Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vyšetřování skončilo, zapomeňte

  14:55aktualizováno  14:55
Vyšetřování skončilo, zapomeňte. Tento vzkaz nám posílá Inspekce ministra vnitra závěry z vyšetřování násilí, kterého se dopustili policisté na služebně v Ocelářské ulici v Praze 3 vůči účastníkovi protestů pro zasedání MMF. Přes zřejmou neochotu příslušných míst věc řádně prověřit musela nakonec Inspekce pod tlakem mezinárodní veřejnosti ve vyšetřování pokračovat a konečně i připustit, že k nezákonnostem na policejní služebně skutečně došlo.

Nikdo však nebude potrestán, protože prý nelze zjistit konkrétního pachatele(rozuměj: nikomu se nechce ho najít). Mé sympatie v době protestů prokazatelně nebyly na straně výtržníků mezi demonstranty. Přesto, nebo právě proto, považuji závěry inspekce za skandální. 

Policie demokratického státu musí měřit narušitelům zákona stejně, ať jde o anarchisty nebo o policisty. Toto se zřejmě v tomto případě neděje. Po věcné stránce je výsledek šetření pozoruhodný jako důkaz neschopnosti policie vyšetřit trestný čin.

Na služebně přece nemohly být stovky neevidovaných policistů. Okruh podezřelých musel být velmi úzký. Nevíme, zda poškozenému Zajackowskemu byla dána možnost identifikovat pachatele násilí. Ale i kdybych připustil, že samo označení poškozeným nestačí na odsouzení pachatele, nemohu mlčet k tomu, že z policejní brutality nebyly vyvozeny žádné důsledky.

Nelze-li v tomto případě skutečně zjistit viníka, z profylaktických důvodů bylo nutné všechny, kteří se v té době pohybovali na služebně a byli podezřelí z účasti na surovostech,  postavit mimo službu a postupně propustit ze služeb policie.

Pokud se tak nestalo, všichni, kdo mají k podobnému jednání sklony, byli povzbuzeni: ani jim se v budoucnu nic nestane, dopustí-li se něčeho podobného. Mimo pochybnost je trestní odpovědnost velícího důstojníka směny, který nedbalým výkonem služby připustil nezákonné jednání svých podřízených.

Zpráva nic neříká o tom, že by na něj Inspekce podala trestní oznámení. Ostatně připustíme-li, že zadrženého mlátil jediný z přítomných, všichni kolem něj,  kteří přihlíželi, nezasáhli a trestní jednání svého kolegy neoznámili, porušili zákon.

Nevidí-li toto Inspekce, musíme se ptát po úrovni právního povědomí jejího šéfa, proslulého aktéra “kufříkového průšvihu” Miloše Zemana. Policie, která přísně nevynucuje dodržování zákonů svými příslušníky, sama ohrožuje zákonnost v zemi.

Táži se, jaký je rozdíl mezi brutalitou pseudodemokratické české policie a surovostmi gestapa a STB? Dokázal by na tuto otázku bez začervenání veřejně odpovědět pan ministr vnitra?

Skutečnost, že došlo k policejnímu násilí, že bylo vyšetřováno neochotně a nedbale a nikdo za ně nebude volán k odpovědnosti, prokazuje, že policie je nebezpečná občanům. Tím se ovšem Česká republika stává místem nebezpečným k životu. To, co se stalo Zajackowskému, se může stát každému z nás a nikdo se nedovoláme pomoci ani pozdější spravedlnosti.

Máme stejný důvod, bát se naší policie,jaký jsme měli před Listopadem. Bylo snad toto účelem "sametové revoluce"? Netečnost k trestné činnosti policistů z Ocelářské je však také urážkou té převážující slušné části jejich kolegů.

Ani exces z Ocelářské nemění nic na tom, že většina z mužů v policejní uniformě jsou slušní lidé, oddaní své práci, denně vystavení nebezpečí, poměrně špatně placení, znevýhodnění v boji proti pachatelům špatným technickým vybavením, prohrávající v řadě akcí díky hlouposti nadřízených komunistických dinosaurů na velitelských místech.

Jak však máme na ulici poznat od sebe zločince v policejní uniformě od člověka, řádně konajícího svou službu? Obzvlášť špatné na celé věci je to, že netečnost k policejní brutalitě z Ocelářské ulice není náhodným jevem.

Případů, kdy Inspekce ministra a jiné kontrolní orgány vzkazují poškozeným, že mají zapomenout, protože z důvodu nějakých pochybných vyšších zájmů pachatelé prostě nebudou usvědčeni, je celá řada a není proti tomu obrany.

Shovívavost k přestupkům, projevům neschopnosti a pochybné minulosti je navíc systémovým prvkem v přístupu ministra vnitra k chování lidí z jeho resortu. Vztah režimu k policii jako uzavřenému, nad ostatní složky společnosti nadřazenému celku, se "sametovou revolucí" nezměnil, za Grossova působení se naopak trvale zvýrazňuje.

Celý případ dokazuje, že je nutná zásadní změna  politiky státu na úseku vnitřní bezpečnosti, zahrnující rozsáhlou personální obměnu, reformu trestního řádu a zákona o policii, zřízení nezávislého vyšetřovacího a kontrolního úřadu pro potírání nezákonností v činnosti policie. Mimo to by odchod všech, kteří zavinili skandál v Ocelářské ulici, přispěl k posílení důvěry občanů v resort vnitra.

 
Pavel Jonák, Praha 4

pauljonak@hotmail.comHlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Ostravskem otřáslo zemětřesení o síle 3,5. S lidmi se zhouply postele

Denní záznam seismografu ve stanici OKC na Ostravsku

Před čtvrtou hodinou ranní probudilo lidi z Ostravska řinčení sklenic či houpání postelí. Podle seismologů oblastí...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Opilý muž stopoval v noci uprostřed dálnice D46, srazilo ho auto

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Šestačtyřicetiletého muže srazilo v sobotu časně ráno na dálnici D46 na Prostějovsku osobní auto. Muž v tmavém oblečení...Najdete na iDNES.cz