Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vyšetřovatel obvinil třináct šéfů StB

  0:01aktualizováno  0:01
Třinácti bývalým náčelníkům komunistické tajné bezpečnosti hrozí až desetileté vězení. Vyšetřovatel Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) je už 9. listopadu obvinil ze zneužití pravomocí veřejného činitele za organizování nezákonného nátlaku a šikanování disidentů v sedmdesátých a osmdesátých letech.

Toho se podle vyšetřovatele dopustili při takzvané akci Asanace, jejímž cílem bylo vystěhovat z republiky lidi, kteří byli režimu nepohodlní. Asanace byla zaměřena především na signatáře Charty 77.

Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu obvinil náčelníky všech krajských organizací bývalé StB z organizování psychoteroru a šikanování obyvatel v sedmdesátých a osmdesátých letech. "Jedná se o jeden z nejrozsáhlejších případů, kterými se ÚDV kdy zabýval," potvrdil ředitel ÚDV Irenej Kratochvíl.

Metody StB: nátlak a šikanování

• výslechy pod různými záminkami, některé přímo na pracovišti 

• zadržení v restauraci a převezení na záchytku 

• opakované obesílání doporučenou zásilkou, kterou si adresát neobjednal, a kterou musel chodit vyzvedávat 

• opakované kontroly vyvložkování komína 

• zabavování technického či řidičského průkazu 

• pohovory s blízkými a příbuznými (například rozšíření informace, že dotyčný chce emigrovat) 

• opakované předvolávání na policejní služebnu 

Mezi obviněnými jsou náčelníci správ StB v jednotlivých krajích a jejich podřízení, kteří působili na postech šéfů odborů. Obvinění svou vinu popřeli.

"Akce Asanace je tak rozsáhlá, protože se týkala celého Československa. Tito lidé jsou odpovědní za to, že vytipovávali lidi, kteří by mohli být zahrnuti do akce Asanace a řídili tuto akci až do úrovně okresů," řekl náměstek ředitele ÚDV Pavel Bret.

Za akci Asanace už bylo dříve obviněno pět bývalých funkcionářů federálního ministerstva vnitra včetně někdejšího ministra Jaromíra Obziny, který vydal speciální rozkaz, jenž měl zajistit vystěhování nepohodlných osob. Obzina a další čtyři obžalovaní už v této době čekají na soudní líčení.

Všech 13 funkcionářů StB čelí obvinění ze zneužití pravomoci veřejného činitele, za to jim hrozí až tři roky vězení, v horším případě (pokud by soud dospěl k závěru, že byl způsoben zvlášť závažný následek) mohou jít do vězení až na deset let.

"Očekávám, že státní zástupce obvinění akceptuje. Jsme s ním trvale ve spojení a splnili jsme všechny jeho pokyny," řekl Bret. Navíc státní zástupce už dříve jiných pět bývalých funkcionářů StB za Asanaci obžaloval.

Akce Asanace proběhla v letech 1978 až 1984. V rozkaze, který Obzina vydal 21. prosince 1977, je cíl této akce popsán takto: "Docílit úplného rozložení a izolace hlavních organizátorů akce Charta 77 od ostatních signatářů, u vytipovaných organizátorů této akce dosáhnout vystěhování z ČSSR."

Akce Asanace v mnoha případech byla úspěšná. Do ciziny odešel například současný vrchní pražský rabín Karol Sidon, zpěvák Jaroslav Hutka, herec Pavel Landovský. Naopak nátlaku odolali Petr Cibulka nebo hudebník Mejla Hlavsa.

Pokud obvinění akceptuje státní zástupce i soudy, vyšetřování akce Asanace definitivně pro ÚDV skončí. Případ byl přitom mimořádně složitý nejen tím, že šlo o velký počet obviněných osob a akci, která zahrnovala celé bývalé Československo, ale i kvůli svědkům.

Řada z nich se totiž po roce 1989 domů zpět nevrátila, a tak musela být vyslechnuta v době svého krátkého pobytu v Česku, například o dovolené. Na druhé straně - ukončení vyšetřování umožnila řada uchovaných listinných materiálů.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Babiš slyšel podmínky ČSSD. ANO zatím nehodlá nabízet jiného premiéra

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka, úřadující šéf strany Milan Chovanec a...

Andrej Babiš zahájil jednání o nové vládě a jako možného partnera oslovil ČSSD. „My se do vlády netlačíme. Není to...

Solení D8 v Českém středohoří řeší soud, žalobu podal ústecký spolek

Ilustrační snímek.

Tuny posypové soli mohou ohrozit život v potocích a kontaminovat podzemní vody v okolí dálnice D8, která prochází...

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Najdete na iDNES.cz