Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vyšetřování Kajínkova útěku skončilo

  17:29aktualizováno  17:29
Šumperk - Policie definitivně uzavřela vyšetřování útěku Jiřího Kajínka z věznice v Mírově na Šumpersku a navrhuje, aby dva dozorci skončili před soudem. Dnes už bývalí zaměstnanci jsou podezřelí, že v den útěku loni v listopadu nedbale kontrolovali Kajínkovu celu, což přispělo k tomu, že se doživotně odsouzenému trestanci podařilo uniknout z nejtěžšího žaláře v zemi.

Vyšetřovatelé uvedli, že za Kajínkovým útěkem byla souhra náhod, ale i nedostatky v systému ostrahy. Policie zároveň nevylučuje, že vězeň měl mezi dozorci komplice, který mu pomohl sehnat pomůcky potřebné k útěku. Spolehlivé důkazy ale nenašla. Kajínek si musel opatřit například nástroj na přeřezání mříží, zřejmě diamantovou šňůru, a silonové vlasce, ze kterých spletl lano. Důležitou roli hrál mobil.

"Kontakt s někým zvenku přes telefon tam byl. Za útěkem byly nedostatky systému, ale především shoda okolností. Kdyby jediná selhala, nepodařilo by se mu to. Fyzicky zdatnému jedinci to ale vyšlo," řekl policista, který vyšetřování do detailů zná. Spis poslala policie státnímu zastupitelství v Šumperku s návrhem na podání obžaloby.

Za maření úkolu
veřejného činitele
z nedbalosti
a porušování povinností služby
hrozí dozorcům
až tři roky vězení.

Dozorci, kteří jsou podezřelí, že porušili předpisy a normy pro práci vězeňské a justiční stráže, se hájí tím, že v den útěku postupovali stejně jako vždy předtím. "Neprokázalo se, že by postupovali jinak. Předání služby proběhlo za přítomnosti nadřízených a ti jim nic nevytkli. Dva svědci navíc uvedli, že se o plánovaném útěku Kajínka vědělo dopředu a stejně se nic neudělalo. Také Kajínek vypověděl, že dozorci v kritický den postupovali úplně stejně, jak se to na Mírově dělalo celý rok," tvrdí advokát obou mužů Jan Špilháček.

MÍROV: NIC PODOBNÉHO UŽ SE NESTANE

M í r o v - Za útěk Jiřího Kajínka z věznice v Mírově zaplatil šéf žaláře Milan Kohoutek a jeho náměstek Květoslav Vlasák ztrátou funkce, generální ředitelka Vězeňské služby Kamila Meclová přišla o část platu. Tisková mluvčí věznice Magda Petříková tvrdí, že se již nic podobného nebude opakovat.
Dá se dnes z Mírova uprchnout?
Děláme taková opatřením, aby k podobným událostem nedocházelo.
Policie uvedla, že za útěkem Kajínka byly i nedostatky v systému. Co se změnilo?
Upravili jsme mříže, katry a zajištění oken, venkovní prostory jsme doplnili mechanickými zábranami a zvýšili osvětlení. Provedli jsme rekonstrukci elektronické signalizace a propracovali jsme systém kontroly vstupu do příslušných oddělení a systém monitorování nebezpečných míst pomocí průmyslové televize. Připravujeme plášťovou ochranu objektů. Kromě toho jsme přehodnotili výkon služby, především způsob prohlídek osob, věcí a ubytovacích prostor se zaměřením na nepovolené předměty. V běhu je nová koncepce profesní přípravy.
Kolik dozorců bylo potrestáno?
Na dva bývalé zaměstnance jsme podali návrh na trestní stíhání, čtyři zaměstnanci byli kázeňsky potrestáni a jeden na vlastní žádost odešel.
Co je dnes největším problémem Mírova, nedostatek peněz, dozorců či přeplněnost cel?
Na otázku jste si vlastně odpověděl sám.

Vyšlo ale najevo, že na cele byl u Kajínka na návštěvě další doživotně odsouzený trestanec Martin Vlasák. Oba předstírali, že hrají šachy, ale ve skutečnosti se připravovali na útěk. Vlasák nakonec zůstal za přepilovanou mříží. Zřejmě se polekal střelby. "Ředitel věznice řekl, že taková návštěva nebyla možná, ale na Mírově to tak fungovalo půl roku. Lístek, kde vychovatel návštěvu povolil, se ztratil," upozornil advokát. "Myslím, že čtyřiadvacet let se na Mírově o něco podobného nikdo nepokusil a trochu se tak ukolébala pozornost. To Kajínkovi nahrálo," vysvětlil policista.

Kajínka zatkla zásahová jednotka o čtyřicet dní později na pražském sídlišti v bytě manželky jednoho z orlických vrahů Ludvíka Černého, který s ním seděl na Mírově. Marii Černou nedávno soud potrestal podmínkou za nadržování, žena se ale odvolala, neboť tvrdí, že ji Kajínek k urkývání donutil. Stíhaná je kromě toho i Marie Chodounská, která se při zásahu komanda pokusila jednomu z policistů přeřezat lano, na kterém se spouštěl k oknům bytu.

Věznice Mírov na archivní fotografii. Z této strany věznice uprchl Jiří Kajínek.

Policie dopadla dvojnásobného nájemného vraha Jiřího Kajínka (na archivním snímku z března 1998).

Vstupní dveře do domu, kde se skrýval Kajínek. (8. prosince 2000)

Spoutaný Jiří Kajínek ve svém úkrytu - pražském bytě na Velké Ohradě. (8. prosince 2000)Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Další z rubriky

Lídři Korejí opět spolu, Irsko povolí potraty a Grant je v chomoutu

Lídři KLDR a Jižní Koreje Kim Čong-un (vpravo) a Mun Če-in se opět sešli v...

Sledujte Zprávy na iDNES.tv. Nejvyšší představitelé obou korejských států se překvapivě opět setkali v...

Sledují mě a Babiš se mnou nemluví, říká ministryně Šlechtová

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová na vrtulníkové základně v Náměšti...

Snad i jedna jediná z těch informací by sama o sobě byla výbušná. Ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO) si svolala...

Podnikatel dostal pět let za dotační podvod, na projekt dohlížela Marksová

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová v diskusním pořadu...

Krajský soud v Brně nepravomocně udělil pětiletý trest podnikateli Martinu Zemanovi, který dostal od státu miliony na...

Najdete na iDNES.cz