Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Pervitin se vyrábí i na směny, marihuany loni zabavili přes 700 kilo

  • 12
Drogová kriminalita v Česku narůstá, zvýšilo se množství zajištěných drog i počet stíhaných pachatelů. Na vině je především obchod s pervitinem a konopím, který je čím dál lépe organizovaný. Vyplývá to z výroční zprávy Národní protidrogové centrály.

S pervitinem a konopnými látkami je spojeno téměř 90 procent drogových trestných činů. Podíl heroinu nebo kokainu na drogové kriminalitě přitom nedosahuje ani pěti procent, stojí ve výroční zprávě, která je dostupná na policejním webu.

Drogy v číslech

  • V roce 2013 bylo orgány činnými v trestním řízení zajištěno rekordních 735 kilogramů marihuany (v roce 2012 bylo zajištěno 563 kilogramů) a téměř 70 kilogramů pervitinu (v roce 2012 to bylo 32 kilogramů)
  • Odhaleno bylo celkem 276 pěstíren konopí a zajištěno bylo 73 639 rostlin s průměrným obsah THC 12 procent
  • Národní protidrogová centrála eviduje za rok 2013 celkem 3 138 drogových trestných činů

Obchod s drogami suverénně ovládají cizinci, zejména Vietnamci, Kosovoalbánci, Nigerijci a Turci. Hlavně asijští trhovci se nejčastěji podílejí na organizovaném zločinu právě kvůli velkoobjemové výrobě pervitinu a konopí.

"Během posledních dvou let se organizovaným zločineckým skupinám původem z Vietnamu prakticky podařilo v České republice převzít kontrolu nad výrobou a distribucí pervitinu," uvedla mluvčí Národní protidrogové centrály Barbora Kudláčková.

Největší koncentraci výroby, pašování a prodeje drog zaznamenává Národní protidrogová centrála hlavně ve velkých městech, a to zejména v Praze, v Ostravě a v Brně, ale i ve středních a severozápadních Čechách a na severní Moravě.

Nadále se rozrůstá také příhraniční obchod s drogami. To souvisí se stále se zvyšující poptávkou ze zahraniční. I tak byla většina vypěstované marihuany určena pro domácí trh a i samotní Češi se do distribuce a produkce drog zapojují.

Pervitin se distribuuje i v krabicích od sunaru

Produkce pervitinu rapidně stoupá už od roku 2011. "K tomu z velké části snadná dostupnost léčiv s vysokým obsahem pseudoefedrinu," vysvětlila Kudláčková.

"Stále častěji jsou odhalovány varny s produkční schopností v řádu několik desítek kilogramů na jeden výrobní cyklus, přičemž výroba je zpravidla organizována na několik směn," doplnila mluvčí. Rafinované pak bývají i formy distribuce, v jednom případu například Vietnamci pervitin převáželi a uschovávali v krabicích od dětské výživy sunar.

Co se týče marihuany, Národní protidrogová centrála zohledňuje hlavně narůstající počet obchodů s potřebami pro její pěstování a konzumaci. Právě proti growshopům policie loni na podzim razantně zasáhla (více zde) a bezmála 50 lidí následně obvinila z šíření toxikomanie.

V dubnu také Nejvyšší soud nově stanovil, jaké množství drog má policie a justice považovat za větší než malé. Například držení maximálně 10 gramů marihuany je bráno jako přestupek, ale větší množství už jako trestný čin (více čtěte zde).

Množství nově objevených drog na drogovém trhu podle výroční zprávy zůstává podobné jako v předchozím roce. "Tyto látky jsou jednoduchými úpravami molekulární struktury existujících zakázaných drog měněny tak, aby mohly být prodávány legálně," upřesnila Kudláčková. Jedná se především o syntetické drogy, které se často prodávají v tabletách a mívají podobné účinky jako extáze nebo LSD.


Video