Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vyšetřování aféry Hradní stráže končí

aktualizováno  17. září 11:47
Praha - Vyšetřování sexuální aféry psychologa Hradní stráže, který je podezřelý ze znásilňování vojáků tohoto elitního útvaru, je u konce. Znalecký ústav už dokončil revizní psychiatricko-psychologický posudek obviněného, který se tak může brzy seznámit s vyšetřovacím spisem. Důstojník je kromě znásilnění podezřelý také z vydírání a omezování osobní svobody. Svou vinu však popírá.

"Po seznámení se spisem navrhneme státnímu zástupci, aby stíhaného muže obžaloval," řekl policejní rada, který se kauzou zabývá.

Na svobodě stíhaný Miloš Topolovský čelí obvinění z šesti trestných činů, které zahrnují 13 skutků. Je podezřelý ze čtyř znásilnění a tří pokusů o ně, z vydírání, omezování osobní svobody, porušování práv a chráněných zájmů vojáků, z urážky mezi vojáky a z výtržnictví.

Hrozí mu až osm let vězení.

Policejní rada již před časem státnímu zástupci navrhl postavit čtyřiatřicetiletého psychologa před soud. Žalobce ale vrátil případ k došetření. Uzavření kauzy pak zkomplikovaly protichůdné znalecké posudky. Prvotní expertiza hovořila o tom, že v době činů měl Topolovský podstatně snížené ovládací schopnosti a částečně snížené rozpoznávací schopnosti. Podle posudku obhajoby byly zcela vymizelé.

"Revizní posudek Univerzity Karlovy dal za pravdu první expertize," prohlásil vyšetřovatel.

Důstojník u jednotky působil jako psycholog zhruba pět let. Nyní je mimo službu, ale vojákem zůstává. "Je k dispozici a velice čekáme na soud," řekl náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Ladislav Tomeček. Podle něj Topolovský nezastává žádnou funkci a o jeho dalším působení se rozhodne po soudním verdiktu.

Kauza zneužití v Hradní stráži
Výsledky rozsáhlého a spletitého vyšetřování vedou podle Macháčka k jen těžko zvratitelnému návrhu na podání obžaloby. Rada vyslechl čtyřicet vojáků Hradní stráže a nechal si zpracovat i detailní psychologické posudky postižených i obviněného.

"Pochybuji, že mi státní zástupce vrátí případ k došetření. Na to je přesvědčivých důkazů i svědectví o tom, co se po nocích v Hradní stráži již dlouho dělo, až příliš. Navíc i z psychologických posudků vojáků vyplývá, že nemají sklon k vymýšlení," dodává Macháček.

Psycholog bez psychotestů

Psychologa Hradní stráže Miloše Topolovského hodnotili nadřízení až do sexuálního skandálu jako pracovitého, slušného a bezproblémového. Vystudoval Vysokou vojenskou pedagogickou školu v Bratislavě. Náčelníkem skupiny sociální politiky Hradní stráže, jenž má mimo jiné pomáhat vojákům s jejich osobními problémy, se stal v říjnu 2000.

Po skandálu však vyšlo najevo, že neabsolvoval vstupní psychologické testy, které jsou pro vojáky z povolání povinné. Vojáky v základní službě zneužíval nejméně půl roku.

Mnohem víc nejasností je kolem chování znásilněných mladíků: o psychologovi se totiž mezi vojáky podle rady Macháčka šuškalo, že je homosexuál ("Topolovský je prej na kluky."), a přesto se jím nechali po nocích zvát do jeho kanceláře na skleničku.

"A chtěli si i půjčovat peníze," vzkázal MF DNES po konzultaci se svým advokátem Topolovský.

Macháček jen postupně sestavuje obraz toho, co se pak v psychologově kanceláři dělo. Avšak o tom, proč vojáci k psychologovi v noci chodili, byť většinou tušili, co jim hrozí, policista jen spekuluje.

"Zatím vše nasvědčuje tomu, že za obviněným chodili, protože se chtěli zadarmo napít. Zřejmě si mysleli, že si psychologa udrží od těla, a říkali si: "No a co. Dám si pár panáků a odejdu. Ale neodešli, protože je psycholog většinou opil do němoty."

Z výpovědí vojáků vyplývá, že vojáci se probrali, až když s nimi psycholog provozoval orální sex. "Probudilo mě škrábání vousů pana psychologa mezi nohama," uvedl jeden z vojáků.

"Měl jste problém, šel jste za psychologem. Ale když jste od něj odcházel, problém vám zůstal, byl jste ožralý, a navíc jste si odnášel trauma," vypověděl další znásilněný mladík.

Kapitán Topolovský vše, z čeho je obviňován, popírá. "Není to pravda," hájí se. Svou verzi skandálu hodlá zveřejnit až u soudu, i s novináři se bude bavit až po vynesení rozsudku.

Policejní rada Macháček předpovídá velmi zajímavý proces. Připouští však, že líčení může být buď celé, anebo alespoň zčásti, veřejnosti nepřístupné. "Tak choulostivý a rozporuplný příběh ve vojenské jednotce jsem ještě nevyšetřoval," přiznává policista.

A jak na aféru reagují řadoví vojáci Hradní stráže? Právní poradce jednotky Richard Gabesan říká: "Ptali se mě, jestli mohou rozbít hubu tomu, kdo se jim teď jako vojákům Hradní stráže bude třeba posmívat v hospodě."

Skandál se znásilněnými vojáky spolu se zveřejněním informací MF DNES, že v čele Hradní stráže působili deset let agenti bývalé Státní bezpečnosti, vyostřil podle ČTK debatu o plné profesionalizaci této jednotky a jejím případném převedení z Kanceláře prezidenta republiky pod ministerstvo obrany.

Další články o kauze

Aféra Hradní stráže sílí

Důstojník Hradní stráže čelí více obvinění

Důstojník hradu se pokusil znásilnit vojáka

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Opilý muž stopoval v noci uprostřed dálnice D46, srazilo ho auto

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Šestačtyřicetiletého muže srazilo v sobotu časně ráno na dálnici D46 na Prostějovsku osobní auto. Muž v tmavém oblečení...

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...

Ostravskem otřáslo zemětřesení o síle 3,5. S lidmi se zhouply postele

Denní záznam seismografu ve stanici OKC na Ostravsku

Před čtvrtou hodinou ranní probudilo lidi z Ostravska řinčení sklenic či houpání postelí. Podle seismologů oblastí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz