Lidský odpad, co laxně tleskal, zdůvodňuje KLDR popravu Kimova strýce

  • 598
Poté, co KLDR oficiálně potvrdila popravu vůdcova strýce Čang Song-tcheka, vycházejí na svět i odůvodnění, proč Kim Čong-un nechal svého příbuzného popravit. Čang například "bezohledně" nepovolil pomník s Kimovým podpisem. Pravděpodobnějším důvodem je ovšem boj o moc, kterou si prý snažil uzurpovat.

Korejská média zveřejnila prohlášení, které do detailu rozebírají prohřešky Čang Song-tcheka. "Opovrženíhodný lidský odpad Čang, který je horší než pes, spáchal trojnásobně prokleté činy proradnosti, když zradil tak hlubokou důvěru a nejvřelejší otcovskou lásku, kterou mu projevovala strana a vůdce," píše se v něm například.

"Neochotně vstal a vlažně tleskal"

Kimův strýc byl popraven

Chystal státní převrat, tvrdí Pchjongjang

Severokorejský režim Čanga viní mimo jiné z toho, že dostatečně nepodporoval svého synovce. Když byl Kim Čong-un zvolen náměstkem předsedy Ústřední vojenské komise Korejské strany práce, Čang se prý choval velmi arogantně a nestydatě.

"Jen neochotně vstal ze svého křesla a vlažně tleskal," stojí v úryvku z prohlášení, který zveřejnil The Wall Street Journal.

Z nerozvážnosti nepovolil památník

Jak uvedla agentura Bloomberg, navzdory svému mládí se Kim projevil jako kádr ze staré školy. Zostuzení a likvidace je obvyklá taktika totalitních diktátorů, jejichž moc je ohrožena. 

Kim dokonce zašel tak daleko, že Čanga nechal vymazat ze všech existujících fotografií a nahrávek, jak to bylo obvyklé v Sovětském svazu za Stalina i jeho nástupců. Je to ostatně v jistém smyslu odplata za to, jakých prohřešků se v očích režimu dopustil vůči "milovaným vůdcům", ke kterým zřejmě nechoval patřičnou úctu.

"Byl tak nerozvážný, že zabránil továrně na dlaždice v Tetongkangu, aby postavila mozaiku zobrazující Kim Ir-sena a Kim Čong-ila a památník na jejich počest," stojí v prohlášení. "Navíc Čang odmítl jednomyslnou žádost jednotky korejských lidových sil vnitřní bezpečnosti, aby si mohli nechat vyrýt do žuly podpis Kim Čong-una z dopisu, který jim poslal, a tento monument pak postavit před budovu svého velitelství. Byl tak bezohledný, že jednotku instruoval, aby památník postavila v zastíněném rohu."

Čangova "chapadla"

Již dříve se objevovaly spekulace o tom, že KLDR ve skutečnosti řídí Čang se svou ženou, dcerou zakladatele KLDR Kim Ir-sena. "Roztahoval svá chapadla na ministerstva a do národních institucí," popisuje Čangovy údajné mocenské ambice prohlášení.

"Snil fantastický sen, že se stane premiérem a ukořistí nejvyšší moc ve straně a státě. Čang se postaral, aby jeho odbor získal pod kontrolu hlavní ekonomické oblasti v zemi ve snaze ochromit (vládní) kabinet. Tímto způsobem pletichařil, aby zahnal ekonomiku země a životy lidí do nekontrolovatelné katastrofy."

Čang se údajně navíc spolčoval s nepřáteli režimu, "rozložil systém výstavby" Pchongjangu a má na svědomí ekonomické neúspěchy KLDR: "Nebyl to nikdo jiný než Čang, kdo za scénou tahal za vodící drátky Pak Nam-kiho, zrádce všech dob, aby bezohledně vydal v roce 2009 stovky miliard wonů, čímž vyvolal vážný ekonomický chaos."

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue