Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ústavní soud vyřazeným kandidátům asi vyhoví, naznačila Wagnerová

  14:52aktualizováno  14:52
Bývalá ústavní soudkyně a současná senátorka Eliška Wagnerová se domnívá, že Ústavní soud půjde na ruku vyřazeným kandidátům, které vnitro nepustilo do přímé prezidentské volby. Nepřímo to uvedla v Otázkách Václava Moravce.

Někdejší ústavní soudkyně Eliška Wagnerová vyhrála v Brně volby do Senátu. Do boje o senátorský post šla jako nezávislá kandidátka s podporou Strany zelených. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Podle Wagnerové by při jiném výkladu výpočtu, než který použilo vnitro při hodnocení petic na podporu prezidentských kandidátů, všichni z trojice Dlouhý, Bobošíková, Okamura vyřazeni nebyli. Jako bývalá ústavní soudkyně také naznačila, jak by mohla nejvyšší soudní instance v zemi uvažovat. Připomněla totiž, že při posuzování všech zákonů a pravidel týkajících se voleb musí soud především zajistit co nejsvobodnější politickou soutěž. Teoreticky by se tak měl přiklonit k výkladu, který vyřazené kandidáty vrátí do hry.

"Samozřejmě tu hrozí, že Česká republika - nechci malovat čerta na zeď, ale počítat by se s tím mělo - bude určitou dobu bez prezidenta, ostatně nebyli bychom prvním státem," uvedla také Wagnerová. Připomněla, že na podání stížnosti k Ústavnímu soudu je 60 dní, tedy čas do poloviny února. Ústavní soudci ale nemají lhůtu, do níž musí rozhodnout. První kolo voleb se přitom má konat už 11. a 12. ledna 2013, druhé pak případně o dva týdny později.

Podle ní je současná situace vina všech, kteří se na přípravě, ale i schvalování zákona o přímé volbě podíleli. Počínaje ministerstvem vnitra jako předkladatele, tak poslanců, senátorů a nakonec i prezidenta Václava Klause, který ho podepsal.

To, že norma není napsaná jednoznačně dokazuje podle ní už to, že se o část jejího textu nyní vede taková debata.

Předkládací zpráva zákona

Zjistí-li ministerstvo vnitra, že druhý kontrolní vzorek vykazuje chybovost u více než 3 % občanů podepsaných na petici, odečte od celkového počtu občanů podepsaných na petici počet občanů, který procentuálně odpovídá chybovosti v obou kontrolních vzorcích (například bude-li chybovost v obou kontrolních vzorcích takto zjištěná celkem 10 %, odečítá se 10 % občanů podepsaných na petici).

Vnitro posuzovalo z petic na podporu kandidatury dva vzorky podpisů. Ty, které se nepodařilo ověřit, pak ministerstvo sečetlo a odebralo. Podle některých právníků postupovalo špatně a mělo vypočítat průměr, tedy procenta sečíst a vydělit dvěma.

Vnitro se hájí, ale je připraveno ustoupit

Ministerstvo vnitra ale svůj postup při vyřazení kandidátů hájí. Podle ředitele ministerského odboru všeobecné správy Václava Henycha je připraveno po případném rozhodnutí soudu vrátit hned vyřazené kandidáty do boje o post prezidenta.

Do přímé prezidentské volby zatím postupuje osm kandidujících. Tři další ministerstvo vnitra nepustilo. Sice odevzdali petice s více než 50 000 podpisy, po jejich posouzení a odečtení chyb na požadovanou hranici ale nedosáhli. Týká se to šéfky Suverenity Jany Bobošíkové, ekonoma Vladimíra Dlouhého a podnikatele a senátora Tomia Okamury. Obrátit se mohou na Nejvyšší správní soud i na Ústavní soud.

Henych odmítá, že by pracovníci vnitra nějak s podpisy a jejich počty manipulovali. Podle něj je možné se z první přímé volby poučit a nastavit mantinely. K tomu by mohlo přispět i případné rozhodnutí soudu. Henych uvedl, že pokud se vše odehraje "podle práva, je velká pravděpodobnost, že se můžeme do termínu vejít".

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Zeman se sešel v Lánech s kandidáty na ministry průmyslu a zdravotnictví

Tomáš Hüner, ministr průmyslu a obchodu

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner přijel v neděli odpoledne do Lán. Prezident Miloš Zeman se nejprve...

Část kněží by změnu Otčenáše uvítala. Modlitba musí být srozumitelná, míní

ilustrační foto

Někteří čeští kněží, které oslovil portál iDNES.cz, souhlasí s návrhem papeže Františka, aby se v modlitbě Otčenáš...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz