfuje ochranné službě. Pavel Bém, jehož telefonáty s Janouškem "praskly" chvíli před nehodou, byl na nátlak předsedy ODS prozatím vyobcován ze strany, ale mandát si nechal. Předminulý týden se navíc stal klíčovou opěrou teď už mnohem křehčí koalice. Byl by dnes jako 105. provládní poslanec vystaven tlaku jako před půldruhým měsícem?

Neklid není patrný ani na Jiřím Langovi, šéfovi BIS, z níž odposlechy z roku 2007 nejspíš unikly. Lang chodí na parlamentní komise a dokola opakuje, že jsou "náznaky, že odposlechy z BIS pocházejí, ale...". To, že BIS řídil už v době, kdy se měnila v cedník, nikdo neřeší.

Vít Bárta, poslanec, v jehož agentuře ABL měly odposlechy v roce 2009 přestupní stanici, má v tomto případu klid od začátku. Před měsícem byl odsouzen za uplácení k podmínce, což vedlo k rozpadu silné vládní většiny, dnes ale už zase mají jeho "akcie" vyšší cenu: v oslabeném táboře vládních poslanců pase dva tři trojské koně, a s těmi se bude muset o lecčems jednat.

Sečteno, podtrženo. Dosavadní bilance vyšetřování případu Béma a Janouška na katarzi nevypadá. Pocit, že velké peníze a vlivní kamarádi vás dostanou z každého průšvihu, v lidech přežívá. Změní se něco za dalších 47 dní? Případ budeme dál sledovat. Pro nás se nad ním voda nezavřela.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal prezident Zeman. Hašek mluvil o puči

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Najdete na iDNES.cz