Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vyšetřovatel se zajímá o slovenský Mein Kampf

  13:36aktualizováno  13:36
Vydavatelka vůbec prvního slovenského vydání Hitlerovy knihy Mein Kampf Agnes Burdová možná skončí před soudem. Vyšetřovatel ji podezřívá z podpory hnutí potlačujícího práva a svobody občanů. Potkal by jí tak stejný osud jako českého vydavatele stejné knihy Michala Zítka, kterému soud vyměřil tři roky podmíněně a dvoumilionovou pokutu.

"Policie, hned jak zachytila signál, že má být kniha vytištěna, případ dokumentovala. Materiál poté policisté odevzdali vyšetřovateli a ten začal trestní stíhání. Nyní probíhá dokumentace a dokazování tohoto případu," řekl policejní viceprezident Imrich Angyal.

Podle trestního zákona hrozí vydavatelce v případě prokázání viny vězení od tří do osmi let.

K vydání prý Burdovou ispirovaly rozhovory s přáteli, kteří četli český překlad. "Aby lidé viděli, co může způsobit diktatura, populismus a rasová nesnášenlivost, jež je nyní na Slovensku dost velká. V žádném případě nechceme propagovat fašismus," řekla ve čtvrtek vydavatelka deníku Sme.

O "bibli nacismu", jež se dostala na pulty knihkupectví těsně před Vánocemi, je prý mezi Slováky obrovský zájem. Podle listu Sme je pětitisícový náklad sporného díla, které je opatřeno i vysvětlujícím komentářem, již vyprodán.

Komentář k dílu překladatele a psychologa Romana Vyskočila (73), upozorňuje na rasistický, antisemitský a násilnický obsah knihy, kterou Hitler nadiktoval v cele po neúspěšném pokusu o puč v roce 1923 svému spoluvězni a pozdějšímu zástupci Rudolfu Hessovi.

Zatímco Hitler si i v dobách kolaborantského slovenského státu střežil svá autorská práva, takže kniha tehdy nevyšla, po půlstoletí jsou autorská práva volná. Alespoň to tvrdí vydavatelé.

Krajně odmítavě se k počinu vydavatelství ARA postavila židovská obec a vicepremiér pro lidská práva Pál Csáky.

S vydáním knihy rovněž nesouhlasili tři členové Strany mladých demokratů (SMD), kteří ve čtvrtek protestně spálili v malých železných kamínkách na náměstí Slovenského národního povstání v Bratislavě pět výtisků. "Zarazil nás zejména hyenismus vydavatelky, když se knížka objevila těsně před Vánocemi. To má být dárek pod stromeček? Zdá se mi to příliš cynické," řekl novinářům předák SMD Alojz Hlina.

Podle něj členové SMD nikomu nezakazují, aby si knížku přečetl. Chtěli jen vyjádřit svůj názor na Hitlerovo dílo.  "Říká se, že je špatná doba, ve které se pálí knihy. Tato knížka je však vhodná na spálení," dodal Hlina.

Navzdory tomu, že sporné dílo je opatřeno vysvětlujícím komentářem, mnoho knihkupců jej předem odmítlo do distribuce přijmout.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Postupy SWAT i dětské porno. Zpráva odhalila přípravy masakru v Las Vegas

Stephen Paddock, domnělý střelec z Las Vegas, na nedatované fotografii z...

Vyšetřování střelby na hudebním festivalu v Las Vegas pokračuje i takřka čtyři měsíce po tragédii. Policie však velký...

Izraelští rabíni se inspirují Anne Frankovou, velí k ukrývání migrantů

Většina žadatelů o azyl žije v detenčním zařízení Holot v Negevské poušti.

Skupina izraelských rabínů v čele se sestrou slavné americké komičky Sarah Silvermanové vytáhla do boje proti vyhoštění...

Turecko zahájilo v syrském Afrínu pozemní operaci, prohlásil Erdogan

Situace v Afrínu v posledních dnech eskaluje (19. ledna 2018)

Turecká armáda v sobotu v severosyrském Afrínu, který ovládají kurdské milice YPG, de facto zahájila pozemní operaci....

Najdete na iDNES.cz