Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

21:59

Vážení čtenáři, tímto on-line přenos z dnešních oslav státního svátku končí. Děkujeme vám za pozornost!

21:57

Shrnutí oslav Dne vzniku samostatného československého státu- Dopoledne si svátek u sochy T. G. Masaryka u Pražského hradu připomněli zástupci prezidentské kanceláře. Položit květiny k soše prvního československého prezidenta přišli také zástupci akademické obce a studentských spolků. - Pietním aktem u Národního památníku na Vítkově si svátek připomněli nejvyšší ústavní činitelé. Věnec přišel položit prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka či předsedové komor parlamentu. Uctít památku obětí válečných konfliktů přišel také kardinál Dominik Duka či náčelník generálního štábu armády Josef Bečvář. - Bývalý prezident Václav Klaus na Vítkově prohlásil, že suverénní český stát je nutné opět bránit. Státní svátek 28. října a udílení vyznamenání by podle Klause nemělo být znevažováno "riskantním politickým konfliktem," jakým je kauza Brady. - Na Hradčanském náměstí složilo po poledni vojenskou přísahu 840 rekrutů Armády ČR. - Prezident jmenoval tři nové generálmajory a osm brigádních generálů. Šéf vězeňské služby Petr Dohnal ani jeho náměstek mezi nimi nebyli, i když je navrhla vláda. - Desítky umělců vyzvaly českou veřejnost ke shromážděním na podporu demokracie. Kritizovali poslední kroky vlády a prezidenta, hlavně vůči Číně. - Na shromáždění v Bratislavě u příležitosti výročí vzniku Československa přišly asi dvě stovky lidí. K památníku československé státnosti kladli květy. - Několik tisíc lidí se sešlo na shromáždění k 28. říjnu na Staroměstském náměstí. Bylo svoláno jako alternativa k oficiálním oslavám na Hradě po sporech kolem neudělení státního vyznamenání přeživšímu holokaustu Jiřímu Bradymu. Na náměstí si Brady převzal Medaili Univerzity Palackého. Poté se účastníci akce vydali k Hradu. - Státní vyznamenání večer na Pražském hradě dostalo 30 osobností. Nejvyšším, tedy Řádem bílého lva letos prezident ocenil šest lidí. - Řád bílého lva obdrželi čtyři českoslovenští vojáci z druhé světové války. Výsadkář Klemeš a letci Janoušek, Kuttelwascher a Dubec. Prezident řádem vyznamenal také pražského arcibiskupa Dominika Duku a německého politika politik Güntera Verheugena. - Řád Tomáše Garrigua Masaryka obdržel herec a režisér Jan Kačer a in memoriam ekonom Valtr Komárek, jedna z klíčových postav sametové revoluce, a dlouholetý honorární konzul ČR ve Švýcarsku Hanuš Holzer. - Medaili Za hrdinství dostal například Jiří Nesázal, který zachránil loni několik lidí před střelcem v Uherském Brodě. Medaili Za zásluhy dostali třeba šéf Budvaru Jiří Boček, válečný veterán Pavel Budinský, velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi, zpěvák Daniel Hůlka, šéf škodováckých odborářů Jaroslav Povšík nebo režisér Juraj Jakubisko.

21:50

ImageText

21:31

ImageText

21:25

Prezident mluvil v projevu před předáváním státních vyznamenání na Hradě o kořenech české státnosti a s nimi spojených zásluhách lidí. O sporu kolem neocenění přeživšího holokaustu Jiřího Bradyho se nezmínil.

21:23


21:16

ImageText

21:10

21:08

Lidé zaplnili prostor před Hradem. Skandují hesla jako "Miloše do koše" nebo "Ruský šváb". Prezidentovi Miloši Zemanovi symbolicky udělili Řád východního větru.

21:07

Ze Staroměstského náměstí se na Hradčanské náměstí přesunula asi tisícovka lidí. Dohlíží na ně desítky policistů, protest u Hradu je ale velmi klidný.

21:05

Během udílení vyznamenání dorazilo před Hrad několik stovek lidí, kteří se předtím účastnili alternativních oslav státního svátku na Staroměstském náměstí.

21:04

Ceremoniál udílení státních vyznamenání na Pražském hradě skončil.

21:03

ImageText

20:57

ImageText

20:55

Dlouhého a hlasitého potlesku se z oceněných dočkali zejména veterán Klemeš, Nesázal oceněný za zásah proti střelci v Uherském Brodě a velvyslankyně Filipi.

20:53

ImageText

20:52

Medaili za zásluhy dostal šéf Budvaru Jiří Boček, válečný veterán Pavel Budinský, velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi nebo zpěvák Daniel Hůlka.

20:51

Medaili Za hrdinství dostal in memoriam někdejšímu starostovi Vsetína a účastníkovi protinacistického odboje Josefu Sousedíkovi. Ocenění si převzal také Jiří Nesázal, který pomohl při loňské střelbě v Uherském Brodě zachránit několik lidí, když střelce uhodil židlí.

20:47

Řád T. G. M. udělil prezident dlouholetému honorárnímu konzulovi ČR ve Švýcarsku Hanuši Holzerovi, účastníkovi sametové revoluce Valtru Komárkovi a herci Janu Kačerovi. Kačer se podle hradního kancléře Vratislava Mynáře nemohl ceremoniálu zúčastnit.

20:44

Německý politik Günter Verheugen dostal Řád bílého lva. Verheugen vedl před rokem 2004 za EU rozhovory o vstupu Česka a dalších nových členů do unie.

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.