Vyřazení některých kandidátů může odložit přímou volbu prezidenta

  13:09aktualizováno  13:09
Nad přímou volbou příštího prezidenta visí hrozba. Termín jejího konání 11. ledna mohou ohrozit spory prezidentských kandidátů se státem, když je vyřadí ministerstvo vnitra. "Rozhodně bych v takovém případě nesložila zbraně a bojovala bych dál," řekla iDNES.cz šéfka Suverenity Jana Bobošíková. Tomio Okamura by se rozhodl podle důvodů, proč byl vyřazen.

Pokud ministerstvo vnitra vyřadí některé kandidáty na Hrad, hrozí soudní spory a v krajním případě i odklad přímé volby prezidenta. | foto: Jan Čada iDNES.cz

"Pokud by to bylo na základě toho, že ti lidé, které mám na petici, vůbec neexistují, bylo by to něco jiného, než kdyby například ve zdůvodnění bylo, že nejsou pravé podpisy," vysvětluje Okamura.

Bývalý premiér Miloš Zeman iDNES.cz řekl, že on nasbíral více než 105 tisíc podpisů, takže se ho vyřazení nemůže týkat. "To je věc, která se může dotknout jiných lidí, a je jejich věcí, jak se k tomu postaví," řekl Zeman. Není podle něj vůbec jisté, zda se spory některého z kandidátů dostanou až k Ústavnímu soudu. Popřel, že by spolu se svým týmem chystal žaloby, pokud by spory odsunuly přímou volbu.

"Nesmířím se s tím, kdyby mě měl poškodit čurbes na ministerstvu vnitra," prohlásila ve čtvrtek Bobošíková. Rozhodně by se obrátila na Nejvyšší správní soud. "Pokud jde o případnou ústavní stížnost, musela bych samozřejmě vzít v úvahu i to, že by odklad přímé volby znamenal, že nám bude vládnout triumvirát Nečas - Němcová - Štěch," uvedla Bobošíková.

To, že se chce kvůli podmínkám přímé volby soudit a že do toho vloží veškerý svůj právnický um, už také dříve avizovala Klára Samková, která podpisy 50 tisíc občanů nasbírat nedokázala. "K této věci se vyjádříme ve chvíli, kdy budeme znát oficiální stanovisko ministerstva vnitra," sdělil iDNES.cz Vladimír Dlouhý. Právě Bobošíková, Dlouhý a Okamura jsou nejvíce ohroženi, protože nasbírali nejméně nad potřebnou padesátitisícovou hranici.

Do čtvrtka měli kandidáti čas na to, aby opravili jiné chyby, které se našly na jejich přihláškách. U Jana Fischera to například bylo to, že členka jeho volebního výboru Dadja Altenburg Pešta-Kohl je vedena v evidenci obyvatel pod jménem Drahoslava Pešta Kohl. U Zemana byla v rubrice trvalé bydliště uvedena ulice s dlouhým "í" v názvu, správně je ale "i", takže vnitro nemohla expremiéra najít.

Ministerstvo vnitra v pátek zveřejní, kdo prošel její prověrkou listin s více než 50 tisíci podpisy, jež museli odevzdat ti uchazeči o Hrad, kteří nezískali nominaci od poslanců či senátorů. A úzkostlivě tají, jestli někdo nakonec vypadne.

Že budou vyřazeni tři? Tak to vědí více než já, říká Henych

Agentura Mediafax tento týden napsala, že vyřazeni budou tři zájemci o Hrad. "Tak to vědí více než já. Výsledek přezkoumání podpisů zveřejníme opravdu až v pátek," řekl iDNES.cz Václav Henych z ministerstva vnitra.

Vnitro kontrolovalo podle zákona 8 500 podpisů a u osmi kandidátů našlo více než tři procenta chyb. Následovalo tak druhé kolo kontroly stejného počtu podpisů. A když se chyby potvrdí, budou se podpisy škrtat, takže se někteří uchazeči mohou propadnout pod hranici 50 tisíc hlasů.

Henych iDNES.cz řekl, že pokud by se někdo z případně vyřazených kandidátů obrátil na Nejvyšší správní soud, bude to naopak dobře, protože by existoval precedens pro příští volbu prezidenta. "Neděje se nic dramatického, Nejvyšší správní soud do 13. prosince rozhodne a 14. prosince budou vylosována čísla pro jednotlivé kandidáty," uvedl Henych.

Pokud se pak spor některého z vyřazených uchazečů dostane až k Ústavnímu soudu, neřeší to, protože to podle něj nemá cenu. Nikdo totiž neví, jak rychle by soud rozhodl a co by udělal. V roce 2009 přitom Ústavní soud po stížnosti poslance Miloše Melčáka zrušil předčasné volby, se kterými už politici napevno počítali. Musely se konat až řádné, v polovině roku 2010.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

ČSSD chce jednat s Altnerovými dědici, podle právníků na úhradu dluhu má

Lidový dům (Hybernská 1033/7 a 1032/9)

Právní zástupci ČSSD jsou připraveni jednat s dědici advokáta Zdeňka Altnera o kauze Lidový dům. Reagovali tak na výzvu...

Hraje se nejen o Hamáčka, ale také o Zimolu, který chce do vlády

Praha, 16. října 2018. Zachraňme ČSSD, schůzka Jana Hamáčka,Jiřího Zimoly a...

Sociální demokraté účtují po debaklu v senátních a komunálních volbách. Šéf ČSSD Jan Hamáček nechá na jednání širšího...

Hamáček žádá širší vedení ČSSD o důvěru po propadu strany ve volbách

Lídři ČSSD Jan Hamáček (vpravo) a Jiří Zimola se na Hradě sešli s prezidentem...

Širší vedení ČSSD na jednání v Hradci Králové hodnotí příčiny propadu v senátních a komunálních volbách. Předseda Jan...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz