Podzimní maturitní testy zvládlo 58 procent středoškoláků (ilustrační snímek)

Podzimní maturitní testy zvládlo 58 procent středoškoláků (ilustrační snímek) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Maturitní test nezvládly dvě pětiny studentů, matematiku každý druhý

  • 108
Necelé dvě pětiny studentů nezvládly v podzimním termínu maturity didaktické testy. Největší problémy měli s matematikou, kterou neudělala více než polovina maturantů. Testy psalo přes 13 tisíc žáků, zhruba tři čtvrtiny z nich byly propadlíci z jara či předchozích let.

Testy z matematiky, českého či cizího jazyka psalo 13 349 maturantů, neuspělo jich 5 652, tedy zhruba 42 procent, informoval ve středu Cermat. Loni na podzim testy nezvládla zhruba třetina 34 středoškoláků.

Z 8 488 maturantů, kteří psali test z matematiky, jich neuspělo 52 procent. V testu z češtiny propadlo 17 procent, u cizích jazyků téměř 18 procent studentů. Zadání všech testů a jejich řešení najdete zde.

Kromě propadlíků psali testy i studenti, kteří dělají maturitu v řádném termínu, tedy poprvé. V testech z jazyků dopadli podstatně lépe (v češtině propadlo v řádném termínu jen 12 procent, zato v opravném 32 procent, v cizích jazycích neuspělo v řádném opět přibližně 12 procent a v opravném termínu 28 procent).

V matematice jsou výsledky ale téměř stejné, dokonce mírně ve prospěch propadlíků - test nezvládlo necelých 54 procent v řádném a 52 procent v opravném termínu.

Jednu otázku z češtiny odborníci vyhodnotili jako příliš obtížnou, ředitel Cermatu Jiří Zíka proto za ni dal všem studentům plný počet bodů. V úloze se ověřovala znalost tvarů slov odvozených od slovesa jmout.

Maturanti dělali testy a písemné práce minulý týden (výsledky slohovek budou později). Ústní zkoušky probíhají od 11. do 20. září. Celkem se k podzimním maturitám přihlásilo 20 659 studentů. Na průběh písemných zkoušek se více zaměřili inspektoři České školní inspekce, na jaře se totiž na některých školách opisovalo.

Na přípravě testů se začali podílet i akademici

Na přípravě maturit z češtiny se začal podílet také Ústav pro jazyk český Akademie věd. Ten navíc propojí svou poradnu s Asociací středoškolských češtinářů. Požádat o radu mohou studenti i učitelé. "Lze nám například zasílat k posouzení slohovou práci, která je z jakéhokoli důvodu hodnotitelsky obtížná, klást dotazy k metodice výuky složitější látky nebo konzultovat způsob klasifikace," uvedl předseda asociace Jiří Kostečka (více čtěte zde).

Maturanti nespokojení s výsledkem zkoušky se můžou do deseti dnů odvolat k ministerstvu školství (v případě testů) a krajským úřadům (v případě písemných prací a ústních zkoušek). Žádosti přezkoumává Cermat, rozhodují pak kraje a ministerstvo. Úřady mají na posouzení třicet dní.

U jarních maturit propadlo 19,9 procenta studentů. Největší potíže měli s matematikou, kterou nezvládl každý čtvrtý zkoušený. Všechny povinné zkoušky společné části maturit dělalo 87 950 středoškoláků. S žádostí o přezkum zkoušky uspělo jen 149 z 3 321 maturantů.

Každý středoškolák má k dispozici jeden řádný a dva opravné termíny maturit. Zkoušku z dospělosti musí stihnout do pěti let od ukončení posledního ročníku školy. Žáci opakují jen tu část zkoušky, ve které neuspěli.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video