Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mlčení jehňátek, podměrečná čudla, StB. Perly z projevu Davida Ratha

  21:06aktualizováno  21:06
Tři čtvrtě hodiny tepal poslanec David Rath všechny své protivníky v Poslanecké sněmovně i mimo ni. Muž obviněný z korupce se přirovnal k obětem politických procesů či "podměrečné čudle", vydávané rybářem za dvoumetrového sumce. Portál iDNES.cz přináší souhrn jeho nejzajímavějších výroků.

"Nežijeme v kulturní zemi, kde by vazba odpovídala tomu, co říká trestní zákon. My žijeme v zemi, kde vazba je novodobá tortura. Lámání, týrání lidí (...) To jsou estébácké metody, to s vyspělou Evropou nemá nic společného."

  • při rozvádění podmínek ve vězení a kritice toho, že je možné mýt se dvakrát týdně a mít přístup jen na dvorek 2 x 3 metry na hodinu denně

Rath ve Sněmovně

"Kdyby dneska místo těch vrtulníků, motorek, ozbrojenců, zakuklenců, neprůstřelných vest, kdyby mně dali lístek na autobus z Litoměřic, tak sem stejně přijedu. Sám. A stát aspoň ušetří. Ušetří za dnešní transport možná statisíce."

  • v reakci na to, jaké manévry doprovázely jeho cestu z litoměřické vazební věznice do Prahy

"Víte, já mám někdy pocit, že jsme nezadrželi a ve vězení nemáme doktora Davida Ratha, ale doktora Hannibala Lectera z filmu Mlčení jehňátek."

  • svůj případ srovnává s filmovou postavou bestiálního kanibala, kterého drželi v přísné izolaci

"Rath je ten největší nepřítel státu! Rath je ten největší zločinec, na kterého bylo potřeba nasadit tuto megatechniku! Ne na nějakého Mrázka, Krejčíře, Pitra. Vždyť o co tam šlo? Tam šlo o miliardy, možná někoho taky unesli, možná někoho i zabili, ale to není nic proti zločinci Rathovi."

  • megatechnikou Rath míní odposlechy, které zachytily dění například v domě Kateřiny Pancové a Petra Kotta, kde spolu měli přepočítávat peníze

"Můžete být, pane ministře, na sebe hrdý. Jste pašák! Za použití těchto metod StB jste si udělal několik dalších zářezů na své pažbě. Doufám, že se s tím srovnáte do konce života, i se svým svědomím."

  • na ministra vnitra Jana Kubiceho

"Mně to připomíná rybáře, který nahodí, chytí podměrečnou čudlu a kolegům rybářům v hospodě vypráví, že chytil dvoumetrového sumce."

  • o tom, jak vidí svůj význam mezi řadou dalších afér, například ProMoPro či IZIP

"Po jednání mandátového a imunitního výboru pan John vyběhl a říkal: No, to je strašné, tam šustily peníze a tohle. Tak já jsem se šel podívat do těch torz spisů a tam žádné šustění peněz není. Tam je napsáno šustění papíru. Jestli panu Johnovi šustění časopisu Pohoda připomíná šustění milionů, je to jeho problém, ne můj.

  • Rath připomněl Johnovi kauzu pravděpodobně předraženého časopisu Pohoda, který John dříve vydával pro klienty VZP; John kvůli tomu čelil trestnímu oznámení a nejasné peníze zřejmě byly důvodem jeho odchodu z Novy

"Dámy a pánové, pokud tím svým hlasováním toto jednání pokryjete, tak z toho uděláte po mém soudu politický proces, protože to bude politické rozhodnutí. Uděláte ze mě politického vězně."

  • generál Heliodor Píka, politička Milada Horáková, číhošťský farář Josef Toufar, letec Josef Bryks, hokejisté Modrý a spol. a stovky dalších; mučení bestiálním bitím, elektřinou, odpíráním spánku či otrockou prací v uranovém dole - to jsou lidé, k nimž se David Rath přirovnává

"Viním vládu z účelové likvidace opozičního politika, ze zneužívání policie k politickému boji a ze zneužití boje s korupcí k likvidaci kritika. Viním ministra Kubiceho, že vytvořil chobotnici, která likviduje nepohodlné lidi. Viním státní zástupkyni Bradáčovou, že se nechala zkorumpovat příslibem funkce na Vrchním státním zastupitelství a že zneužila institut vazby k lámání, ponižování a týrání lidí."

  • vinu podle Davida Ratha nesou jen ostatní

Politici ČSSD

Ačkoliv většinu úderných výroků koncentroval David Rath při svém projevu, během dne zazněly silnější výroky i z úst politiků sociální demokracie. Zejména poukazovali na poměrně přísná bezpečnostní opatření, která Rathovo vystoupení doprovázela.

Lubomír Zaorálek: "Poslanec Rath přece není zločinec. Není to žádný sprostý ten..." (obrací se na Bohuslava Sobotku)
Bohuslav Sobotka: "Podezřelý."

Bohuslav Sobotka: "Přítomnost eskorty pokládáme za zbytečnou demonstraci síly. Poslanec Rath není žádný Hannibal Lecter."

Jeroným Tejc: "Ani terorista Breivik nemá takové zacházení, jaké se dostalo Davidu Rathovi. Vypadá to, že je nejméně trojnásobným vrahem."Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

VIDEO: Cestující museli do křižovatky tlačit autobus sněhovou břečkou

Cestující v Brně museli roztlačit autobus

Vlastní silou se museli minulý týden vypořádat někteří cestující MHD se sněhovou kalamitou v Brně. Jeden z autobusů...

Pod stromy umírá příliš mnoho řidičů. Experti radí kácet a omezit rychlost

Zdemolované auto a strom, do kterého po smyku narazilo.

Zhruba každého šestého mrtvého při autonehodách má na svědomí srážka se stromy. Ta přitom podle dlouhodobých statistik...

Najdete na iDNES.cz