Výrazná většina čtenářů iDNES.cz by do Bílého domu vyslala Trumpa

  15:24aktualizováno  15:24
Kdyby byli americkými voliči čtenáři iDNES.cz, vyslali by do Bílého domu Donalda Trumpa. V anketě získal 5 909 hlasů, demokratka Hillary Clintonová 2 701, žádný další kandidát se jim nepřiblížil. Podpora kandidátovi za republikány stoupala s věkem, silnější zastání našel mezi muži.

Čtenáři iDNES.cz by učinili Ameriku opět skvělou. Podle sloganu Donalda Trumpa. | foto: Reuters

Kdyby se Donald Trump začetl do výsledků této ankety, možná by zalitoval, že čtenáři iDNES.cz netvoří další stát USA se zástupci ve sboru volitelů amerického prezidenta.

Mezi čtenáři vyhrál s výrazným přehledem, na každý hlas pro Hillary Clintonovou připadaly více než dva hlasy pro Donalda Trumpa. Celkem jich získal 5 909 (57,4 %), Clintonová 2 701 (26,3 %).

Anketa iDNES.cz

Čtenáři si vyzkoušeli dilema amerických voličů

Ostatní kandidáti se jim nepřiblížili. Nezávislý Evan McMullin, který usiluje o úspěch v Utahu, získal 756 hlasů (7,3 %), libertarián Gary Johnson 486 (4,7 %), Jill Steinová za Stranu zelených 325 (3,2 %) a Darrell Castle za Státoprávní stranu 112 (1,1).

Jak by volili čtenáři iDNES.cz amerického prezidenta: s přehledem většinu hlasů...

Jak by volili čtenáři iDNES.cz amerického prezidenta: s přehledem většinu hlasů získal Donald Trump. Podpořili ho hlavně muži, zvítězil - třebaže menším rozdílem - také mezi čtenářkami.

Zatímco v anketě iDNES.cz získali oba kandidáti hlavních stran v součtu 83,7 % hlasů, americká volební realita jim 8. listopadu patrně přisoudí vyšší podíl. Agregátor průzkumů RealClearPolitics Clintonové a Trumpovi nyní v součtu přisuzuje 87,9 % hlasů.

Kdo hlasoval

Zhruba čtyři pětiny hlasujících tvořili muži. Kdybychom data "zvážili" tak, aby čtenářky do výsledku promluvily stejnou vahou jako čtenáři, náskok Trumpa by byl mírnější, ale přesto bezpečný: získal by 52,7 %, Clintonová 30,4 %. Naopak v anketě iDNES.cz hlasovalo velmi málo čtenářů starších 65 let, kteří v naprosté většině volili Donalda Trumpa.

Rozdíl oproti USA se ukázal v rozdělení hlasů podle velikosti místa bydliště. Zatímco mezi Trumpem a Clintonovou je výrazný rozdíl (republikány tradičně podporuje americký venkov, demokraty obyvatelé větších měst), mezi hlasujícími čtenáři iDNES.cz to bylo prakticky jedno. Nejvýraznější převahu měl Trump mezi obyvateli měst s 20 až 100 tisíci obyvateli (2,7 hlasu pro něj na každý hlas pro Clintonovou). I čtenáři z českých měst se sto tisíci a více obyvateli ale poměrem 2:1 favorizovali kandidáta republikánů.

Ukázalo se, že s věkem čtenářů narůstá podíl zastánců Donalda Trumpa. V pomyslné kategorii do 18 let včetně u čtenářů iDNES.cz Clintonová a Trump remizovali, zatímco v „nejstarší“ kategorii od 65 let výše převažovali Trumpovi stoupenci nad příznivci Clintonové v poměru čtyři ku jedné.

Pro Trumpa hlavně muži a starší lidé. Jako v USA

Mezi muži převažovali stoupenci Trumpa oproti příznivcům Clintonové poměrem 2,5:1, mezi ženami pak na každé čtyři stoupenkyně demokratické kandidáty připadalo pět příznivkyň republikánského nominanta.

Přestože internetovou anketu nelze považovat za reprezentativní, protože internetová veřejnost netvoří zmenšený obraz populace, ukázalo se, že některé trendy jsou mezi čtenáři iDNES.cz a americkými voliči podobné. Rovněž v USA je Hillary Clintonová silnější mezi mladšími voliči a ženami. Mezi opory Trumpova elektorátu naopak patří bílí muži bez univerzitního titulu, takovou skupinu čtenářů ale anketa iDNES.cz nemapovala.

Americké prezidentské volby 2016
Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

ČSSD chce jednat s Altnerovými dědici, podle právníků na úhradu dluhu má

Lidový dům (Hybernská 1033/7 a 1032/9)

Právní zástupci ČSSD jsou připraveni jednat s dědici advokáta Zdeňka Altnera o kauze Lidový dům. Reagovali tak na výzvu...

Hraje se nejen o Hamáčka, ale také o Zimolu, který chce do vlády

Praha, 16. října 2018. Zachraňme ČSSD, schůzka Jana Hamáčka,Jiřího Zimoly a...

Sociální demokraté účtují po debaklu v senátních a komunálních volbách. Šéf ČSSD Jan Hamáček nechá na jednání širšího...

Hamáček žádá širší vedení ČSSD o důvěru po propadu strany ve volbách

Lídři ČSSD Jan Hamáček (vpravo) a Jiří Zimola se na Hradě sešli s prezidentem...

Širší vedení ČSSD na jednání v Hradci Králové hodnotí příčiny propadu v senátních a komunálních volbách. Předseda Jan...Najdete na iDNES.cz