Íránská střela Zoobin a raketa Sagheb během přehlídky. Izrael obviňuje muslimskou zemi, že vyrábí i zbraně jaderné.

Íránská střela Zoobin a raketa Sagheb během přehlídky. Izrael obviňuje muslimskou zemi, že vyrábí i zbraně jaderné. | foto: Reuters

Vyrábí Írán jaderné zbraně? Svět čeká na novou zprávu MAAE

  • 302
Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) zveřejní novou zprávu o íránském jaderném programu. Bude podrobnější a mnohem ostřejší než všechny předchozí. Zřejmě také vyvrátí americké informace, podle kterých Írán zastavil vývoj jaderných zbraní v roce 2003. Zpráva bude uveřejněna nejpozději ve středu.

Generální ředitel MAAE Jukija Amano zprávu předloží zástupcům všech 35 členů rady guvernérů a pak má být dokument k dispozici sdělovacím prostředkům. Podle předběžných informací bude v dokumentu dlouhý seznam aktivit, které svědčí o tom, že Íránci pracují na vývoji zbraní.

Útok na Írán je stále pravděpodobnější, řekl izraelský prezident

Podle izraelských novinářů bude zpráva vůči Íránu nejtvrdší ze všech, které MAAE od roku 2003 zveřejnila. Jasné ale není, zda v ní bude jasně řečeno, že je Írán schopen jadernou zbraň vyrobit. Bude v ní ale zdůrazněno, že Írán od roku 2004 pokračoval v aktivitách směřujících k výrobě jaderné zbraně, což je v rozporu se zprávou amerických rozvědek z roku 2007.

Úder na Írán by byl chybou, varuje Rusko

"Vojenská intervence proti Íránu by byla velmi vážnou chybou," prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v reakci na nedělní vyjádření izraelského prezidenta Šimona Perese. Ten v neděli řekl, že útok Izraele a dalších zemí proti Íránu je stále pravděpodobnější kvůli znepokojivým poznatkům zpravodajských služeb o íránském jaderném programu (více zde). "Naše stanovisko je v tomto ohledu dobře známé: byla by to velmi vážná chyba s nepředvídatelnými důsledky," řekl Lavrov v ruské televizi Rossija 24. Vojenská intervence by jen znásobila počet obětí a lidské utrpení, dodal. Všechny konflikty se podle něj musejí řešit výlučně prostředky schválenými mezinárodním společenstvím v Chartě OSN.

Íránci prý testovali sílu jaderného výbuchu a snaží se získat technologii k výrobě, testům a simulacím s cílem minimalizovat velikost zbraně tak, aby mohla být umístěna do hlavice střely. Většina zkoušek se prováděla na vojenské základně Paršín, vzdálené 30 kilometrů od Teheránu. Jelikož jde o vojenské zařízení, inspektoři MAAE do něj neměli přístup.

Rada guvernérů se sejde k diskusi asi týden po zveřejnění zprávy. Očekává se, že USA a další západní země požádají o schůzku Rady bezpečnosti OSN a o zavedení dalších protiíránských sankcí.

Rusko a Čína, které jsou v radě tradičními zastánci Íránu, se dle izraelských zdrojů pokoušejí na poslední chvíli docílit zmírnění dikce zprávy MAAE. Není jasné, zda by nové sankce podpořily.

Americká špionáž je jako padělání peněz

Podle izraelských novinářů se v rámci nových sankcí neplánuje krok proti íránské centrální bance ani íránskému energetickému průmyslu, protože by to mohlo zhoršit globální hospodářskou krizi.

Íránský ministr zahraničí Alí Akbar Sálehí obvinil MAAE, že ustupuje Spojeným státům a staví na americké špionáži, která si vymýšlí. "Mnohokrát jsme řekli, že jsou to podvrhy srovnatelné s padělanými penězi," řekl o poznatcích o íránském jaderném programu.

I ty nejvíce protiíránsky zaměřené země včetně USA jsou dle izraelských zdrojů proti útoku na Írán a to také dali jejich představitelé jasně najevo při jednáních s Izraelci. O možném útoku se teď hovoří právě v Izraeli.

Francouzský ministr zahraničí Alain Juppé řekl, že kdyby byl Írán napaden, Francie by mu přišla na pomoc.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video