Bývalý šéf Vojenského zpravodajství Milan Kovanda (zleva) a důstojníci vojenské...

Bývalý šéf Vojenského zpravodajství Milan Kovanda (zleva) a důstojníci vojenské zpravodajské služby Jan Pohůnek a Ondrej Páleník před začátkem jednání Obvodního soudu pro Prahu 1, který projednává kauzu údajného zneužití Vojenského zpravodajství. (13. ledna 2015) | foto: Petr Topič, MAFRA

V kauze Nagyová se střetli generálové. Páleník nazval Pilce negramotem

  • 117
Tragikomedie, fraška hodnotil obžalovaný Ondrej Páleník výpověď Rostislava Pilce u soudu v kauze Nagyová. Páleníkův bývalý zástupce v čele zpravodajské služby a nyní šéf vojenské kanceláře prezidenta Pilc vypovídal za zavřenými dveřmi. Soud přijal dokonce taková opatření, aby vůbec nepřišel do styku s novináři.

„Pan generál Pilc projevil absolutní odbornou negramotnost. Člověk, který působil dlouhá léta ve vysoké funkci zástupce ředitele vojenské zpravodajské služby a na čas byl pověřen jejím vedením nezná ani základní dokumenty, kterými jsme se řídili. To je trochu smutné, tragické a směšné,“ zlobil se po skončení líčení generál Ondrej Páleník.

Soud s Janou Nečasovou

Obžalovanou je jak Jana Nečasová, tak trojice vojenských zpravodajců Ondrej Páleník, Milan Kovanda a Jan Páleník. Podle obžaloby nechala v roce 2012 tehdejší šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase Nagyová sledovat jeho manželku Radku  prostřednictvím vojenského zpravodajství.  Případ vedl k pádu vlády a Nečas se později s Nagyovou oženil.

Soudkyně nejprve ve zkráceném řízení trestním příkazem rozhodla, že Nečasová dostane roční podmíněný trest s odkladem na čtyři roky. Zpravodajce nepotrestala. Proti tomu ale žalobci podali stížnost, a proto muselo být nařízeno hlavní líčení. (více o stížnosti žalobců zde)

Poprvé se tak soud sešel loni 20. listopadu. Soudkyně ale musela hlavní líčení soudkyně odročit, protože advokáti důstojníků žádali rozšíření zbavení mlčenlivosti u svých klientů. Ti nakonec vypovídali za zavřenými dveřmi v lednu. (jak popisovali své výpovědi zde)

O jeho odpovědích mluvil jako o nepřesných a vymyšlených. „Sám se za sebe stydím, že jsem měl takového zástupce,“ dodal.

Kritická slova na adresu Rostislava Pilce zazněla u soudu v kauze Nagyová už v úterý. Bývalý ministr Alexandr Vondra vysvětloval, proč po odchodu Ondreje Páleníka jeho zástupce Pilce neustanovil novým velitelem vojenských zpravodajců.

„Neměl na to. Jak jsem ho měl možnost poznat, tak nebyl schopen přijmout nějaké rozhodnutí,“ tvrdil Vondra a doplnil, že Pilc jeho rozhodnutí nenesl příliš dobře. (více o jeho výpovědi zde)  

Rostislav Pilc vypovídal kvůli možnému ohrožení utajovaných informací s vyloučením veřejnosti. Mluvil pět hodin. Podle obhájce Jany Načasové (dříve Nagyové) Eduarda Bruny čelil celé řadě dotazů. Jak státní zástupce Rostislav Bajger, tak obhájce se shodli, že se nijak neodchýlil od toho, co vypověděl už dříve na policii, tedy že o sledování Radky Nečasové nevěděl.

Pilc v současnosti řídí vojenskou kancelář prezidenta Zemana. „Generál Pilc byl mezi generály, které do funkce ve vojenské kanceláři prezidenta doporučoval už počátkem roku 2014 tehdejší ministr obrany (Vlastimil Picek ve vládě Jiřího Rusnoka, pozn. red.), doporučení zopakoval i současný ministr Martin Stropnický. Roli sehrály i organizační a jazykové schopnosti a mnohaleté zkušenosti s vojenskou diplomacií,“ komentoval tehdy výběr prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. (více o výměně zde)

Ve čtvrtek pokračuje soud výslechem bývalého šéfa Úřadu vlády Lubomíra Poula a bývalého ministerského náměstka Zdeňka Zajíčka.


Video