Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vypálená rodina z Vítkova spěchá, aby do Vánoc bydlela ve vlastním

  15:04aktualizováno  15:04
Před tím domkem je v zemi výkop a uvnitř neteče voda, nefunguje elektřina a místy opadává omítka. Ale pro Annu Sivákovou a Pavla Kudrika s jejich čtyřmi dětmi je to krásný nový domov.

Pavel Kudrik u domu, který si koupila rodina po žhářském útoku ve Vítkově | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Romská rodina, kterou letos v dubnu napadli žháři se zápalnými lahvemi, spěchá s opravami staršího domku v nedalekém Budišově nad Budišovkou, aby letošní Vánoce oslavila ve svém.

Rodina je od požáru nastěhována v Azylovém domě ve Vítkově. "Snažíme se ale odsud co nejdříve dostat pryč," říká Pavel Kudrik. Většinu času teď tráví v domku na okraji Budišova. Starší dům si rodina koupila za peníze ze sbírky, kterou pro ni po požáru vypsala radnice ve Vítkově.

"Potřebujeme do domku dostat a zapojit vodu, nainstalovat tady novou elektřinu a dodělat koupelnu. Věřím, že na Vánoce už tady budeme všichni bydlet," říká Pavel Kudrik.

Malou Natálku čekají ještě dvě transplantace

Tím všichni myslí i svou nejmladší dceru Natálku, která stále leží s popáleninami v ostravské fakultní nemocnici.

"Čekají ji ještě dvě transplantace kůže, ale je jí stále lépe," říká Natálčina matka Anna Siváková. Její dvouletá dcerka už nemá zavedenu trubici pro podporu dýchání, téměř denně si hraje s matkou, která ji v nemocnici navštěvuje.

"Jakmile bude mít Natálka za sebou poslední dvě transplantace, tak si ji snad konečně odvezu domů. Myslím, že by to mohlo být někdy na začátku listopadu," řekla Anna Siváková.

Čtyři mladí útočníci zůstávají ve vazbě

Čtyři mladíci, kteří podle policie dům romské rodiny ve Vítkově v dubnu zapálili, jsou stále ve vazbě a v nejbližších týdnech se na tom zřejmě vůbec nic nezmění.

"Zatím jsem nedostal žádnou žádost o propuštění z vazby nebo stížnost na ni. Vím jen, že advokát jednoho z obviněných poslal stížnost na vazbu ihned po srpnovém zadržení čtyř podezřelých, ale tu krajský soud zamítl," řekl Igor Krajdl z Okresního soudu v Ostravě.

Státní zástupkyně Brigita Bilíková, která je v případu Vítkov žalobcem, odhaduje, že přípravné řízení, které předchází samotnému soudu, by mohlo být ukončeno v průběhu ledna příštího roku. "Případ je náročný, vyšetřovatelé teprve v příštích dnech dokončí výslechy všech svědků."

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Největší českou vlajku skládali v tělocvičně a stěhovali „jako epopej“

V Pelhřimově představili největší českou vlajku. Má rozměry 18 krát 12 metrů a...

Je tak velká, že se ani na výšku nevejde do brněnského veletržního pavilonu. Aby ji složili, museli si její výrobci...

Lidé v Praze protestovali proti Babišovi i komunistovi Ondráčkovi

Neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček na demonstraci proti zvolení...

Na pražském Malostranském náměstí protestovalo asi dvě stě lidí proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a proti tomu,...

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Najdete na iDNES.cz