Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vyšetřovatelé: Letadlo spadlo kvůli Kennedyho nezkušenosti

  7:46aktualizováno  7:46
- Američtí vyšetřovatelé označili podle televizní stanice Fox News za příčinu loňského pádu letadla, ve kterém zahynul pilotující John Kennedy mladší s manželkou a švagrovou, chybu pilota. S odvoláním na zdroje blízké vyšetřování Fox uvedla, že se nenašly žádné technické problémy na jednomotorovém letounu a převážilo tedy přesvědčení, že neštěstí způsobila Kennedyho malá zkušenost s pilotováním letadel.

Letoun se zřítil 16. července 1999 do Atlantského oceánu zhruba 12 kilometrů od ostrova Martha's Vineyard. V jeho troskách zemřeli kromě Johna Kennedyho mladšího i jeho manželka Carolyn a švagrová Lauryn Bessettová.

Zkušení piloti přišli krátce po neštěstí s teorií, že Kennedy, který měl licenci na létaní jen za dobré viditelnosti, možná ztratil orientaci při nočním letu nad vodou a přestal
ovládat letadlo, které vletělo střemhlav do vody.

V New Yorku se konala zádušní mše za Kennedyovy

V newyorském římskokatolickém kostele St. Thomase Morea se konala zádušní mše za Johna Kennedyho mladšího a jeho manželku Carolyn, kteří zahynuli spolu se sestrou Kennedyho manželky před týdnem při leteckém neštěstí.

Přísně soukromého smutečního obřadu se zúčastnilo asi 350 lidí. Vedle nejbližších příbuzných a přátel obou rodin byl přítomen také americký prezident Bill Clinton s manželkou Hillary a dcerou Chelseou, kteří dodali soukromé události státní charakter.

Zádušní řeč za Kennedyho mladšího pronesl jeho strýc senátor Edward Kennedy; mši sloužil otec Charles O'Byrne, který Kennedyho mladšího a Carolyn oddal v roce 1996.

Mše se konala ve 126 let starém kostele, kam chodila s dětmi hledat útěchu Kennedyho matka Jacqueline, než podlehla v roce 1994 rakovině. Jacqueline byla manželkou zavražděného prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, později se znovu provdala za řeckého rejdaře Onnasise.

Obřad provázela silná bezpečnostní opatření. Kolem kostela byla pozastavena doprava, okolní střechy obsadili ostřelovači. Nad hlavami stovek lidí, kteří se u kostela začali shromažďovat časně ráno, přelétávaly vrtulníky newyorské policie.

Popel JFK juniora byl rozprášen do moře
John F. Kennedy junior, jeho manželka a švagrová, kteří v sobotu 16.července 1999 havarovali s malým jednomotorovým letounem, byli pohřbeni tam, kde našli smrt - jejich popel byl rozprášen do moře nedaleko ostrova Martha's Vineyard.

Smuteční akt se odehrál na palubě křižníku amerického námořnictva Briscoe, protože rodina nechtěla, aby se z pohřbu stalo divadlo pro davy přihlížejících. Přesto pohřeb v přímém přenosu z vrtulníku - ovšem z úctyhodné vzdálenosti - přenášely některé servery jako ABC nebo BBC.

Těla všech tří obětí byla podle velitele pátracího týmu Richarda Larrabeera  vyzdvižena z mořského dna, kde ležela v hloubce zhruba 35 metrů asi 12 kilometrů od ostrova a převezena do márnice k provedení pitvy. 

Nález vraku
Vrak jednomotorového letounu byl nalezen poblíž ostrova Martha’s Vineyard. Tělo syna JFK bylo stále na palubě. Nejnovější data z radarů ukazují, že letadlo spadlo na hladinu rychlostí 100 km za hodinu. Otevírají se tak další spekulace, že k poničení stroje mohlo dojít ještě před střetem s vodní hladinou. 

