Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

U maturit propadla pětina studentů, odvolalo se jich přes tři tisíce

  12:57aktualizováno  12:57
Téměř dvacet procent studentů neuspělo u jarních maturit. Největší problémy měli s matematikou, kterou nezvládl každý čtvrtý zkoušený. Žádost o přezkum výsledků podalo 3129 studentů. Loni na jaře neuspělo 21,2 procenta maturantů.

Ilustrační snímek | foto: Ondřej Surý, Lucie Suchá,  MF DNES

Celkem propadlo 19,9 procenta studentů, všechny povinné zkoušky společné části maturit dělalo 87 950 středoškoláků. Mezi studenty, kteří maturovali poprvé (tedy v řádném termínu), neuspělo 16,4 procent, v opravném a náhradním termínu 57,1 procent.

"Letošní maturita proběhla úspěšně. Podařilo se stabilizovat situaci, nepoškozovat zájmy studentů a dát maturantům a školám jistotu," uvedl ministr školství Petr Fiala.

Výrazně více uspěli studenti v řádném termínu - z češtiny jich propadlo 6,4 procenta, z matematiky 20,6 procenta, z cizího jazyku 7,9 procenta. U maturantů v opravném a náhradním termínu jsou čísla o dost horší. Češtinu nezvládla třetina, cizí jazyk více než polovina a matematiku dokonce dvě třetiny studentů. 

Propadlíci podle typu škol

  • Gymnázia - 2,7 % žáků
  • Lycea - 7,6 %
  • Střední odborné školy technické a ekonomické - 17,9 %
  • Střední odborné školy ostatní (bez nástaveb) - 25,9 %
  • Střední odborná učiliště (bez nástaveb) - 35,8 %
  • Nástavby - 45,3 %

Už minulý týden server iDNES.cz informoval o výrazném zlepšení studentů v písemných pracích z češtiny. Cermat nyní zpřesnil výsledky: propadlo jen 3,3 procenta studentů. Slohovky letos místo nezávislých hodnotitelů po roční pauze opět opravovali učitelé maturantů.

Studentům dělala největší problémy matematika, kterou nezvládlo 25,6 procenta maturantů. V testu z češtiny propadly dvě procenta studentů, v testu z angličtiny 2,6 procenta. Ústní zkoušku z českého jazyka si musí zopakovat tři procenta studentů, z angličtiny 3,7 procenta.

Státní maturity se konají třetím rokem, letos dopadli středoškoláci nejlépe. Loni celkem propadlo 21,2 procenta studentů, v řádném termínu neuspělo 18,6 % maturantů, v opravném termínu 50 procent. Zatímco v loňském roce byla každá zkouška na výběr v lehčí a těžší variantě, letos zůstala jen ta snadnější. 

Studenti se odvolávají výrazně méně než loni

Celkem podalo žádost o přezkum svých výsledků 3 129 studentů, do konce června se však ještě můžou odvolávat kvůli ústní zkoušce. Cermat zatím doporučil vyhovět 139 maturantů, nejsou ale ještě zpracované všechny žádosti. Nejvíce se studenti odvolávali kvůli testům z matematiky. 

Loni podalo žádost o přezkum dohromady 8 148 studentů, uspělo jich jen 540. Počet odvolání meziročně poklesl zejména díky lepším výsledkům slohovek z češtiny (více čtěte zde). 

Nespokojení maturanti se odvolávají k ministerstvu školství (v případě testů) a krajským úřadům (v případě písemných prací a ústních zkoušek). Zatímco loni měli na podání odvolání deset dní, letos je to dvojnásobek. Žádosti přezkoumává Cermat, rozhodují pak kraje a ministerstvo. Úřady mají na posouzení třicet dní.

Ministerstvo a kraje musí žádosti studentů vyřizovat pečlivěji než v předchozích letech. Nejvyšší správní soud totiž letos v lednu uznal žalobu předloňských maturantů, kterým vadilo, že je úřady odbývají (více o verdiktu soudu čtěte zde). Cermat slíbil, že letos budou odpovědi na odvolání studentů konkrétnější, dohlédne na to i skupina nezávislých odborníků, která vznikla při ministerstvu.

Další změny maturit jsou kvůli politické situaci nejasné

V dalších letech čekají maturity další změny. Ministerstvo zvažuje návrh expertního týmu, aby se povinně maturovalo z češtiny, matematiky a angličtiny. Povinná matematika na všech školách by se podle ministra zavedla nejdříve v roce 2020. 

Zvažuje se také, že studenti budou dělat maturity přes počítače. "Udělali jsme si studii proveditelnosti a přechod na elektronickou podobu by byl možný. Bylo by ale potřeba jej velmi dobře připravit a pečlivě testovat," uvedl Fiala. O podobě maturit na příští léta se má rozhodnout do listopadu. Kvůli pádu kabinetu Petra Nečase je však možné, že se s přípravou dlouhodobější koncepce počká na vládu, která vzejde z voleb.

"Nedovolím si predikovat další vývoj. Schvalování bude záviset, jak bude vypadat konkrétní podoba politické reprezentace. Jsou to věci připravované na základě široké diskuze a věřím, že naše závěry budou respektovat i moji nástupci," uvedl k tomu Fiala. Změny maturit se budou podle něj plánovat souběžně s přípravou strategie českého vzdělávání do roku 2020.

Maturita letos stála 171 milionů korun, tedy o 29 milionů méně než loni. Podle ministra by se mohl rozpočet příští rok snížit o dalších 15 milionů. Česká školní inspekce v roce 2014 zvýší dozor na školách, u kterých je letos podezření z podvodů, informoval Radiožurnál. Zpětně je už údajně nelze prokázat.

Studenti zatím povinně maturují z češtiny a buď z matematiky (tu letos zvolilo čtyřicet procent školáků), nebo cizího jazyka. U každého předmětu dělají didaktický test, u češtiny a cizího jazyku také písemnou práci a ústní zkoušku.

Každý středoškolák má k dispozici jeden řádný a dva opravné termíny maturit. Zkoušku z dospělosti musí stihnout do pěti let od ukončení posledního ročníku školy. Žáci opakují jen tu část zkoušky, ve které neuspěli. Nejbližší šanci na opravu budou mít v podzimním termínu od 2. do 6. září.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Pokuta za předvolební kampaň míří na hnutí ANO i autory Žlutého barona

Andrej Babiš při prezentaci své knihy O čem sním, když náhodou spím (22. června...

Hnutí ANO dostalo od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí pokutu třicet jedna tisíc...

Policie: O adventu a Vánocích budeme víc vidět, někde i s dlouhými zbraněmi

První náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek na tiskové konferenci...

Policie v době adventu a vánočních svátků chystá intenzivní bezpečnostní opatření, která se zaměří na místa s vysokou...

Má kampaň MeToo smysl? O chování mužů promluví v Rozstřelu Hašková Coolidge

Bývalá asistentka pěti amerických prezidentů a odbornice na etiketu Eliška...

Kampaň #MeToo zaměřila pozornost na sexuální násilí a obtěžování žen. Jak ji hodnotí bývalá asistentka pěti amerických...Najdete na iDNES.cz