„Moldavsko čelí masivnímu výpadku proudu po dnešním (středečním) ruském útoku na ukrajinskou energetickou infrastrukturu,“ uvedl na Twitteru Andrei Spuni, který zároveň zastává funkci ministra infrastruktury.
Kolem 15:35 byla podle novináře agentury Reuters v hlavním městě Kišiněvě obnovena dodávka elektřiny.
Výpadky proudu byly hlášeny také v separatistickém regionu Podněstří podporovaném Ruskem, uvedlo v prohlášení místní ministerstvo vnitra. Později byla dodávka elektřiny obnovena v Tiraspolu, hlavním městě regionu.
Moldavský ministr zahraničí Nicu Popescu na Twitteru uvedl, že ruské údery na ukrajinskou energetickou infrastrukturu opět uvrhly jeho zemi do tmy, a nařídil proto předvolání ruského velvyslance na ministerstvo, aby podal vysvětlení.
Moldavské policejní síly i společnost Premier Energy, která dodává elektřinu na jihu a ve středu země, požádaly lidi, aby zachovali klid a přijali preventivní opatření. V samostatném příspěvku na Telegramu Spuni uvedl, že se opakuje situace z 15. listopadu, kdy Moldavsko rovněž postihl výpadek proudu po ruských raketových úderech.
Moldavsko má mezi evropskými zeměmi aktuálně nejvyšší počet ukrajinských uprchlíků na obyvatele. Sdílí hranici s Ukrajinou a je napojeno na její energetickou síť.
Kyjev je bez proudu i vody, Kličko čeká nejhorší zimu od druhé světové![]() |
Moldavsko nečeká, že by Rusko omezilo dodávky plynu
„Neexistují žádné signály, že by Rusko v prosinci přestalo Moldavsku dodávat plyn. Vláda je však připravena na jakýkoli scénář, protože Rusko nadále využívá energetické zdroje jako nástroj vydírání,“ uvedla moldavská premiérka Natalia Gavrilitsaová televizi PRO-TV.
Státní ruská plynárenská společnost Gazprom v úterý Ukrajinu obvinila, že zadržuje dodávky plynu určené pro Moldavsko. Kyjev i Kišiněv však toto tvrzení odmítají. Gazprom též varoval, že by dodávky od 28. listopadu mohl snižovat.
Moldavský vicepremiér Andrei Spinu dodal, že plyn, o kterém Gazprom tvrdí, že ho Ukrajina zadržuje, je moldavskými rezervami a země za něj zaplatí. „Gazprom obviňuje Ukrajinu a Moldavsko z něčeho, co se neděje. Veškerý plyn dodaný na pravý břeh Moldavska zaplatí Moldavsko,“ napsal Spinu na sociální síti Telegram.
Gazprom v úterý uvedl, že objem plynu, který dodává do měřicí stanice Sudža pro tranzit přes Ukrajinu do Moldavska, převyšuje reálný objem předávaný na hranicích Ukrajiny s Moldavskem. Ukrajina podle něj na svém území zadržuje 52,52 milionu metrů krychlových plynu pro Moldavsko.
Trasa přes Ukrajinu je poslední zbývající cestou, kterou ještě proudí zemní plyn z Ruska na západoevropské trhy. V současnosti Gazprom touto trasou přepravuje asi 43 milionů metrů krychlových denně.
Rakety uvrhly Kyjev do doby kamenné, zima žene lidi z Chersonu a Mykolajivu![]() |
Ačkoli má Moldavsko silné historické a jazykové vazby na sousední Rumunsko, které je členem Evropské unie, spoléhá se při dovozu plynu výhradně na Gazprom a je do značné míry závislé na ruské energii.
Spinu uvedl, že Moldavsko si na zimu rezervovalo v ukrajinských zásobnících více než 200 milionů metrů krychlových plynu. „Už není prostor pro nátlak, vydírání a podvody. Společně dosáhneme energetické bezpečnosti,“ napsal Spinu na Telegramu.
Provozovatel ukrajinské plynárenské přepravní soustavy (GTSOU) v úterý uvedl, že Gazprom zmanipuloval fakta, „aby ospravedlnil rozhodnutí o dalším omezení objemu dodávek plynu do evropských zemí“.
„Jedná se o pokus opětovně vyvíjet politický nátlak ve výhradně obchodních vztazích,“ uvedla ve středu Olga Bielková, ředitelka pro vládní a mezinárodní záležitosti GTSOU.