Průzkumníci po nehodě určili patnáct míst, kde by se podle nich mohl nacházet vrak letounu. Dlouho však nacházeli pouze kusy z letadla. Některé části, jako například registrační karty, byly nalezeny vyplavené na pobřeží.

Po nasazení speciálních sonarů byly trosky letadla na jednom z vytipovaných míst opravdu nalezeny. 

Kennedyova rodina prohlásila Johna Jr. za mrtvého
"Smrt syna někdejšího zavražděného prezidenta USA Johna Kennedyho vytváří v našich životech ohromnou prázdnotu," praví se v prohlášení, které zveřejnil tiskový úřad strýce oběti senátora Edwarda Kennedyho. Bessettova rodina prohlásila krátce předtím za mrtvé sestry Carolyn a Lauren.

Kennedyova rodina v noci na středu letního času, večer místního času, oficiálně prohlásila za mrtvého Johna Kennedyho Jr., který v pátek 15. července 1999 zmizel se svým malým letadlem, na jehož palubě byla také jeho manželka Carolyn a švagrová Lauren Bessettová

Pohřešovaní byli prohlášeni za mrtvé, přestože záchranáři přes veškeré několikadenní úsilí dosud nenašli trosky letounu, který zmizel u amerického ostrova Martha's Vineyard.

Přehled nejznámějších tragédií a skandálů rodiny:
Řadu příhod rodinné ságy zahájil už sám zakladatel Joe Kennedy. Ke svému majetku údajně přišel v době prohibice právě díky zakázanému alkoholu.
1944 - Nejstarší z devíti dětí Josepha P. Kennedyho devětadvacetiletý Joseph byl jako voják za druhé světové války sestřelen nad Lamanšským průlivem.
1948 - Jeho sestra Kathleen přišla ve věku 29 let o život při leteckém neštěstí.
22. listopadu 1963 - 35. americký prezident John Fitzgerald Kennedy, syn Josepha P. Kennedyho a pýcha rodiny, zemřel ve 46 letech při atentátu v texaském Dallasu; tři měsíce před atentátem zemřel předčasně narozený syn J. F. Kennedyho Patrick
6. června 1968 - Obětí atentátu se stal prezidentův bratr, dvaačtyřicetiletý Robert Francis Kennedy, senátor za stát New York; kandidoval na prezidentské křeslo.
18. července 1969 - Nejmladší bratr prezidenta, senátor Edward Moore Kennedy, sjel se svým automobilem při cestě z večírku z mostu na ostrově Chappaquiddick do moře. Při nehodě přišla o život jeho spolupracovnice, členka volebního štábu Mary Jo Kopechneová. Senátor byl podmíněně odsouzen ke dvěma měsícům odnětí svobody, protože opustil místo autonehody.
1973 - Edwardu Kennedymu mladšímu lékaři amputovali nohu kvůli rakovině. Syn Roberta Kennedyho Joseph nezvládl řízení auta. Jeho spolujezdkyně se těžce zranila, je od té doby ochrnutá
1984 - Syn Roberta Kennedyho David zemřel ve věku 29 let na Floridě na předávkování drogami.
12. prosince 1991 - Porotní soud ve floridském West Palm Beach uzavřel "velikonoční skandál" rodiny, když vynesl osvobozující rozsudek v procesu s Williamem Kennedym Smithem, synovcem senátora Edwarda Kennedyho; třicetiletá žena obvinila Williama ze znásilnění v rodinném sídle Kennedyů v Palm Beach.
31. prosince 1997 - Při lyžování v Aspenu ve státě Colorado přišel o život Michael Kennedy, syn bývalého senátora Roberta F. Kennedyho, když při rychlém sjezdu narazil do stromu; na jaře téhož roku čelil obvinění ze znásilnění nezletilé dívky, která měla v rodině na starosti děti.
1998 - Kvůli rozpadu manželství se politických funkcí vzdal Joseph Patrick Kennedy II., syn zavražděného senátora Roberta Kennedyho.
17. července 1999 - zmizelo sportovní letadlo, které mělo na palubě Johna F. Kennedyho ml., syna prezidenta J. F. Kennedyho, a také jeho manželku Carolyn a švagrovou.
Naděje na to, že by mohl kdokoli z letadla přežít po 48 hodinách v moři, jehož voda má teplotu kolem 20 stupňů Celsia, je minimální.

