Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli únikům ze spisů navrhuje komise větší kontrolu státních zástupců

  14:56aktualizováno  16:02
Poslanecká komise, která vyšetřuje údajné úniky z policejních spisů, v pátek jednomyslně schválila podobu neveřejné závěrečné zprávy, kterou příští týden předloží Sněmovně. V minulých týdnech vyslechla celou řadu svědků, od bývalého ministra financí Andreje Babiše přes novináře Marka Přibila po nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana.

Zasedání vyšetřovací komise k únikům z policejních spisů (22. srpna 2017). | foto:  Petr Topič, MAFRA

Komise dospěla k závěru, že nebude v souvislosti se svým vyšetřováním podávat na nikoho žádné trestní oznámení. „Byli jsme ujištěni, že všechny kauzy, které jsme šetřili, jsou řešeny k tomu kompetentními orgány a tudíž k tomu nebyl důvod,“ uvedl předseda komise Martin Plíšek (TOP 09).

Fotogalerie

Závěrečná zpráva komise má 14 stran a není veřejná. Členové komise však stručně seznámili novináře s návrhy konkrétních opatření, které mají do budoucna omezit, případně i zamezit, neoprávněným únikům z „živých“ policejních spisů. Spolu se závěrečnou zprávou by měla doporučení komise Poslanecká sněmovna poprvé projednat příští úterý.

Komise poslancům například doporučí vyzvat vládu, aby předložila změnu zákona o státním zastupitelství tak, že dojde ke zřízení specializovaného útvaru, který bude vyšetřovat a stíhat trestné činy spáchané státními zástupci.

Nový orgán by zejména zjišťovat, zda státní zástupci nevyzradili informace z vyšetřovacího spisu. „Byl by to určitý útvar v rámci Nejvyššího státního zastupitelství, ale měl by mít záruky jisté oddělenosti od celé soustavy. Tato úprava je běžná i v některých zemích v zahraničí “, řekl Plíšek.

Od opatření si slibuje posílení kompetencí v rámci kárné odpovědnosti státních zástupců. „Nejedná se o žádnou vnější kontrolu ze strany jiné moci, ale bylo by to v rámci Nejvyššího státního zastupitelství,“ zdůraznil Plíšek.

Rozhovory s novináři mají být pečlivě zaznamenány

Stejně tak by měl mít podle komise každý orgán činný v trestním řízení nově povinnost učinit záznam o jakémkoliv kontaktu s novináři, uvést v něm obsah a důvod komunikace a tento záznam založit do spisu.

Změnit by se mohl i zákon o ochraně osobních údajů. A to sice tak, že vyjma veřejně zaznělých skutečností při hlavním líčením, či veřejném zasedání soudu by veškeré informace požívaly ochranu podle zákona o ochraně osobních údajů. Týkat by se to mělo zejména jakýchkoliv záznamů z odposlechů, záznamů o provozu telekomunikačního zařízení či o sledování osob a věcí a také protokolů o osobních a domovních prohlídkách.

Jak komise vyslýchala

Dále komise doporučuje změnit zákon o svobodném přístup k informacím tak, aby nedocházelo k prolamování zásady neveřejnost přípravného trestního řízení. Také by se podle komise měla rozšířit i skutková podstata zneužití pravomoci úřední osoby, aby nově zahrnovala i škodlivý následek jednání úřední osoby v podobě neoprávněného úniku informací z trestního řízení.

Zákon by měl nově také upravovat soukromou bezpečnostní činnost. „A to tak, že bude zakotven výslovný zákaz získávání informací v rámci činností soukromých detektivů ze zdrojů orgánů činných v trestním řízení a to včetně administrativního aparátu, jiných zaměstnanců a osob s orgány činnými v trestním řízení aktivně spolupracujících ,“ uvedl Plíšek.

Dále komise navrhuje změnit trestní řád tak, aby bylo jasné, jakou podobu musí mít veřejný zájem, aby ospravedlnil získávání a uveřejňování informací z trestního řízení. Podrobněji má být prý také upraveno, kdy je vhodné poskytovat důkazy získané v trestním řízení k jiným účelům, například pro civilní či správní řízení, když je trestní proces stále ve fázi prověřování a přípravného řízení.

Posledním opatřením by měly být změny v zákoně o Generální inspekci bezpečnostních sborů a zákoně o státním zastupitelství. Tam je prý třeba jasně vymezit věcnou a místní příslušnost při prověřování a vyšetřování úniků informací z trestního řízení.

Kdo sedí v komisi

V poslanecké komisi zasedají kromě předsedy Plíška (TOP 09) také Jiří Štětina (Úsvit), Lukáš Pleticha (ČSSD), Radek Vondráček (ANO), Petr Kudela (KDU-ČSL), Josef Zahradníček (KSČM) a za ODS Marek Benda.

Plíšek připustil, že vzhledem ke končícímu volebnímu období bude muset nová opatření uskutečnit až nový kabinet. „Neoprávněné úniky informací z živých vyšetřovacích spisů beru velmi vážně, je to smutný fenomén. Očekávám, že i příští Poslanecká sněmovna se tímto problémem bude zabývat a že zváží schválení návrhů, které jí komise předložila,“ dodal.

