Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vyšetřovatel již má informace o Lánského kontě

  12:20aktualizováno  12:20
Ve vyšetřování případu bývalého senátora a místopředsedy vlády Egona Lánského nastal v posledních dnech výrazný posun. Na přelomu roku totiž vyšetřovatel obdržel od rakouských úřadů informace, které si o Lánského zahraničním kontě vyžádal v rámci právní pomoci. Nyní čeká na úřední překlad těchto materiálů. "Až bude překlad pořízen, bude potřeba právní pomoc vyhodnotit," popsal vyšetřovatel své další kroky. Egon Lánský čelí podezření z daňového podvodu a porušení devizového zákona.
Bývalý vicepremiér Egon Lánský definitivně odešel z vlády na konce prosince. Lánský trval na tom, že odchází ze zdravotních důvodů, a nikoli kvůli utajovanému kontu ve Vídni nebo kvůli zodpovědnosti za špatný stav příprav vstupu do Evropské unie. "Nevidím důvod, proč bych měl odcházet kvůli kterékoli z těch věcí, které jste říkal, a ani mě k tomu nikdo nenutil," odpověděl tehdy Lánský na otázku zpravodaje MF DNES.
Vyšetřovatelé čekali, jak dopadne jejich žádost o spolupráci ve třech státech - Rakousku, Švédsku a Izraeli. Do těchto zemí totiž směřují stopy po převodech 290 tisíc dolarů, které Lánský počátkem roku 1996 nelegálně držel na svém tajném účtu v rakouské bance Erste Bank Sparkassen.

Policie žádala o spolupráci v cizině v červenci
Náměstkyně městského státního zástupce Marcela Kratochvílová v červenci potvrdila, že se čeká už jen na to, až ze zahraničí přijdou odpovědi na žádosti o právní pomoc.  "Poslední žádost jsme poslali do Švédska 3. července."

Vyšetřovatel případu uvedl, že bude záležet na obsahu těchto odpovědí. "To bude stěžejní. Pak se rozhodneme."

Lánský peníze, jež měl v cizině, nezdanil
Z informací, které k celému případu nashromáždila již ekonomická kontrarozvědka, vyplývá, že Lánský v Rakousku peníze z konta osobně vybral. V takovém případě měl Lánský peníze vykázat ve svém účetnictví a řádně je zdanit, což se nestalo.

Daň by dosáhla i se sankčními poplatky výše až čtyř milionů korun. Zatímco ve Švédsku a Rakousku měli zahraniční vyšetřovatelé české policii zjistit informace o bankovních účtech, které souvisí s Egonem Lánským, v Izraeli by měla tamější policie vyslechnout důležitého svědka celé kauzy. O koho jde, vyšetřovatelé i státní zastupitelství tají.

Případ Lánského konta se táhne již druhý rok
Celý případ vyšel najevo v červenci 1999 náhodou, když se novináři zajímali o vypořádání pohledávky lucemburské firmy Hollanco u českého státu. S touto firmou totiž mělo ještě v době komunismu tehdejší Československo společný podnik v Argentině na výrobu a zpracování kůží.

Tento podnik zkrachoval a soud rozhodl, že český stát musí vyplatit firmě Hollanco dva a půl milionu korun odškodného.

Majitel zkrachovalé firmy poslal peníze na Lánského účet
Majitel firmy Hollanco - švédský podnikatel Fritz Hollander - však přikázal, aby Česká národní banka od této sumy oddělila 290 tisíc dolarů a poslala je na účet do rakouské banky Sparkassen.

Později se ukázalo, že je to konto Egona Lánského. V létě 1999 MF DNES upozornila na to, že Lánský neměl ke kontu devizové povolení. Česká národní banka na konci minulého roku potvrdila, že Lánský porušil devizový zákon, a zjistila, že Lánský měl ještě jedno konto ve Švédsku. Lánský byl potrestán pokutou ve výši deseti tisíc korun.

Policie: Firma vyplatila Lánskému provizi
Policie je přesvědčena, že platba 290 tisíc dolarů byla provizí za to, že Lánský v roce 1995 lobboval u ministerstva financí, aby byly peníze firmě Hollanco vyplaceny.
Egon Lánský se k případu již delší dobu odmítá vyjadřovat.

Do protokolu u policie pouze zopakoval to, co říkal na začátku celé kauzy: že hrál pouze roli zprostředkovatele a 290 tisíc dolarů odeslal z příkazu Fritze Hollandera třetí osobě, kterou nechtěl prozradit.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Majitel části hřiště si ohradil pozemek, kůly zabetonoval před brankou

Majitel čtvrtiny fotbalového hřiště v Přešťovicích  si svůj pozemek ohradil...

Jámy a v nich zabetonované železné kůly vyrostly takřka přes noc na fotbalovém hřišti v Přešťovicích na Strakonicku....

Další z rubriky

Na konci příštího týdne se ochladí, druhý květnový týden proprší

Přívalový déšť v Jihlavě - Horním Kosově

Mimořádně teplé počasí vydrží do pondělí, kdy teploty dosáhnou 27 stupňů, na jihovýchodě Moravy mohou místy naměřit až...

KOMENTÁŘ: Výraznější popírání holokaustu je v Evropě jen otázka času

Koncentační tábor. Ilustrační foto

Před rokem česká Sněmovna přijala „rezoluci“ proti genocidám. Ve světle nárůstu antiromských i antisemitských nálad u...

Jsme přesnější než Norové. Nyní i v mobilu, říká nový šéf meteorologů

Ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Mark Rieder.

Pro zprávy o počasí využívají Češi hlavně aplikace Aladin, Meteor nebo norský Yr.no. Už za pár dní si budou moci...

Najdete na iDNES.cz