Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vyšetřovatelé opět řeší otrockou práci Korejek

  1:00aktualizováno  1:00
Pětistovka na měsíc, ze které si musí platit jídlo a povinné sledování propagandistických filmů, musí stačit dělnicím ze Severní Koreje, které pracují v dílnách po České republice jako švadleny. Většinu mzdy jsou přinuceny odevzdávat socialistické vlasti.

Korejským pracovnicím údajně zbývá na život asi pět set korun. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Tvrdí to alespoň Kim Tae San, severokorejský "přeběhlík", působící dříve na velvyslanectví v Praze. Pro americký list San Francisco Chronicle dílny přirovnal k "otrokářským táborům ve 21. století".

Policie i ministerstvo práce a sociálních věcí po dvou letech znovu otevírají vyšetřování podmínek, za kterých v dílnách na Berounsku i jinde v republice severokorejské šičky pracují.

Tehdy se nepodařilo prokázat, že by severokorejský režim porušoval práva pracovnic, které do ciziny vysílá. Samy Korejky dokonce tehdy zbily kameramana České televize, který o případu točil reportáž.

Teď však mohou úřady využít i svědectví uprchlého diplomata. "Obrátili jsme se na ministerstvo práce, aby tam udělalo kontrolu, protože Česko za tyto dílny bylo v zahraničí kritizováno," uvedla mluvčí Českomoravské komory odborových svazů Jana Kašparová.

Lednový článek v americkém listě byl jedním z impulzů pro další prověřování dílen. Podle Kim Tae Sana, který poměry v dílnách zná, protože se na "dovozu" pracovnic podílel, odevzdávají ženy většinu mzdy jako "podporu socialistické revoluce".

Zbude jim v přepočtu pět set až šest set korun na měsíc, z čehož zhruba polovinu utratí za jídlo, takže si mohou dovolit jen levné těstoviny. Zaměstnání švadleny v Česku má podle něho mezi Korejkami spíše pověst "práce za trest".

Vyšetřování se soustřeďuje hlavně na podezření, že ženy o většinu mzdy přijdou.

Kudy odtékají peníze švadlen?
"Legálně dostanou peníze na výplatní pásce, ale někde je tiše vrátí. Lze to dokázat jen sledováním toků peněz na bankovních účtech z Čech do Koreje," vysvětluje úředník ministerstva práce, který se případem také zabývá.

Podle ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha se však ani nyní nedaří nachytat zaměstnavatele Korejek na porušování pracovněprávních vztahů. "Je to spíše pro orgány činné v trestním řízení," míní Škromach.

Podmínky, za jakých pracují severokorejské šičky, zkoumá Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Potvrdil to v úterý zdroj z tohoto útvaru, který dokonce od dubna zřídil nový speciální tým, který se soustředí na případy nucené práce.

Ministerstvo zahraničí se oproti tomu v případu šiček neangažuje. "Zatím nemáme od policie důkaz, že někdo porušuje jejich práva. Šičky si nestěžovaly. Kde není žalobce, tam není soudce," zůstává klidný mluvčí ministerstva Vít Kolář.

Podle údajů ministerstva práce v České republice pracuje celkem 360 lidí ze Severní Koreje. Pracují například v dílnách v Železné a Žebráku na Berounsku, kde šijí pro českou pobočku italské firmy Kreata spodní prádlo.

Zaměstnavatelé Korejek z firmy Kreata už před časem médiím řekli, že nevědí nic o tom, že by švadleny mzdu odevzdávaly režimu.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kulhánek: Možná jsem politický Marťan, měl jsem se chovat jinak

Vratislav Kulhánek v debatě v České televizi (11. ledna 2018)

Veřejně mluvil až o deseti procentech, osobně věřil ve tři. Nakonec skončil čtyřiasedmdesátiletý prezidentský kandidát...

Sníh komplikuje dopravu, v Harrachově uzavřeli pro kamiony hraniční přechod

Ilustrační snímek

V noci na úterý dorazilo do Čech sněžení. Nejvíce sněžilo v kraji Karlovarském a na jihozápadě kraje Ústeckého, kde...

Projekty na střední Moravě za 100 milionů jsou sporné, zjistili auditoři

Regionální rada regionu soudržnosti Střední Morava vydala pár dní před

Z vedení Zlínského kraje zní hlasy, aby vedení Regionálního operačního programu Střední Morava zveřejnilo seznam...

Najdete na iDNES.cz