"Podle statistik lze prý přežít ve vodě za takových okolností 12 a určitě ne víc než 18 hodin," řekl novinářům kontradmirál Richard Larrabee s tím, že záchranná akce se změnila na pátrací s cílem určit příčinu neštěstí.

Jerome Frechette z Národní agentury pro bezpečnost dopravy řekl, že pátrání po letadle může trvat až dva týdny a že příčina nehody možná bude známá až po půl roce. První spekulace hovoří o tom, že letadlo pravděpodobně narazilo přední částí na hladinu a rozlomilo se.

Kennedy, jeho manželka a švagrová letěli z New Jersey na Martha's Vineyard na rodinnou svatbu, která byla později odvolána. Kennedy byl podle leteckých odborníků relativně nezkušený pilot. Licenci měl 15 měsíců a nepoužíval měřicí přístroje, což je podle leteckých veteránů riziko. Šestisedadlový a jednomotorový stroj Piper Saratoga koupil před třemi měsíci.Váhal prý letět v noci.

"Zatím se zjistilo, že letadlo deset minut po půl desáté večer místního času začalo prudce klesat, a to během několika vteřin z výšky 660 metrů na 330 metrů, což odpovídá rychlosti klesání 1400 metrů za minutu," sdělil zástupce vyšetřovatelů Robert Pearce.

Záchranářům se v neděli podařilo najít pouze část přední části letadla, která pravděpodobně patří ke Kennedyho stroji. V sobotu se našla kabelka a lahvička s léky, které byly na palubě. Záchranáři nyní zkoumají mořské dno a pátrají po troskách. Nasazeno bylo 22 potápěčů, kteří pronikají do hloubky až 60 metrů.

V neděli odpoledne záchranáři oznámili, že zachytili tón tísňového signálu z vod u ostrova Martha's Vineyard, kde se letadlo pravděpodobně zřítilo. K místu okamžitě připlula loď vybavená radarem a zjistila, že údaj o tísňovém volání byl falešný.
Američané sledovali pátrání po letadle v televizních přenosech, na mnoha místech se konaly mše a lidé se modlili za záchranu Kennedyho a obou žen. Televize vysílaly snímky malého Johna doprovázejícího s matkou a sestrou rakev zavražděného otce a další záznamy z jeho života.

JFK Jr. letěl na svatbu
Letoun typu Piper Saratoga II odstartoval v pátek 15.července 1999 večer ve 20:45 místního času (03:45 SELČ) z Caldwellu v New Jersey a mířil do letního sídla Kennedyů na ostrově Martha's Vineyard. Tam se měl Kennedy zúčastnit svatby své sestřenice Rory, dcery zavražděného senátora Roberta Kennedyho, na niž bylo pozváno 275 hostů.

Podle sdělení zástupce rodiny Kennedyů byl svatební obřad Rory Kennedyové, která přišla na svět pár měsíců po senátorově smrti a otce tedy nikdy nepoznala, odložen. Rodinní příslušníci a nejbližší přátelé se místo toho v rodinném sídle Kennedyů
shromáždili na mši.

Zástupce rodiny Kennedyů rovněž potvrdil, že se na palubě letadla nacházeli jen tři lidé - manželé Kennedyovi a Kennedyho švagrová. Uvedl tak na pravou míru původní zprávy, že s nimi jako čtvrtý letěl ještě instruktor, který měl údajně Kennedymu pomáhat v řízení letadla, protože ten měl zlomenou nohu v sádře. Tato informace původně vyvolala domněnku, že John Kennedy mohl právě pro toto tělesné omezení ztratit kontrolu nad letadlem. Jeho přátelé ale potvrdili, že Kennedy Jr. měl opravdu zraněnou nohu, nikoliv ale sádru. 

