Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Výsadkáři kontrolují muniční sklady

  0:04aktualizováno  0:04
Opakované krádeže granátů přiměly armádu k neobvyklému kroku: k několika muničním skladům vyslala profesionální komanda speciálních sil, aby ze zamaskovaných úkrytů tajně sledovala bdělost strážných - vojáků v základní službě - a vytipovala slabá místa v ostraze skladů. Tedy jak je co nejsnáze přepadnout.

Z výsledků monitorování je ministr obrany Jaroslav Tvrdík podle deníku Právo v šoku. "Je to tristní. Strážní si vůbec nevšimli, že tam jednotka byla," řekl ministr, jenž zvažuje výměnu odpovědných velitelů.

Muži ze speciálních sil například zjistili, že strážní nechodí řádně na obchůzky a hlídací psi jsou uvázáni u plotu. "Šlo o akci, při níž jsme chtěli sami sobě ukázat slabá místa v hlídání skladů a po jejím vyhodnocení je 'odstranit'," říká šéf armádní rozvědky Josef Prokš.

Přiznává, že jeho komanda našla při sledování muničních skladů místa, kudy se do objektů, o něž se mohou zajímat teroristé, dá nepozorovaně proniknout. "Sklady jsme prověřili z pohledu špičkových specialistů, kteří si z nich chtějí odnést zbraně," říká Prokš.

Pátrání po pachatelích, kteří ze střeženého muničního skladu v armádním výcvikovém prostoru Boletice odcizili čtyřicet ručních granátů, však nepokročilo ani o píď. "Stop, po nichž jdeme, je málo," uvedl velitel vojenské policie Josef Bečvář.

Jeho lidé prošetřují dvě varianty: krádež munice, nebo nepořádek v její evidenci. "Granáty mohly být vydány k výcviku, ale výdejce munice je zapomněl odepsat," vysvětluje Bečvář. Krádež i nepořádek v papírech považuje za stejně závažný problém. "To, že nevíme, kde máme čtyřicet granátů, není nic pěkného."

Na ztrátu granátů se přišlo v polovině minulého týdne při rutinní kontrole evidence munice. Případ policie vyšetřuje jako krádež a nedovolené ozbrojování, za což pachateli hrozí až pětileté vězení. Této kauze předcházelo červnové zmizení 135 granátů ze skladu v Rožmitále pod Třemšínem. Munici po několik měsíců rozprodával pracovník skladu.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Kamerové systémy ohlídají studenty, zatím je dostane deset středních škol

Ilustrační snímek

Bezpečnost na středních školách se opět o něco zvýší. Karlovarský kraj vypíše veřejnou zakázku na jejich zabezpečení...

Najdete na iDNES.cz