Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policie loni chytla 660 malých pijáků. My taky pili, omlouvali je rodiče

  13:18aktualizováno  13:18
Během zátahů, které probíhaly od října do prosince loňského roku, policisté v hospodách a klubech po celém Česku našli 660 nezletilých pod vlivem alkoholu. Rekordmanem se stal šestnáctiletý chlapec, kterému policisté naměřili hodnotu 3,25 promile alkoholu. Výsledky akce Alkohol policisté představili na čtvrteční tiskové konferenci.

Policejní akce na kontrolu nalévání alkoholu nezletilým proběhla v celé republice. Na snímku policie ČR kontroluje konzumaci alkoholu mladistvých v barech okolo Václavského náměstí na Praze 1 (9. 10. 2015). | foto:  František Vlček, MAFRA

Do celorepublikové kontrolní akce se zapojilo pět tisíc policistů a dva tisíce dalších kontrolorů z řad hasičů, živnostenských úřadů Celní správy a České obchodní inspekce (ČOI). Policie prověřila osmnáct tisíc lidí ve čtyř tisících klubů. Téměř 180 mladistvých přitom omezila na osobní svobodě.

Česká obchodní inspekce zjistila pochybení v polovině kontrolovaných provozoven, pracovníci živnostenských úřadů ve třetině.

Fotogalerie

„Nejvíce znepokojivé byly dva případy. Mladistvému chlapci ze Středočeského kraje policisté naměřili hodnotu 3,25 promile alkoholu v dechu a dívce z Prahy 2,16 promile,“ uvedl první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek s tím, že se policisté, kromě tolerance provozovatelů, setkali také s otevřeností rodičů ke konzumaci alkoholu jejich dětí.

Při vyzvedávání svých potomků ze služeben podle něj rodiče bohužel často vyjadřovali spíše pochopení. „V rámci kontrol jsme byli nuceni zadržet 178 osob. Rodiče, kteří si své děti přišli vyzvednout na policejní oddělení, často argumentovali, že i oni jako mladí zkoušeli alkohol a chování svých dětí ve většině případů omlouvali,“ dodává.

Policie podniky předem varovala. Marně

I přes varování podniků, které kontrolním akcím předcházelo, provozovatelé dětem alkohol prodávali. „Problém tu existuje a spolu s ním vysoká tolerance celé společnosti, která ukazuje, že v naší zemi jsou zákony jedna věc, ale jejich dodržování věc druhá. I z našich průzkumů vyplývá, že na 87 procent mladistvých vnímá dostupnost alkoholu jako velmi snadnou. Proto se k tomu snažíme postavit systémově a v duchu spolupráce nejrůznějších složek napříč resorty,“ sdělil národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Při zátahu padaly vtipy i slzy

Z dalších výsledků vyplývá, že policie zjistila 586 protiprávních jednání, devatenáct trestných činů a 67 případů držení drog, většinou marihuany, ale také pervitinu a dalších drog.

„Akci kontrol a celkové spolupráce zapojených složek se chystáme zopakovat a případně rozšířit,“ uzavřel Vondrášek.

„Naše společnost je až příliš tolerantní k požívání alkoholu,“ řekla koordinátorka prevence kriminality Zuzana Pidrmanová s tím, že neznalost či neuvědomování si zdravotních i sociálních dopadů závislostí vede ke skutečnosti, že rodina je prvním místem, kde s alkoholem a tabákem přijdou uživatelé do styku už v raném věku.

Takhle na podzim dopadla jedna z razií na mladé pijáky v centru Prahy:

Úřady rozdávaly pokuty

Z pohledu České obchodní inspekce (ČOI) byla kontrolní akce úspěšná. U bezmála poloviny všech kontrol zjistila porušení předpisů a uložila šedesát pokut v celkové hodnotě necelých devadesát tisíc korun, další sankce budou uloženy následně. „Zjištěná porušení právních předpisů se týkala především zásad poctivosti prodeje výrobků. ČOI zjistila ve sto případech nedodržení deklarovaného množství prodávaných nápojů nebo nesprávné účtování, dále neseznámení spotřebitele s cenou nabízených výrobků a nevydání dokladu o zakoupení výrobků,“ přiblížil náměstek ministra průmyslu Karel Novotný.

ČOI bude moci podnik zavřít

Vládní návrh zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek by měl přispět k lepší vymahatelnosti práva tím, že odstraňuje tzv. důkazní nouzi.

Nově je prodejce alkoholu povinen zajistit, aby v jeho provozovně nedocházelo ke konzumaci alkoholu nezletilými. Nesmí jim nejen prodat alkohol, ale ani podání alkoholu umožnit. Je také oprávněn nezletilého, který je zjevně pod vlivem alkoholu, z provozovny vykázat, případně požádat o asistenci policii.

ČOI bude mít nově možnost uzavřít provozovnu na dva dny, pokud je v provozovně hrubým způsobem porušován zákon.

Živnostenské úřady zjistily celkem 222 případů porušení zákona, za které bylo uloženo 106 pokut v celkové výši téměř 140 tisíc korun. „Byly zjištěny závady spojené především s povinností podnikatele ve vztahu k provozovně, to znamená řádné označení provozovny. Často se jednalo také o porušení informačních povinností, například povinnosti informovat o tom, zda hostinské zařízení je kuřácké, či nekuřácké nebo označit místa prodeje alkoholických nápojů informací o zákazu prodeje osobám mladším osmnácti let,“ dodal Novotný.

Nástrojem efektivnější prevence by podle Novotného mohl být vládní návrh zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek. „Cílem návrhu je zvýšení odpovědnosti provozovatele pohostinských zařízení za prodej nebo podání alkoholu mladistvým. Věřím, že tento nový zákon spolu s důslednou kontrolou přispějí ke snížení dostupnosti návykových látek zejména pro mladé lidi,“ shrnul Novotný.Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Další z rubriky

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Najdete na iDNES.cz