Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

BIS: Česku hrozí útoky islamistů, sedm lidí odjelo za teroristy do Sýrie

  11:47aktualizováno  12:09
V Česku podle zprávy BIS za loňský rok existuje potenciální hrozba útoku islamistů. V zemi loni krátkodobě pobývalo sedm lidí, kteří se chtěli v Sýrii přidat k teroristům. Zpráva varuje i před nárůstem aktivit ruských a čínských zpravodajských služeb.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: koláž iDNES.cz

„I na území ČR existuje potenciální hrozba teroristického útoku islamistických džihádistů napojených na takzvaný Islámský stát, případně na skupinu Džabha an Nusra,“ stojí ve výroční zprávě BIS.

Zpravodajci sledovali dvě rizikové skupiny. Jednu tvořili jednotlivci, kteří projevili sympatie k Islámskému státu či podobným uskupením. „U většiny z nich byly prezentované názory projevem psychické lability, frustrace či přímo nemoci. Žádný z nich nedisponoval vazbami na islamistická uskupení a často ani na žádné místní muslimské komunity,“ tvrdí zpravodajská služba.

Druhou skupinou byli ti, kteří se chtěli připojit k teroristickým organizacím v Sýrii, zejména k IS. „Jednalo se celkem o sedm osob původem z islámského světa, které krátkodobě pobývaly v České republice. Návrat těchto osob do EU by představoval vážnou bezpečnostní hrozbu z hlediska účasti na teroristických útocích,“ uvádí BIS.

Ministr vnitra Milan Chovanec uvedl, že bezprostřední nebezpečí nehrozí. „Stále platí, že v tuto chvíli nemají bezpečnostní složky žádnou informaci o konkrétní hrozbě teroristického útoku na našem území. V České republice stále platí bezpečnostní stupeň jedna, tedy stupeň zvýšené bdělosti,“ uvedl s tím, že tomu odpovídají i bezpečnostní opatření, která policie přijala.

Pokud jde o sedm osob, které se podle BIS chtěly přidat k Islámskému státu, zdůraznil ministr, že nešlo o občany Česka. „Pravidelná zpráva BIS pouze popisuje, že se tyto osoby krátce nacházely na našem území,“ připomněl ministr.

Čína a Rusko posilují

V roce 2015 v České republice nejvýrazněji působily zpravodajské služby Čínské lidové republiky a Ruské federace. „Čínské diplomatické, zpravodajské a ekonomické entity se soustředily na využití úspěchů z předchozího roku a intenzivně pokračovaly v rozšiřování a kultivaci pročínské vlivové infrastruktury v české politice a ekonomice,“ stojí ve zprávě BIS.

„Ruskými prioritami pro rok 2015 byly operace vedené v rámci informační války v kontextu ukrajinské a syrské krize a dále politická, vědecko-technická a ekonomická rozvědka - zejména úsilí dostat se prostřednictvím nastrčených českých osob k českým a evropským dotacím,“ uvádí zpráva.

Ruské tajné služby se podle BIS snažily například skrytě infiltrovat do médií a masivně podporovat státem řízenou propagandu a dezinformace. Konkrétně se jednalo o zprávy očerňující USA a NATO nebo vyvolávání či zneužívání vnitřního napětí v Česku.

V roce 2015 se BIS také častěji setkávala se skutečností, že společnosti s ruským kapitálem nedodržovaly pravidla a porušovaly zejména daňové a další předpisy i smluvní vztahy. „Příčinu lze hledat zejména v propojení ruského kapitálu s takzvanou šedou zónou ekonomiky pohybující se na pomezí legality,“ míní zpravodajci.

Migrační vlna inspirovala radikály vlevo i vpravo

V souvislosti s masivním příchodem uprchlíků do Evropy se BIS zaměřila i na šíření xenofobie, rasismu a dalších forem nesnášenlivosti. „Proti uprchlíkům se stavělo různorodé spektrum osob a subjektů. Vedle pravicových extremistů se vůči nim vymezovaly různé populistické a další subjekty, které nelze a priori označit jako extremistické,“ uvádí zpráva.

Zvláštní skupinou jsou podle tajné služby ti, kteří své protimigrační postoje zveřejňovali na internetu. „Přestože většinou nešlo o příznivce extremistické scény, mnohá jejich prohlášení by bylo bezpochyby možné jako extremistická chápat,“ stojí ve výroční zprávě.

Kvůli uprchlické krizi nastal podle BIS u pravicových extremistů razantní útlum protiromských aktivit. Žádná větší demonstrace zaměřená vůči Romům se loni nekonala.

Levicoví extremisté pořádali vlastní proimigrační shromáždění a velmi často také akce proti mítinkům odpůrců migrace. Ty si podle BIS často vyžádaly zásah policie. „Několikrát došlo k házení vajec na řečníky či účastníky protiuprchlických akcí. Ve druhé polovině roku byly do davu odpůrců migrace vhozeny i nebezpečnější předměty,“ uvádí zpravodajci.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Najdete na iDNES.cz