Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vyšetřování Kajínkova útěku skončilo

  17:29aktualizováno  17:29
Šumperk - Policie definitivně uzavřela vyšetřování útěku Jiřího Kajínka z věznice v Mírově na Šumpersku a navrhuje, aby dva dozorci skončili před soudem. Dnes už bývalí zaměstnanci jsou podezřelí, že v den útěku loni v listopadu nedbale kontrolovali Kajínkovu celu, což přispělo k tomu, že se doživotně odsouzenému trestanci podařilo uniknout z nejtěžšího žaláře v zemi.

Vyšetřovatelé uvedli, že za Kajínkovým útěkem byla souhra náhod, ale i nedostatky v systému ostrahy. Policie zároveň nevylučuje, že vězeň měl mezi dozorci komplice, který mu pomohl sehnat pomůcky potřebné k útěku. Spolehlivé důkazy ale nenašla. Kajínek si musel opatřit například nástroj na přeřezání mříží, zřejmě diamantovou šňůru, a silonové vlasce, ze kterých spletl lano. Důležitou roli hrál mobil.

"Kontakt s někým zvenku přes telefon tam byl. Za útěkem byly nedostatky systému, ale především shoda okolností. Kdyby jediná selhala, nepodařilo by se mu to. Fyzicky zdatnému jedinci to ale vyšlo," řekl policista, který vyšetřování do detailů zná. Spis poslala policie státnímu zastupitelství v Šumperku s návrhem na podání obžaloby.

Za maření úkolu
veřejného činitele
z nedbalosti
a porušování povinností služby
hrozí dozorcům
až tři roky vězení.

Dozorci, kteří jsou podezřelí, že porušili předpisy a normy pro práci vězeňské a justiční stráže, se hájí tím, že v den útěku postupovali stejně jako vždy předtím. "Neprokázalo se, že by postupovali jinak. Předání služby proběhlo za přítomnosti nadřízených a ti jim nic nevytkli. Dva svědci navíc uvedli, že se o plánovaném útěku Kajínka vědělo dopředu a stejně se nic neudělalo. Také Kajínek vypověděl, že dozorci v kritický den postupovali úplně stejně, jak se to na Mírově dělalo celý rok," tvrdí advokát obou mužů Jan Špilháček.

MÍROV: NIC PODOBNÉHO UŽ SE NESTANE

M í r o v - Za útěk Jiřího Kajínka z věznice v Mírově zaplatil šéf žaláře Milan Kohoutek a jeho náměstek Květoslav Vlasák ztrátou funkce, generální ředitelka Vězeňské služby Kamila Meclová přišla o část platu. Tisková mluvčí věznice Magda Petříková tvrdí, že se již nic podobného nebude opakovat.
Dá se dnes z Mírova uprchnout?
Děláme taková opatřením, aby k podobným událostem nedocházelo.
Policie uvedla, že za útěkem Kajínka byly i nedostatky v systému. Co se změnilo?
Upravili jsme mříže, katry a zajištění oken, venkovní prostory jsme doplnili mechanickými zábranami a zvýšili osvětlení. Provedli jsme rekonstrukci elektronické signalizace a propracovali jsme systém kontroly vstupu do příslušných oddělení a systém monitorování nebezpečných míst pomocí průmyslové televize. Připravujeme plášťovou ochranu objektů. Kromě toho jsme přehodnotili výkon služby, především způsob prohlídek osob, věcí a ubytovacích prostor se zaměřením na nepovolené předměty. V běhu je nová koncepce profesní přípravy.
Kolik dozorců bylo potrestáno?
Na dva bývalé zaměstnance jsme podali návrh na trestní stíhání, čtyři zaměstnanci byli kázeňsky potrestáni a jeden na vlastní žádost odešel.
Co je dnes největším problémem Mírova, nedostatek peněz, dozorců či přeplněnost cel?
Na otázku jste si vlastně odpověděl sám.

Vyšlo ale najevo, že na cele byl u Kajínka na návštěvě další doživotně odsouzený trestanec Martin Vlasák. Oba předstírali, že hrají šachy, ale ve skutečnosti se připravovali na útěk. Vlasák nakonec zůstal za přepilovanou mříží. Zřejmě se polekal střelby. "Ředitel věznice řekl, že taková návštěva nebyla možná, ale na Mírově to tak fungovalo půl roku. Lístek, kde vychovatel návštěvu povolil, se ztratil," upozornil advokát. "Myslím, že čtyřiadvacet let se na Mírově o něco podobného nikdo nepokusil a trochu se tak ukolébala pozornost. To Kajínkovi nahrálo," vysvětlil policista.

Kajínka zatkla zásahová jednotka o čtyřicet dní později na pražském sídlišti v bytě manželky jednoho z orlických vrahů Ludvíka Černého, který s ním seděl na Mírově. Marii Černou nedávno soud potrestal podmínkou za nadržování, žena se ale odvolala, neboť tvrdí, že ji Kajínek k urkývání donutil. Stíhaná je kromě toho i Marie Chodounská, která se při zásahu komanda pokusila jednomu z policistů přeřezat lano, na kterém se spouštěl k oknům bytu.

Věznice Mírov na archivní fotografii. Z této strany věznice uprchl Jiří Kajínek.

Policie dopadla dvojnásobného nájemného vraha Jiřího Kajínka (na archivním snímku z března 1998).

Vstupní dveře do domu, kde se skrýval Kajínek. (8. prosince 2000)

Spoutaný Jiří Kajínek ve svém úkrytu - pražském bytě na Velké Ohradě. (8. prosince 2000)Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

VIDEO: Ústí zbouralo poničený soukromý dům, peníze za demolici bude vymáhat

Demolice požárem poškozeného domu v Marxově ulici v ústeckých Předlicích.

Demoliční bagr v úterý zlikvidoval dům v ústecké čtvrti Předlice, který se v březnu částečně zřítil po požáru. I když...

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...

Vydražte ve středu na iDNES.cz pivní láhve a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Ve středu od 9:00 se na portálu iDNES.cz uskuteční tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner...Najdete na iDNES.cz