Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vyšetřování se změní, policie se bojí

aktualizováno 
Převratná změna ve způsobu vyšetřování, která začne platit od Nového roku, má zrychlit stíhání zločinců - při policejní práci ubude zbytečné byrokracie. Policisté se však obávají, že se stíhání kriminálních činů může minimálně v prvním roce výrazně zkomplikovat. Od 1. ledna funkci vyšetřovatele, který až dosud nesl hlavní odpovědnost za řešení případu, přebere státní zástupce.

"Jde o revoluční změnu. Mám ovšem obavu, zda státní zástupci budou schopni reagovat na těch zhruba čtyři sta tisíc trestných činů, které ročně řešíme," upozorňuje policejní prezident Jiří Kolář. Není si jist především tím, zda zkušených žalobců bude tolik, aby vše zvládali.

Doposud samostatné policejní útvary - úřad vyšetřování a kriminální policie - se sloučí v jedinou složku. Státní zástupce by měl spolu s vyšetřovatelem a kriminalisty hned od počátku případ řešit v terénu: on bude žádat policisty, aby zajistili případné nové důkazy, na něm bude, zda trestní stíhání zastaví, stejně tak bude případnou žalobu obhajovat i u soudu.

Nejvyšší statní zastupitelství věří, že žalobci svou roli zvládnou bez větších obtíží. "V přípravném řízení budeme méně dokazovat, což nám uvolní ruce pro další práci," říká první náměstek nejvyšší státní zástupkyně Jaroslav Fenyk.

"Počítáme také s tím, že se bude více využívat takzvaných odklonů - dohod mezi pachatelem a obětí, které bude schvalovat státní zástupce. Řízení se tak zastaví předtím, než se věc dostane k často zdlouhavým soudním jednáním," vysvětluje Fenyk.

Mimosoudní cestou by se měly řešit zejména trestné činy z nedbalosti, kupříkladu dopravní nehody či sousedské půtky. Takto by se žalobci měli vypořádat až s pětinou případů.

Přesto se plánuje, že se v příštím roce řady státních zástupců posílí: k současným devíti stům šedesáti žalobcům přibude další stovka. V celé zemi přitom nyní na postech vyšetřovatelů pracuje zhruba tři tisíce lidí. Stávající vyšetřovací model, který ještě několik dnů bude platit, funguje kromě Česka už jen na Slovensku a v Bulharsku.

Vyspělé země od něj ustoupily před lety - je zdlouhavý a neefektivní. "Novela odstraní zejména formální a byrokratické složitosti v přípravném řízení, které vedou k nejrůznějším průtahům a zdržením," poznamenává zástupce rektorky Policejní akademie Jan Musil, jenž se podílel na přípravách přeměny vyšetřování. "Zbytečně totiž opakujeme - někdy i třikrát - důkazy, které by stačily provést až v konečné fázi u soudu."

Jinými slovy: například svědci konkrétního zločinu nebudou při spolupráci s policií tolik "obtěžováni" opakujícími se výslechy jako doposud. Podle nových pravidel by pachatelé, kteří spáchali méně závažný prohřešek a o jejichž "vině" není pochyb, měli být trestáni velice rychle - v takzvaném zkráceném řízení by mezi prvním zápisem kriminalisty a soudním verdiktem neměly uplynout více než dva týdny.

Experti nicméně upozorňují, že nový zákon není ve všech směrech dokonalý. Podle policejního prezidenta mohou potíže provázet kauzy, v nichž kriminalisté řeší korupci či složité případy ekonomické kriminality a potřebují nasadit například odposlechy telefonů. "Jejich použití je však vázáno jen na zvlášť závažné úmyslné trestné činy. Extremismus či korupce tam však nespadají," uvedl Kolář.

Specialisté ze zvláštních policejních útvarů upozorňují, že kvůli zákonu nebudou schopni včas sesbírat klíčové důkazy, mezi něž odposlechy často patří. "Může to vést k tomu, že - abychom o ty důkazy nepřišli - bude státní zástupce sdělovat podezřelým obvinění hned na začátku tak, aby soud odposlechy povolil. To je ale proti smyslu trestního stíhání: to má přijít až ve chvíli, kdy už je sesbíráno dost důkazů," varuje detektiv ze zvláštní protikorupční služby.

Kolář odhaduje, že dolaďování nového způsobu vyšetřování zabere nejméně dva roky. "Budeme vychytávat drobné chyby, ale možná i větší překážky," říká. To, že by potíže prvních měsíců mohly přerůst v kolaps, však odmítá. "Tak negativní efekt to mít nesmí. A nebude," prohlásil.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Další z rubriky

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

VIDEO: Cestující museli do křižovatky tlačit autobus sněhovou břečkou

Cestující v Brně museli roztlačit autobus

Vlastní silou se museli minulý týden vypořádat někteří cestující MHD se sněhovou kalamitou v Brně. Jeden z autobusů...

Najdete na iDNES.cz