V evropských volbách jsme tak ukázali absenci vlastních témat., kritizují vedení někteří poslanci ČSSD.

V evropských volbách jsme tak ukázali absenci vlastních témat., kritizují vedení někteří poslanci ČSSD. | foto: Jaroslav Ožana, ČTK

Vyšehradská výzva. Přečtěte si, jak poslanci ČSSD kritizují vedení

  • 197
Někteří členové sociální demokracie podepisují takzvanou Vyšehradskou výzvu. Kritizují v ní údajně marketingový přístup vedení strany k volební kampani. Jedním z autorů textu je poslanec Karel Šplíchal, který se nedostal na volitelné místo pražské kandidátky ČSSD. Dokument otiskujeme v plném znění.

Po výrazném vítězství v krajských a senátních volbách na podzim 2008 jsme propadli nezasloužené euforii. Vyhráli jsme víc velkými chybami soupeře než převahou vlastních idejí. To se ostatně ukázalo hned v evropských volbách.

Ideály a myšlenky jsou to hlavní, proč v historii politické spolky a strany vznikaly. O sociální demokracii to platí zejména. Nejen státy totiž, jak řekl Masaryk, se udržují těmi ideály, pro které vznikly; platí to i o politických stranách.

Jsme politická strana - ne obchodní společnost

Často jsme i v naší straně přesvědčováni a utvrzováni v názoru, že ČSSD je obchodní společnost, o jejímž úspěchu na trhu voličských hlasů rozhoduje víc marketingová studie reklamní agentury než to, oč sociální demokracie usiluje. Jde tedy především o správně nafotografované plakáty, dobře vybraná místa pro billboardy a efektní hesla než o obsah těchto hesel a to, zda jsou v duchu těch myšlenek, které stály u zrodu naší strany.

Bohužel tyto zásady platné pro úspěch v těch nejbližších volbách ovlivňují i vlastní život sociální demokracie.
Volebnímu klání velí reklamní agentury stejně jako velí v boji o zákazníky autoprodejen, drogérií nebo supermarketů. Zjednodušují volby na základní, mnohdy dost primitivní hesla, zvolání, poučky či účelově upravená schémata.

Blog: Paroubek opět o krok napřed: souhlasí, že sám se sebou nesouhlasí

Manažeři naší volební kampaně do Evropského parlamentu vsadili na tutéž taktiku, která se jim osvědčila při krajských a senátních volbách. Jenže si nevšimli, že také zásluhou naší politiky tu už nebyl týž soupeř jako na podzim. Tehdy měla sociální demokracie před sebou jasný, konkrétní terč kritiky: asociální vládu v čele s Topolánkem, Langrem, Julínkem atd.

Sociální demokracie bojovala proti vládě, která už neexistovala. A tak jsme útočili na bývalého premiéra, bývalého ministra vnitra... Nebýt těch bývalých, sociální demokracie neměla o čem vést kampaň. V evropských volbách jsme tak ukázali absenci vlastních témat.
V takové kampani je pak lhostejné, kdo má sociální demokracii zosobňovat.

Původně demokratický princip primárek se zvrhává mnohdy v obchod o to, kdo bude na volitelném místě, který okres bude zastoupen na kandidátce výš, protože s budoucím poslancem jsou spojena nejen lukrativní místa pro asistenty, ale i další posty, kde lid vykonává svou kontrolu i vůli prostřednictvím dobře placených straníků.

Ale v politice platí: pokud má být trvale úspěšná, nemůže v ní jít jen o dokonale střižený kabát, v kterém se dobře cítí ten, kdo jej nosí, ale o důvěru, kterou musí vzbuzovat v těch, kdo jej mají zvolit. Důležitější je, za jak kompetentního jej lidé považují. Zda považují jeho vztah k tomu, co je sociální demokracie, za upřímný.

Věříme, že tradice české sociální demokracie a přesvědčení většiny členů nedovolí, aby ideály, pro jejichž prosazení vznikla, se staly jen minulostí. Proto my, kdo jsme se setkali po červnových volbách na Vyšehradě, vyzýváme: Jděme do třetích voleb s tématy hodnými naší politické strany a nejen s marketingovými hesly. Neobchodujme s ideály sociální demokracie, ztrácíme důvěru lidí.

Dodržujme demokratická pravidla řízení ČSSD.

Važme si dlouhodobé práce věrných členů sociální demokracie, kteří nepřišli jen za kariérou.

Touto výzvou chceme oslovit ty členy ČSSD, kteří sdílejí náš názor na budoucnost sociální demokracie.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video