Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vyškov se snaží prodat byty

  17:56aktualizováno  17:56
Vyškov - Šestiletá snaha vyškovských radních prodat alespoň část městských bytů se dosud setkala s nezájmem místních. Prolomit ledy se ještě pokusí soukromá firma. Přibližně dvě stě bytů, které jsou už od roku 1996 ve Vyškově určeny na prodej jejich nynějším obyvatelům, zůstávají stále v majetku města. Jediné, co se městským úředníkům podařilo zajistit, byly dotazníky zjišťující zájem o koupi bytu. "Původně jsme předpokládali, že to zvládne odbor služeb, jenomže úředníci nejsou tak pružní jako subjekt, který se tím zabývá profesionálně," zdůvodnil rozhodnutí spolupracovat při prodeji bytů se soukromou firmou z Třince místostarosta Vyškova František Adamec.

Podle něho prodej městských bytů znemožnila také vyhláška stará dva roky, kterou přijalo předchozí vedení města a která  se nažila zjednodušit agendu prodeje stanovením jednotné ceny. "U lidí to vyvolalo pocit nespravedlnosti, ztratili motivaci, protože každý dům je v jiném stavu, v jiné lokalitě. Jednotnou cenu brali jako nespravedlnost," dodal Adamec.

Komfort prodeje
Od zajištění prodeje bytů firmou radní slibují obyvatelům bytů určených na převod do osobního vlastnictví veškerý komfort. "Zástupci firmy zajistí nejen prodej, ale budou s lidmi v kontaktu, zajistí jim komplexní služby,  zajistí hypotéku či  úvěr, poradí, jak založit družstvo vlastníků nebo je ochotna převzít správu jejich bytů nebo domů," uvedl Adamec.

Spornou a dosud nevyřešenou otázkou je cena, za niž město bude byty ve starší zástavbě, prodávat. Radní totiž budou muset zvážit, zda byty prodají za přijatelnou cenu, tedy za sedmdesát až devadesát tisíc nebo zda je prodají draho podle předchozí vyhlášky, kdy se cena bytu pohybovala kolem sto padesáti tisíc korun.

A za jakou cenu?
Cena však bude rozhodovat, zda si lidé nakonec své byty koupí nebo za v nich zůstanou jako nájemníci. "Byty nám už nabízeli, ale za třípokojový byt ve špatném stavu, ve vybydleném, padesát let starém domě chtěli čtyři sta tisíc. Žijí tady převážně důchodcie, kde by na to vzali. Zvažovali jsme, že byt koupíme, založíme si spoření s liškou, ale ani to by nám na byt nestačilo," uvedla žena žijící v domě na ulici Sochorové, která nechtěla prozradit své jméno, aby neměla s radnicí komplikace. Dodala však, že svůj názor už jednou starostovi města sdělila na veřejnosti.

Do prodeje město navíc určilo jen byty v cihlových domech, kde není víc bytů než dvanáct v lokalitách ulice Sochorovy, Puškinovy, Na Hraničkách a Smetanově nábřeží. Obyvatelé panelových domů se vlastnictví bytů nedočkají. "Prodávat se budou celé bytové domy nebo všechny bytové jednotky v domě," upřesnila tisková mluvčí radnice Pavlína Míčová.

To, že si vyškovská radnice najme na prodej bytů firmu, se nijak nepromítne do jejich ceny. "Objednali jsme si služby, které si zaplatíme. O to méně potom radnice z prodeje bytů získá peněz," řekl místostarosta Adamec.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Pod stromy umírá příliš mnoho řidičů. Experti radí kácet a omezit rychlost

Zdemolované auto a strom, do kterého po smyku narazilo.

Zhruba každého šestého mrtvého při autonehodách má na svědomí srážka se stromy. Ta přitom podle dlouhodobých statistik...

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

Najdete na iDNES.cz