Stejně jako on i ostatní zástupci komise prý budou její návrhy podporovat v případě, že budou znovu zvoleni.

Výslechy začaly v polovině července

Poprvé se poslanecká komise sešla v polovině července. Její vytvoření zákonodárci schválili na popud ČSSD kvůli nahrávkám předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, na kterých se s bývalým redaktorem MF DNES Markem Přibilem baví o vyšetřování údajně „živých případů“ (více o nahrávce zde). Podle zvukového záznamu spolu oba muži probírají, zda by mohly informace poškodit Babišovu politickou konkurenci.

Babiš i Přibil však před komisí shodně vypověděli, že žádné „živé“ spisy neprobírali. Přibilovo vystoupení ale Plíšek zhodnitl tak, že se podle něj potvrdilo, že někteří novináři mají skutečně nadstandardní vztahy s některými vyšetřovateli nebo v soustavě státního zastupitelství.

Vše spustil twitterový účet s názvem Skupina Šuman

Jak již bylo zmíněno, vznik vyšetřovací komise podnítilo zveřejnění nahrávky rozhovoru novináře Přibila s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem. Z tohoto záznamu vyplývá, že Přibil přišel Babiše seznámit se svými zjištěními v případech, které sledoval. Mluvil například o výslechu bývalého náměstka GIBS Dušana Brunclíka v souvislosti s kauzou Beretta.

Podle Přibila však nešlo v této ani v jiné kauze o „živé“ spisy. „V tomto případě, když jsem hovořil o Brunclíkovi, šlo o výslech Brunclíka někdy z roku 2012 či 2013 a vůbec se netýkal Beretty, ale GIBSu,“ sdělil iDNES.cz Přibil. „Byl to uzavřený případ a výslech tehdy prováděl ÚOOZ,“ dodal s tím, že nahrávka je sestříhaná.

Redaktor na nahrávce spekuluje, že by materiály mohly uškodit politické konkurenci ANO včetně sociálních demokratů. „Já bych to načasoval někdy před ten jejich sněm socanskej a něco před volbama,“ reaguje na to podle záznamu Babiš.

„Evidentně jsem se stal obětí cílené provokace nastrčeného agenta, který mě měl kompromitovat. Teď vypouští na veřejnost sestříhané nahrávky, kde jsem ale i tak velmi pasivní,“ vysvětloval po zveřejnění nahrávky předseda ANO a tehdy ještě ministr financí.

Záznamy se na internetu objevily během vrcholící vládní krize mezi ANO a ČSSD a přispěly k odvolání Babiše z vlády. Přibil v rozhovorech pro média odmítá, že nahrávky pořizoval on. Babišovi prý nijak uškodit nechtěl.

Nahrávky Babišových rozhovorů s Přibilem zveřejňuje twitterový účet pod názvem Skupina Šuman. Svým názvem odkazuje na Julia Šumana, který ve svazcích StB figuruje jako řídící důstojník agenta Bureše. Pod tímto krycím jménem byl ve spisech veden údajně Babiš. Ten pravost dokumentů zpochybnil, letos v únoru mu v tom dal za pravdu Nejvyšší soud v Bratislavě (více zde).

Nahrávky zachycují krom debat o policejním spise i Babišovy vulgární komentáře ke koaličním partnerům. Na záznamech šéf ANO hovoří i o politickém obchodu za zvolení Václava Havla prezidentem v roce 1989. Rozpovídal se rovněž o své bývalé spolupracovnici Radmile Kleslové, o níž tvrdí, že byla komunistickou rozvědkou trénovaná jako špionka (psali jsme zde). Na poslední zveřejněné nahrávce Babiš mluví o tlaku vyvíjeném skrze finanční správu na firmu FAU Přerov, která později skončila v konkurzu. Soud postup daňové správy označil za nezákonný (více zde).

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Babiše překvapila urputnost policie. Jeho vydání podpoří pravice i Piráti

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Šéf ANO Andrej Babiš je překvapen „rychlostí a urputností“ policie, která v úterý znovu požádala o jeho vydání ke...Další z rubriky

Voliči na Trutnovsku vloží dva lístky do jediné obálky. Hrozí zmatky

Volební hlasování.

Doplňovací volby do Senátu na Trutnovsku se v případě konání druhého kola odehrají ve stejné době jako volba hlavy...

Kalousek: Nechceme se s Andrejem a Milošem probudit na Rudém náměstí

V Praze začal 25. listopadu dvoudenní celostátní sněm TOP 09. Na snímku...

Miroslav Kalousek při svém loučení s funkcí předsedy TOP 09 řekl, že jeho TOP nikdy nebyla a nikdy nebude populistickou...

Stropnického náměstek se pral s vojenským policistou. Skončili v nemocnici

(ilustrační snímek)

Vojenská policie se zabývá neobvyklou rvačkou mezi náměstkem ministra obrany Pavlem Beranem a vojenským policistou....Najdete na iDNES.cz