Švédská zbrojovka přizná, že nejednala férově, unikne tak soudu. Ilustrační foto.

Švédská zbrojovka přizná, že nejednala férově, unikne tak soudu. Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Vyšetřování korupce v kauze stíhaček Gripen je u ledu

  • 5
Švédové zastavili vyšetřování korupce firmy BAE Systems, která mimo jiné prodávala české armádě stíhačky Gripen. Podle televize SVT se zbrojní koncern dohodl s britskými a americkými úřady na vyrovnání, společnost se musí přiznat, že porušila pravidla a zaplatí pokutu. Tím se vyhne žalobě a soudu.

Investigativní pořad "Uppdrag granskning" (Úkol: Prověřit) veřejnoprávní švédské televize SVT získal vyjádření tamního vrchního zástupce Christera van der Kwasta, který má vyšetřování na starosti.

Česká republika se původně dohodla na koupi stíhaček JAS-39 Gripen, ale v roce 2002 smlouvu zrušila a později ji nahradila kontraktem na desetiletý pronájem čtrnácti strojů.

Do případu byl zapojen také tehdejší ministr zahraničních věcí Jan Kavan a exministr financí Ivo Svoboda. Ten podle zdroje švédských novinářů vzal úplatek, ti to ale nepodložili žádným důkazem.

Kavan s reportéry přestrojenými za pracovníky britské zbrojovky BAE Systems naznačil, že by se případně mohl pokusit ovlivnit policejní vyšetřování celé kauzy v Česku. "Není to zcela vyloučené," řekl novinářům Kavan po telefonu.

Tvrdík: Žádná korupce nebyla

Úplatek prý nevzali, brání se tehdejší ministr obrany

Zda je to pravda, už se veřejnost zřejmě nedozví. "Jestliže právní řízení nebude pokračovat v Anglii, nevidím žádnou možnost k jeho pokračování ve Švédsku," uvedl Christer van der Kwast.

Není jasné, zda čtvrtá největší zbrojovka světa k mimosoudní dohodě přikročila poté, co Švýcaři uvolnili informace o jejích kontech a neprůhledných transakcích uskutečněných přes britské Panenské ostrovy a Panamu. - čtěte více o problému obří zbrojovky

Korupčníky honil jeden detektiv

Pořad "Úkol: Prověřit" zároveň konstatoval, že ačkoliv se vyšetřování týká ne méně než osmi zemí a byly při něm zabaveny miliony dokumentů, ve Švédsku se jím zabývá prakticky jen jediný policista.

SAAB, gripenInterní materiály přitom prý ukazují, že několik vysokých činitelů zbrojovky SAAB bylo přímo zapojeno do převodu peněz směrem k rakouskému zprostředkovateli Alfonsi Mensdorffu-Pouillymu.

Toho následně loni v říjnu zadrželi Britové. Právník Harald Schuster řekl listu The Financial Times, že jeho klient spolupracuje s vyšetřovateli a je na svobodě.

Obchodník Mensdorff-Pouilly působil v 90. letech v Česku jako poradce koncernu BAE Systems. Tehdy se prý pokoušel o kontakt se zástupci někdejší české vlády, kteří měli rozhodování o nákupu stíhaček na starosti. Je podezřelý z korupce při uzavírání smluv na letouny.

SVT už dřív zveřejnila, že tento Rakušan údajně podle tajných dohod získal při prodeji gripenů Česku provizi až 1,5 miliardy švédských korun (nyní zhruba 3,8 miliardy korun).

Mensdorff-Pouilly prý dostal provizi 81 milionů švédských korun (přes 200 milionů Kč) i bez ohledu na to, že si česká armáda stíhačky pouze pronajala.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video