Americký prezident Barack Obama.

Americký prezident Barack Obama. | foto: Reuters

Obama: Vyslání speciálních jednotek do Sýrie není porušení slibu

  • 218
Vyslání skupiny amerických speciálních jednotek do Sýrie neporušuje slib, že američtí vojáci na tamní území nevstoupí. V pondělí to v diskuzním pořadu televize NBC prohlásil prezident Barack Obama. Británie o armádní spolupráci s USA v Sýrii váhá, podle Dolní sněmovny jsou letecké údery bez mezinárodní strategie neúčinné.

Američtí vojáci, které chce Barack Obama vyslat, však podle něj nemají bojovat v přestřelkách s Islámským státem (IS), ale poskytnout rady a další pomoc umírněným povstalcům bojujícím proti teroristům.

Podle agentury Reuters to bylo Obamovo první veřejné vyjádření k chystanému vyslání necelých pět desítek příslušníků speciálních jednotek USA do severní Sýrie. Bílý dům tento záměr oznámil minulý týden (psali jsme zde).

KOMENTÁŘ: USA bezradně krouží kolem Islámského státu

„Nezapomeňte, že jsme již prováděli zvláštní operace, a toto je skutečně jenom pokračováním toho, co nepřestáváme činit,“ uvedl Obama v rozhovoru v televizním pořadu NBC Nightly News. „Neposíláme americké vojáky na frontové linie, aby bojovali v přestřelkách s ISIL,“ uvedl Obama s poukazem na jednu z používaných zkratek pro Islámský stát.

„Po celou dobu jsem důsledný v tom, že nebudeme bojovat, jako jsme bojovali v Iráku, s (armádními) prapory a okupací. To problém neřeší,“ uvedl také.

Válka v Sýrii

USA v listopadu v Sýrii nasadí necelou padesátku vojáků, jejichž úkolem bude výcvik, podpora a pomoc umírněné opozici.

Obama se podle Reuters tomuto kroku dlouho vyhýbal, protože nechtěl zemi nechat zatáhnout do další války na Blízkém východě. Předloni americkou přítomnost na syrském území vyloučil. Během loňského roku ale zdůrazňoval, že do země nevyšle americké „bojové“ jednotky.

Británie chce nejprve slyšet plán mezinárodní strategie

Zatímco Spojené státy vysílají do boje proti islamistům v Sýrii první pozemní jednotky, Velká Británie se zatím nerozhoupala ani k vzdušným úderům na teroristy. Vlivný zahraniční výbor Dolní sněmovny britského parlamentu se v úterý vyslovil, že pokud nebude existovat plán na ukončení občanské války v blízkovýchodní zemi, zdají se britské nálety na IS neúčinné.

Británie vede v současnosti v rámci mezinárodní koalice vedené Spojenými státy vzdušné údery proti cílům IS v Iráku. Britský premiér David Cameron by chtěl tuto kampaň rozšířit také na pozice IS v Sýrii, avšak doma naráží na odpor.

„Domníváme se, že bychom neměli rozšiřovat britské vojenské akce do Sýrie, dokud nebude existovat ucelená mezinárodní strategie, která by měla reálnou šanci porazit ISIL a ukončit občanskou válku v Sýrii,“ uvedl podle agentury Reuters zahraniční výbor.

„Podnikat jakoukoliv akci bez strategie jen proto, abychom něco udělali, se zdá být zbaveno souvislostí,“ uvádí zpráva dál. Podle výboru by vláda v Londýně měla svoje plány vysvětlit podrobněji, než bude chtít po parlamentu souhlas.

Cameron hledá pro rozšíření úderů podporu napříč politickým spektrem. Chce se přitom vyhnout opakování scénáře z roku 2013, kdy kvůli plánům na britské nálety proti syrskému prezidentu Bašáru Asadovi utrpěl v parlamentu porážku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video