Protivládní demonstrace v centru Káhiry (únor 2011)

Protivládní demonstrace v centru Káhiry (únor 2011) | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Výsledek krize v Egyptě je nejasný, důsledky nepředvídatelné, míní šéf NATO

  • 2
Egyptská revoluce se o víkendu stala tématem číslo jedna dvou klíčových bezpečnostních fór v Evropě i na Blízkém východě, která navštěvují desítky hlav států a stovky expertů. Napříč zeměmi i kontinenty panovala vzácná shoda. A sice, že události v nejlidnatější arabské zemi mohou mít dalekosáhlé dopady na celý svět. Jen se zatím neví jaké.

Revoluční vývoj a protiprezidentské demonstrace probíhající nyní v Egyptě se staly červenou nití na agendě 47. bezpečnostní konference v Mnichově i 11. konference Herzliya konané nedaleko Tel Avivu.

Poslední události v Egyptě jsou podle účastníků významné nejen svým rozsahem, ale i tím, že nikdo nedokáže odhadnout jejich dopady. Postavení Egypta s jeho 80 miliony obyvatel je navíc v oblasti velmi silné a jeho změny nejspíše ovlivní celý region.

ANAlÝZA NATOAKTUAL.CZ

"Výsledek těchto nepokojů je nejasný, dlouhodobé důsledky nepředvídatelné. Víme jen to, že staré jistoty už neplatí, do pohybu se daly tektonické desky," řekl o víkendu v Mnichově na adresu Egypta generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Účastníci akce včetně americké ministryně zahraničí, britského premiéra, německé kancléřky, ruského ministra zahraničí, českého ministra obrany či generálního tajemníka OSN se shodli na potřebě modernizace a klidné reformy, která by přinesla větší stabilitu.

Nespokojená společnost

Na sociální podhoubí nepokojů poukázaly obě akce. Podle ruského ministra zahraničí by si Egypt měl najít svá řešení prostřednictvím dialogu všech domácích politických aktérů a budovat více sociálně zaměřenou ekonomiku, která pomůže ustavit demokratizaci země.

"Revoluce v Egyptě je varováním mladší generace ohledně nůžek mezi bohatými a chudými," upozornil v sobotu na zahájení čtyřdenní konference Herzliya izraelský prezident Šimon Peres, který rovněž připomněl nemalou roli nových médií v celém dění. "Nepokoje není možné umlčet, nejen kvůli touze mladých po demokracii, ale také kvůli síle internetu. Internet dává chudobě hlas."

Opatrná vyjádření

Vzhledem k nejasnosti situaci a citlivosti tématu si ale státníci vůči Egyptu nedovolí příliš silná prohlášení a tlumí nadšení z náhlého demokratického vývoje. "Vyjádření jsou zde opatrná a střízlivě je pohlíženo také na možnost demokratizace Egypta skrze revoluci vyvolanou nespokojeností z ulice," upozorňuje z konference v Izraeli politolog Břetislav Dančák.

"Navíc vytváření paralely mezi demokratizačními revolucemi ve střední Evropě v roce 1989 a současným vývojem na Blízkém východě je vnímáno jako velké zjednodušení a umělé," vyvrací Dančák nabízející se paralely.

Krize a bezpečnost

Ekonomická krize je rovněž důvodem pro větší spolupráci při překonávání jejích dopadů na zajišťování bezpečnosti, shodují se ekonomové i politici. Podle Rasmussena je tak užší spolupráce "už nikoli volbou, ale nutností". Východiskem by podle něj mohl být koncept "chytré obrany", aby bylo dosaženo větší bezpečnosti s méně zdroji, ale s využitím větší koordinace a sdílením schopností.

V Izraeli zase připomněl rostoucí ceny ropy tamní ministr financí Juval Steinitz s tím, že v následujících dnech tak může dojít k navýšení cen od pohonných hmot až po mouku, což by mohlo mít nepříznivý vliv na bezpečnostní situaci.

Nepokoje v Egyptě se na cenách zboží mohou také bezprostředně projevit. "Suezským průplavem se do Evropy dostávají zhruba dvě třetiny veškeré ropy a prochází tudy 7,5 % celkového objemu světového námořního obchodu," varuje politický geograf Michael Romancov. "Jakékoli problémy v tomto citlivém bodě by proto téměř okamžitě pocítily všechny velké ekonomiky od Evropy až po dálněvýchodní Asii."


Video