Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vyšetřovatel Železného má ochranku

  0:01aktualizováno  0:01
Vyšetřovatel Vladimír Machala, který řeší případ ředitele televize Nova Vladimíra Železného, je pod policejní ochranou. Ochranku uděluje policejní prezident jen v obzvlášť závažných případech, kdy hlídané osobě hrozí bezprostřední nebezpečí.

S žádostí musí nejprve souhlasit ministr vnitra. To, že Železného vyšetřovatel čelí kvůli případu výhrůžkám a zastrašování, potvrdil už minulý čtvrtek ředitel úřadu vyšetřování Miroslav Antl.

"Když se mě takhle zeptáte, já vám to vyvracet nebudu. I něco takového se vyskytlo," prohlásil v rozhovoru pro MF DNES. Letos v červnu, dva měsíce poté, co obvinil ředitele Novy, Machalu zbili neznámí útočníci. Vyšetřovatel musel zůstat v pracovní neschopnosti. Útok však podle oficiální zprávy nesouvisel s případem Železný.

Speciální policejní tým hlídá Machalu od minulého týdne. V něm vyšetřovatel televizního ředitele zatkl a neúspěšně žádal jeho vazbu. Železný strávil dva dny v policejní cele, nakonec byl však propuštěn. Soudkyně totiž nenašla k jeho vazbě žádný důvod.

Vyšetřovatel chtěl televizního ředitele zadržet za mřížemi, protože byl přesvědčen, že bude ovlivňovat svědky a další průběh vyšetřování. Kvůli vyjádření, že jeho vyšetřovatelé čelí silným tlakům, zavolal Antlovi i ministr vnitra Stanislav Gross. "Moje vysvětlení ho uspokojilo," řekl včera Antl.

Grossova mluvčí Gabriela Bártíková tvrdí, že se ministr nedozvěděl nic, co by ho mělo "zásadním způsobem znepokojovat". Vyšetřovatel Machala nyní pracuje jen na kauze šéfa Novy. Jaké konkrétní nebezpečí mu hrozilo či hrozí, policie tají.


Antlovy výroky každopádně pobouřily obhájce Vladimíra Železného. "Připadá mi to šílené. Nikdy jsem nepostřehl, že by byl vyšetřovatel vystresován a vystaven tlakům," reagoval jeho právník Josef Monsport.

Proti vyjádření ředitele úřadu vyšetřování se ozval i místopředseda ODS Petr Nečas. Podle něho by měl Antl místo "nevěrohodného mlžení" jasně a konkrétně říci, jaké politické tlaky a zájmy má na mysli.

ODS jako jediná věnovala Železného kauze zvláštní prohlášení: "Chceme věřit tomu, že se nejedná o útok na soukromá média a úspěšnou televizní stanici, ať se nám její program líbí, či nelíbí." Faktem je, že Antl v rozhovoru pro MF DNES o politických tlacích nemluvil.

Na otázku, zda se na průběhu případu odráží i politické zájmy, odpověděl: "Já bych to nechtěl specifikovat." Kvůli obavám z ovlivnění vyšetřování policisté dál nad případem drží informační embargo. Z neoficiálních informací vyplývá, že posun přinesly zejména rozsáhlé domovní prohlídky, které probíhaly v minulých dnech.

V kanceláři Železného právníka Aleše Rozehnala policisté mimo jiné našli fotokopie materiálů z vyšetřovacích spisů, ke kterým by se Rozehnal a jeho spolupracovníci podle vyšetřovatelů normálně neměli dostat. Podle policistů to byl jasný důkaz, že se šéf Novy pokusil vyšetřování manipulovat, soudkyně však jejich argumenty neuznala a Železného vazbu odmítla.

Právník Rozehnal, ačkoli obviněn ze stejné věci, naopak ve vazbě zůstal. Oba muže policie stíhá za transakci s lichtenštejnskou nadací Astrona. Podle obvinění se pokusili poškodit americkou společnost CME, které šéf Novy dluží asi miliardu korun.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Další z rubriky

Kvůli spalničkám zavřeli urgentní příjem v pražském Motole

Fakultní nemocnice Motol.

Lůžková část urgentního příjmu Fakultní nemocnice Motol zůstane patnáct dní uzavřená. Jeden ze zaměstnanců se nakazil...

Chirurgie nejsou zázraky, ale dřina. Byrokracie zdržuje, říká lékař roku

Za rok zvládne udělat až 650 operací.

Jednoho z nejmladších českých profesorů výhra v anketě lékař roku překvapila. Na pacienty je totiž velmi přísný, musí...

Na věži Elektrárny Ledvice u Bíliny otevřeli nejvyšší českou rozhlednu

Elektrárna Ledvice, na jejíž budově je v nejvyšším bodě rozhledna.

V Elektrárně Ledvice na Teplicku se pro veřejnost otevřela nejvyšší rozhledna v České republice. Prosklená vyhlídka s...

Najdete na iDNES.cz