Výsledek rakouských voleb nedává smysl

  10:04
Třetina Rakušanů hlasovala pro strany, které slovo "cizinec“ používají jako pejorativní výraz a veřejnosti sugerují představu, že obyvatelé nových členských zemí EU usilují o jejich práci. Podle domácích komentátorů si tím "rozzlobení" voliči vyřizovali účty s vládními stranami, ale proč tak činí v časech nebývalé prosperity, zůstává záhadou.

Dnes už bývalý šéf rakouských zelených Alexander Van der Bellen | foto: Reuters

Vlastně se nic tak hrozného nestalo. Tak hodnotí výsledek posledních voleb v Rakousku, v nichž získaly bezmála třetinu křesel v parlamentu dvě ultrapravicové strany, ti zasvěcenější z pozorovatelů.

A co že se nestalo? Vítězství fašistů či neonacistů. Tak mají sklon interpretovat úspěch H. C. Stracheho (FPÖ, 18 procent hlasů) a Jörga Haidera (BZÖ, 11 procent) třeba britské barvotiskové deníky.

Rozdmýchávat v takové chvíli vášně je poměrně nezodpovědné, což se ukázalo za bojkotu Rakouska v EU po srovnatelném volebním výsledku v roce 1999. Démonizování ultrapravice napáchalo více škod než užitku a tento list k tomu nehodlá vybízet ani nyní.

Kromě toho je těžké dojít k závěru, že by současná FPÖ a BZÖ mohly vzájemným vztahům uškodit více, než to svého času dokázalo vzájemnými střety třeba sehrané duo Jörg Haider – Miloš Zeman. Jenže zároveň nemá cenu strkat hlavu do písku.

Například před tím, že hlasité distancování se obou ultrapravicových stran od nacismu, jímž poslední dobou obdarovávají evropskou demokracii, nepůsobí zrovna věrohodně. Rozhodně ne věrohodněji než dejme tomu úsměv na tváři Jacka Nicholsona, jímž ve filmu Lepší už to nebude častuje sousedy.

A jaké jsou vlastně Stracheho a Haiderovy pocity vůči sousedům? Dosaďme si namísto "Česká republika“ třeba "neštovice“ a nebudeme daleko od toho, co se za opálenými čely stranických lídrů odehrává.

Rebelové bez příčiny
Výsledek rakouských voleb nedává na první pohled valný smysl.

Vstup do EU a expanze na východní trhy udělaly z Rakouska jednu z nejbohatších zemí Evropy a srazily nezaměstnanost dlouhodobě pod (záviděníhodných) pět procent.

V zemi žije asi 10 procent imigrantů, což je stejně či dokonce méně než v ostatních státech Unie. Zdejší cizinci se přitom ochotně asimilují, nevyvolávají nepokoje, o teroristických útocích nemluvě.

. Heinz Christian Strache, FPÖ

Šéf svobodných Heinz Christian Strache


Strache převzal stranu Svobodných po Jörgu Haiderovi v roce 2005 a ihned se uvedl ostrými slogany proti turecké menšině, islámu a lidem neovládajícím němčinu. Strana získala 19 procent hlasů. Strache se narodil roku 1969 a zprvu se živil jako zubní technik.

Bez přítomnosti gastarbeiterů by se zadrhla nejen pásová výroba, ale také leckterý místní orchestr. Přesto ultrapravice nasbírala třetinu hlasů pomocí sloganů, z nichž naprostou většinu tvoří variace na téma "nechceme cizince – nechceme islám – nechceme Brusel“.

Proč voliči tak zběsile hryzají do dlaní, které je živí? Proč se zejména ti mladí jako rebelové bez příčiny v nablýskaných automobilech rozjíždějí směrem k propasti?

Komentátoři obeznámení se zdejší realitou na tuto otázku obvykle odpovídají, že o Brusel nebo islám ve skutečnosti vůbec nešlo. Rakušané si vyřizovali účty se dvěma "státostranami“, které Haider kdysi posměšně nazýval "SPÖVP“.

Něco takového je možné, ale problém to zcela neobjasňuje. Proč například nedali namísto ultrapravice přednost straně Zelených? Jak je možné, že tak ochotně zabírali na agresivní rétoriku?