Kennedyho letadlo bylo očekáváno na Martha's Vineyard ještě v pátek v noci (místního času), k cíli ale nedorazilo, řekl pro agenturu AP operační specialista zdejšího letiště Jamie Gaspar. "Mám trochu obavy, protože ho (Kennedyho) znám osobně," dodal.

Pobřežní hlídka zachytila v neděli v 9:50 SELČ nouzový signál z letadlového "majáčku" ve vodách blízko Montauk, v místech předpokládaného průletu Kennedyho stroje. "Majáček" vydává audiosignál, který může znamenat, že letadlo havarovalo,
vysvětlil pro agenturu Reuters mluvčí Pobřežní stráže. Dodal ale, že toto zařízení mohlo být zapnuto i manuálně nebo se mohlo spustit náhodně.

Pátrací akci po Kennedyho letadle, jíž se účastní i stroje vojenského letectva, pozorně sleduje také americký prezident Bill Clinton. "Prezident Clinton byl informován o zmizení letadla s Johnem Kennedym Jr. a dalšími osobami včetně jeho manželky
Carolyn brzo ráno," řekl prezidentův tiskový mluvčí Joe Lockhart. Prezident je podle svého mluvčího plně informován o probíhajícím pátrání a několikrát telefonicky hovořil se členy Kennedyho rodiny. "Všechny naše modlitby a myšlenky jsou s
rodinami lidí na palubě letadla," řekl Lockhart.

John Kennedy byl synem bývalého amerického prezident Johna F.Kennedyho, zavražděného v roce 1963, a  vydavatelem magazínu George.

Pátek (východoamerický čas) 20.45 - Kennedyho letadélko startuje 21.39 - Poslední radiový kontakt 22.00 - Očekávaný čas příletu Sobota 02.15 - Rodina nahlašuje pohřešování letadla za úsvitu - Zahájení záchranných prací

Tříletý John F. Kennedy po vojensku vzdává hold svému otci na pohřbu v roce 1963

Dívka klade smuteční svíčky před dům Kennedyových na Mannhatanu

Květiny před domem Kennedyových na Mannhatanu

John F. Kennedy junior se svou ženou

Turisté na ostrově Martha´s Vineyard sledují, zda se záchranářskému člunu nepodaří najít těla Kennedyových nebo trosky jejich letadla

John F. Kennedy v roce 1983 po dokončení studia na vysoké škole

Malý John F. Kennedy se svou matkou Jacquleine na Floridě v roce 1962

Místo, kam bude pohřben John Kennedy Jr. se svou manželkou a švagrovou.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Tvůrce Kanceláře Blaník opouští Seznam. Důvodem jsou neshody s vedením firmy

Z natáčení filmu Prezident Blaník

Lobbista Tonda Blaník bouchl do stolu. Tvůrce, který oceňovaný seriál vytváří, opouští internetovou televizi Stream...

Další z rubriky

Americký generál by nevykonal nezákonný rozkaz Trumpa k jadernému úderu

Americký generál John Hyten

Šéf amerického strategického velitelství generál John Hyten by odmítl zahájit jaderný úder na základě rozkazu...

Otrok za pár stovek dolarů. V Libyi bují obchod s uprchlickými dělníky

Ilustrační snímek

V Libyi začíná bujet obchod s uprchlickými otroky. Pašeráci je prodávají za stovky dolarů na těžkou práci. Snaží se tak...

Při bombovém útoku IS na východě Sýrie zemřelo nejméně 20 lidí

Ostřelování jihosyrského města Daraá (12. června 2017)

Nejméně 20 obětí a tři desítky zraněných si vyžádal atentát v pátek na východě Sýrie. Auto naplněné výbušninami...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.