Volební kalkulačka

Volební kalkulačka | foto: iDNES.cz

Chceme stejné Česko, jen víc protiislámské, shodli se čtenáři iDNES.cz

  • 125
Česká republika by podle čtenářů iDNES.cz měla i v dalších letech zůstat víceméně taková, jako je dnes. Byla by v Evropské unii, platilo by se v ní korunami a zachovala by si svůj liberální postoj v hodnotových otázkách. Islámu by se měla nicméně aktivně bránit, vyplývá z odpovědí čtenářů ve volební kalkulačce sdružení KohoVolit.eu.

Volební kalkulačka je internetová aplikace občanského sdružení KohoVolit.eu, v níž si lidé mohou porovnat své postoje s názory kandidátů ve volbách. Letos je možné si ji spustit přímo na stránkách iDNES.cz. Krom své základní funkce pomoci uživatelům ve volbách lze vypočtené výsledky použít i jako průzkum názorů uživatelů na jednotlivé otázky, kterých bylo celkem 61 (při výpočtu shody se odpovědi anonymně ukládají na serveru volebnikalkulacka.cz).

Výsledky nelze brát jako průzkum názorů všech obyvatel ČR, na to je aplikace a odpovědi v ní příliš nereprezentativní. Jako průzkum názorů čtenářů iDNES.cz však slouží velmi dobře (počet vyplněných testů se již blíží jednomu stu tisíců u Senátu a dvěma stům tisícům u krajských voleb).

Raději v EU, ale s korunou

Nejdůležitější pro uživatele volební kalkulačky byly otázky týkající se EU. Pro setrvání v EU jsou více jak dvě třetiny, pro vystoupení potom jedna čtvrtina (zbytek na otázku neodpověděl). Nicméně jen polovina z těch, kteří preferují zůstat v EU, je také pro to, aby se v ČR začalo platit eurem.

Vyzkoušejte si volební kalkulačku pro Senát

Z dalších ekonomických otázek se skoro všichni (přes 85 %) shodli, že by se měly podporovat žákovské slevy v dopravě. Snížení DPH na potraviny je mezi čtenáři také velmi populární (tři čtvrtiny byly pro). Daňově zvýhodnit zaměstnávání starších lidí má také nadpoloviční podporu. Podobně by většina byla pro, aby v případě nedostatku veřejných školek měly mladé rodiny mít nárok na finanční podporu, aby se mohly zařídit jinak.

Budějovický Budvar by dle čtenářů iDNES.cz měl zůstat ve státních rukách (dvě třetiny proti privatizaci vs. 15 % pro ni). Většina je také spokojena se zrušením 2. důchodového pilíře (tedy povinného spoření v soukromých fondech), pro opětovné zavedení by byla jen čtvrtina. Naopak dvě třetiny čtenářů jsou proti vyzkoušení základního nepodmíněného příjmu, který se bude zanedlouho testovat ve Finsku a Nizozemsku.

Liberální názory převládají, ale ne vůči islámu

Jako jednu z nejdůležitějších otázek čtenáři označovali otázku na zavedení trestu smrti. Výrazná většina by byla proti jeho zavedení (skoro dvě třetiny proti, čtvrtina pro zavedení). Naprostá většina (přes 85 %) je proti zákazu interrupcí, jak je nyní prosazován v sousedním Polsku.

Vyzkoušejte si volební kalkulačku za kraje

V otázce adopcí dětí homosexuálními páry už byli čtenáři iDNES.cz rozdělení, kdy pro i proti bylo skoro stejně lidí (kolem 45 %). Velmi liberálně vidí čtenáři i marihuanu, jejíž pěstování pro vlastní potřebu by dle dvou třetin těch, kteří si kalkulačku vyzkoušeli, mělo být legální.

Otázka stavby mešit v ČR byla další, kterou uživatelé označovali často jako důležitou. Více jak polovina čtenářů by byla pro zákaz stavby mešit v ČR (proti třetina). Podobně by mírná většina i zakázala v ČR nosit celotělové plavky, takzvané burkini.

Více demokracie, ale méně Babiše

Čtenáři iDNES.cz jsou obecně pro více demokracie v ČR. Chtěli by mít možnost vyhlásit celostátní referenda (60 % pro, 30 % proti). Ještě o něco více je spokojeno s přímou volbou prezidenta, kdy jen čtvrtina by chtěla návrat k nepřímé volbě. Podobně velká většina čtenářů by chtěla mít také možnost navrhovat zákony do parlamentu pomocí petice.

Ministra financí Andreje Babiše by ale čtenáři moc nepotěšili. Více jak polovina by zrušila projekt elektronické evidence tržeb EET (pro zachování je o něco méně než 40 %), velká většina (skoro dvě třetiny) je i proti povinnému přimíchávání biosložek do nafty, což je pro Babiše miliardový byznys. Dokonce dvě třetiny čtenářů jsou pro, aby ministři nesměli vlastnit média, což je aktuálně prosazovaný zákon namířený primárně proti Babišovi (Babiš je skrze svůj holding Agrofert majitelem mediální skupiny MAFRA, pod níž spadají deníky MF DNES, Lidové noviny, ale i server iDNES.cz, pozn. red.).

Všechny výsledky najdete zde.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video