Městský soud v Praze se 2. února zabýval rozsáhlou kauzou údajně...

Městský soud v Praze se 2. února zabýval rozsáhlou kauzou údajně zmanipulovaného elektronického losování veřejných zakázek. Vlevo je Tomáš Kraus z firmy Tercier, vpravo Jiří Pilský, spolupracující obviněný. | foto: ČTK

Výsledky „losovaček“ mě překvapily, říká obviněný. Manipulaci potvrdil

  • 1
V případu zmanipulovaných výběrových řízení ve Středočeském a Jihočeském kraji promluvil Jiří Pilský, který usiluje o status spolupracujícího obviněného. Losovačky nazval dokonalým divadlem. Žaloba viní 15 lidí z podvádění při losování účastníků výběrového řízení na stavby silnic, úpravy koryta řeky a další zakázky.

Losováním se měl omezit počet uchazečů o veřejnou zakázku. Pilského firma zajišťovala výběrová řízení. „Od roku 2004 nebo 2005 jsem odmítal losovat a zadavatelům jsem to rozmlouval,“ řekl Pilský ke starému způsobu losování, kdy se čísla vítězů vybírala z papírků v nádobě.

Pozdější elektronické losování pomocí notebooku s příslušným softwarem naopak považoval za lepší. Podle obžaloby byl ale použit nedovolený program, který po zvolení funkce „vyčistit losování“ zajistil, že následně byla vylosována čísla předem domluvených firem. Pilský to prý nevěděl. „Byl jsem sám překvapen, když se na tabuli objevily ty firmy, které mi předem označili pan Pohl nebo pan Herout,“ zmínil Pilský další dva obžalované.

Elektronické losování bylo podle něj zcela profesionálně připravené, postarali se o to Roman Krist, Michaela Kristová (dnes Jůnová) a Jana Kusá. Pilský vždy předem věděl, že losování bude zmanipulované, ale nijak mu to nevadilo. Šlo mu hlavně o to, aby vše budilo zdání serióznosti a neúspěšné firmy nepodávaly stížnosti. „Byl jsem samozřejmě rád, že to mají tak profesionálně připravené. To divadlo bylo tak dokonalé, že neúspěšní zájemci by s námitkou neuspěli. Také nikdy žádnou námitku nepodali,“ uvedl.

Pětici úspěšných označily tečky na seznamu

Kdo má být vítěz, poznal prý podle toho, že zástupce dané firmy mu předem přinesl seznam uchazečů, z nichž někteří byli označeni tečkou. Právě tato pětice následně „vyhrála“ v losování a postoupila do druhého kola. V něm už rozhodovalo jen to, jakou nabídnou cenu. Pětice byla ale podle Pilského dopředu domluvená, koho nechají zvítězit. Dohodu označil za kartel.

Podobné praktiky, jaké popisoval, se děly i v kauze zmanipulovaných zakázek kolem Davida Ratha. Tam státní zástupce Petr Jirát mluvil o vítězi a „křoví“ (čtěte zde). Narozdíl od Rathovy kauzy v případě losovaček obžaloba nemluví o úplatcích. Pilský řekl, že kdyby bránil manipulaci, zadavatelé by si to mezi sebou řekli a příště už by s ním nikdo nespolupracoval. „Pro mě to byl zdroj obživy,“ uvedl.

Pilský také řekl, že o manipulaci výběrového řízení se nemuselo mluvit, protože se obecně vědělo, že to tak funguje. „Jsem přesvědčen, že většina zakázek, které se dělaly losováním, byla zmanipulovaná,“ uvedl. Vysvětlil, že na stavebním trhu se všechny firmy znají. „Všichni se znají se všemi a dokáží se domluvit, když chtějí,“ dodal. Jak konkrétně to ale dělají, soudu neobjasnil.

Podle obžaloby v roce 2011 obžalovaní zmanipulovali 11 výběrových řízení, ve kterých se zadávaly stavby za desítky či stovky milionů korun. Jsou obviněni ze sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a z poškození zájmů EU ve stádiu pokusu, hrozí jim až deset let vězení. Případem se zabýval Útvar odhalování korupce a finanční kriminality, který zadokumentoval 42 případů použití nedovoleného softwaru.

Pilský byl dříve společníkem a jednatelem firem Stormen a Stavitelství KOMA, které poskytovaly poradenství při zadávání stavebních zakázek. Firma Stormen organizovala před lety neblaze proslulé losování pro výstavbu sportovní haly v Karlových Varech (čtěte zde). Karlovy Vary za to později dostaly pokutu. Případem se zabývala i policie. „Pokud vím, trestní řízení bylo zastaveno,“ uvedl ve středu Pilský na otázku obhájkyně jiného z obžalovaných Hany Zimové.


Video