Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Výroba v Tatře letos klesá

  16:49aktualizováno  16:49
Hospodaření Tatry je letos horší než loni. Firma ukončila první pololetí roku se ziskem 52 milionů korun, což je sotva třetina loňského výsledku. Tržby klesly o 300 milionů na 1261 milionů korun. Dolů jde i výroba a prodej vozů. V prvních šesti měsících roku firma vyrobila 660 vozů, loni 917.

Lidé v podniku čím dál netrpělivěji čekají na vstup strategického partnera, od něhož si slibují zlepšení pozice firmy na trhu.

Přesto vedení ujišťuje, že není důvod k pesimismu. "Stále počítáme s dodržením letošního plánu výroby 1805 vozů, což je víc než loni," řekl manažer vnějších vztahů Tatry Jan Slezák. "První pololetí bylo slabší, od srpna však výroba stoupá a uzavřené kontrakty slibují, že celoroční výsledek bude dobrý," dodal. Nyní firma dokonce přijímala nové dělníky.

Tatra vyváží 80 procent produkce, jejími nejsilnějšími odbytišti jsou Rusko a Indie. "Jen prodej v naší třetí tradiční odbytové oblasti, v Číně, trochu pokulhává," dodal Slezák.

Vládě už leží na stole návrh poradenské firmy Odien na prodej Tatry společnosti SDC, v níž má významný kapitálový podíl americký výrobce stavebních strojů Terex. Zakladatel SDC Milota Srkal slibuje, že v případě jeho vstupu do Tatry automobilka získá celosvětovou prodejní a servisní síť, jíž Terex disponuje.

"Terex by rád pronikl na trhy, které umí Tatra, a je připraven otevřít jí svá vlastní teritoria, včetně USA," řekl Srkal. "Právě to potřebujeme - zájem o naše vozy je, velké možnosti máme na trzích v Africe a v Asii. Uchytit se tam ovšem znamená poskytnout i doprovodný servis, což je velmi nákladné. Proto je pro nás tak důležitý vstup vlastníka, který by nám poskytl obchodní zázemí," vysvětlil Slezák.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Studenti z Třebíče smontují auto pro silničáře, výrobci tomu nevěřili

Limitovaná edice nákladního vozu Tatra Phoenix Präsident připomíná 120 let od...

Studenti třebíčské průmyslové školy budou vlastními silami stavět nákladní auto. Za 1,65 milionu korun ho pro ně koupí...

Okamurův bratr chce v Praze 8 do Senátu, má už podporu místních lidovců

Hayato Okamura je aktivním členem katolické komunity v pražských Holešovicích.

Lidovci z Prahy 8 chtějí, aby za ně kandidoval do Senátu Hayato Okamura. Pokládají ho za výraznou a silnou osobnost, a...

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Najdete na iDNES.cz