Svoje ultrapravičáky mají Dánové, Belgičané, Francouzi i Švýcaři, ale jen ti rakouští získávají maximální počet bodů tak, že vládním stranám předem nadiktují obsah předvolební kampaně na pozadí problémů, které patrně neexistují. Anebo je pravda, že výraz "cizinec“ má v rakouské němčině automaticky pejorativní nádech?

Když se vyjde z opery
Leckterý Čech, který v posledních dvou desetiletích pracoval v Rakousku, by na takové tvrzení přísahal.

Při hlubším pohledu do historie se přitom podobná myšlenka jeví absurdně. Vídeň ještě na počátku 20. století spravovala mnohonárodnostní říši s 50 miliony obyvatel vícero vyznání, takže například islám tu byl schválen za oficiální náboženství už v roce 1912.

Na habsburské dědictví jsou zdejší vzdělanci dodnes hrdí a rozšíření EU o středoevropské státy proto patřilo řadu let mezi priority vídeňské vlády. Pokud jde o diplomaty, umělce, obchodníky a další elity, vztahy s Prahou jsou už dlouho srdečné.

. Jörg Haider, BZÖ

Jörg Haider (BZÖ)


Bývalý předák Svobodných po odvolání z čela FPÖ založil "trucstranu“ BZÖ a šikovnou rétorikou ji dovedl k volebnímu zisku 11 procent hlasů. Haider, jenž působí v politice od 80. let, již poněkud zmírnil rétoriku, neodmítá principiálně EU, chce ji pouze kritizovat z euroskeptických pozic. K rivalovi Strachemu cítí antipatie, ačkoli nevylučuje spolupráci.

Ovšem jakmile opustíme budovu vídeňské opery, výše uvedené platí už jen s opačným znaménkem. Ze všech okolních národů jsou to právě Češi, kdo má u obyčejných Rakušanů tu nejhorší pověst. O kontakty s nimi nestojí, což se projevuje na nízkém turistickém ruchu i stále ještě neexistujícím dálničním spojení.

Dá se důvodně předpokládat, že pod oblíbenou frází "vším je vinen Brusel“ se ve skutečnosti skrývá představa organizace, která se snaží prosadit, aby se kterýkoli občan nových členských zemí odebral do Vídně a ukradl pracovní příležitost rodilému Rakušanovi.

Ročně takové povolení složitou administrativní cestou získá pouhých 3 500 Čechů, ovšem tady nejde o čísla. Hledá se společný nepřítel.

Plavte pryč, už není místo!
Výše uvedený předpoklad samozřejmě neplatí pro všechny Rakušany. Dokonce ani pro většinu ne. Přesněji řečeno, týká se třetiny populace.

Ta je podivně rezistentní vůči všem informačním kampaním dokazujícím výhody rozšířené Evropy, jako je například akce "Podívejte se přes okraj talíře“ placená sedmi velkými korporacemi.

Je dokonce popsáno, z koho se tato voličská základna zhruba skládá. Kromě skalních příznivců ultrapravice jde o hůře situované obyvatele sídlišť, kteří si během hospodářského boomu polepšili jen minimálně, takže musejí o to více zaklánět hlavu, aby mohli sledovat vzestup šťastnějších spoluobčanů. Dříve hlasovali pro SPÖ, ale rostoucí sociální nerovnost je od této strany odcizila. Nerovnost je čímsi, co se v Rakousku vládním politikům neodpouští.

Ultrapravice také získala hlasy mnoha mladých lidí se sklony k radikalismu (v Rakousku se smí hlasovat už od 16 let) a nakonec i přistěhovalců s rakouským občanstvím, například z bývalé Jugoslávie. Imigranti hlasující proti imigrantům? Tento zdánlivý paradox ztratí na nepochopitelnosti, když si Rakousko představíme jako ostrůvek prosperity v Evropě, na který se ostatní složitě drápou, aby pak s o to větší vervou volali: "Plavte pryč, tady už není místo!“

Tolik k závodům o přežití, ale pokud jde o český aspekt celé záležitosti, voliči ultrapravice si jaksi nestačili povšimnout, že Češi se k nim již delší dobu nijak nehrnou.

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...