Schůze Senátu. Ilustrrační foto

Schůze Senátu. Ilustrrační foto | foto: Petr Topič, MAFRA

Vyslání lékařů na Slovensko bylo protiústavní, obvinili senátoři vládu

  • 378
Levicová část parlamentu odhlasovala usnesení, podle kterého vláda vysláním armádních lékařů na Slovensko porušila ústavu. Nebyla k takovému kroku prý oprávněna a misi kryla za vojenské cvičení.

Stanovisko Senátu prosadila ČSSD, která má v horní komoře většinu. Usnesení schválilo 35 ze 43 přítomných senátorů. Tři jejich kolegové byli proti, lidovci se zdrželi. Občanští demokraté a část TOP 09 a STAN těsně před hlasováním na protest opustili jednací sál.

Hlasování předcházel zhruba hodinový spor o to, zda vláda rozhodovala v souladu se svými pravomocemi.

Podle koalice není v kompetenci horní komory posuzovat ústavnost. Senátorský klub ODS v prohlášení uvedl, že usnesením "oranžová většina" v Senátu převzala roli Ústavního soudu a že se "odborářské vedení Senátu" chová v rozporu s ústavou a zákonem o jednacím řádu horní komory.

Vojáci byli na Slovensku na cvičení

Pochybení vlády odmítl ministr obrany Alexandr Vondra z ODS, který rozhodnutí Senátu označil za politickou deklaraci. Podle Vondry kabinet vyslal vojenské lékaře v souladu se svými ústavními pravomocemi na vojenské cvičení, které bylo pod názvem Slovenské zdraví 2011 dohodnuto se slovenskou stranou.

"Postup vlády byl z hlediska práva v pořádku," uvedl Vondra, Podle něj to dokládá stanovisko experta na ústavní právo Aleše Gerlocha. "Jasně konstatuje, že pomoc poskytnutá formou vojenského cvičení není v žádném případě krok, který by byl v rozporu s ústavou," řekl ministr.

Místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier namítl, že žádné cvičení nebylo plánováno a bylo dodatečně vykonstruováno. "Takový postup je nepřijatelný. Vláda nemůže účelově vysílat vojenské jednotky do zahraničí pod záminkou vojenského cvičení, když reálný důvod je jiný," prohlásil Dienstbier.

Přehlížet to by podle něj znamenalo, že vláda by mohla podobně v budoucnu vyslat do ciziny i bojové jednotky třeba k potlačení odborářských protestů. "Každý ví v této zemi, že to žádné vojenské cvičení nebylo," řekl šéf Senátu Milan Štěch.

Třicet vojáků bylo na Slovensko vysláno na žádost tamní vlády, aby pomohli řešit krizi po výpovědích lékařů kvůli neuspokojeným mzdovým požadavkům. Armádní lékaři byli na Slovensku pět dní. Slovenské vládě se mezitím podařilo dosáhnout se svými doktory dohody o růstu platů. Českou pomoc ostře zkritizoval předák slovenských odborářů Marian Kollár, srovnal ji s okupací v roce 1968 (čtěte zde).

Vysláním vojáků se věcně zabýval také senátní výbor pro obranu, který tuto misi doporučil vzít standardně na vědomí. Vondra podotkl, že výbor měl možnost v případě pochybností navrhnout zrušení tohoto cvičení, nikdo z výboru to ale nenavrhl. Spor by ještě mohl skončit u Ústavního soudu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video