Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Výpadek odpojil od elektřiny miliony Evropanů

  7:51aktualizováno  17:28
Prudký pád teploty, nebo přetížení elektrické sítě zapříčinily v sobotu dvě hodiny před půlnocí rozsáhlý výpadek v dodávkách elektřiny ve velkých oblastech Francie, Itálie, Německa, Belgie a Španělska. Problémy přetrvávaly na řadě míst až do nedělního rána.
Obří výpadek zřejmě souvisel s poklesem teplot

Obří výpadek zřejmě souvisel s poklesem teplot | foto: Darren StaplesReuters

Jen ve Francii postihl výpadek proudu přes pět milionů obyvatel, asi hodinu bylo bez elektřiny deset procent Francouzů. Nedostatek energie zastavil na mnoha místech provoz vlaků a jen v Paříži museli hasiči vyprostit kolem čtyř desítek lidí, kteří uvízli ve výtazích.

Podle společnosti RTE, která provozuje elektrorozvodnou síť, ale obnova dodávek proudu "progresivně pokračuje". Problémy se dotkly dvou linií velmi vysokého napětí čtyři sta tisíc voltů.

Potíže začaly v Německu
Příčina výpadku zatím není zcela jasná, podle AFP mohl být na vině prudký propad teploty. Německá společnost E.ON však později sdělila, že mohla výpadek způsobit běžným manévrem. Podle prvních šetření problém zřejmě vyvolalo přetížení v přenosové síti na severozápadě Německa.

Pierre Bornard z ředitelství RTE prohlásil, že šlo o jev známý jako "dominový efekt". Podle prohlášení, které RTE vydalo, zasáhly především německou elektrorozvodnou síť "mimořádně významné incidenty", jejichž následkem byl "krajní nedostatek elektrické energie".

Podle Bornarda automatické bezpečnostní systémy na německém území okamžitě odpojily část odběratelské sítě, aby předešly výpadku celé sítě.

"Je to jediný způsob, jak se vyhnout totálnímu výpadku, všechno se odehrálo během pár sekund," dodal Bornard.

Až půl hodiny bez proudu
Porucha přesto zasáhla miliony lidí ve spolkových zemích Severní Porýní-Vestfálsko, Bavorsko, Sársko, Hesensko i Bádensko-Württembersko a další statisíce obyvatel ve velkých městech jako Kolín nad Rýnem, Gelsenkirchen či Essen. Výpadek proudu nastal kolem půl jedenácté v noci a trval od pěti minut do půl hodiny, potvrdila německá elektrárenská společnost RWE.

Agentura DPA později uvedla, že další z příčin mohlo být i vypnutí vysokonapěťového vedení kvůli průjezdu norského křižníku po Emži půl hodiny před zkolabováním části evropské sítě.

O výpadku elektřiny velkého rozsahu v Itálii informovala agentura ANSA. Na italském území se problémy projevily i hluboko na jihu, například kolem města Lecce, kde proud nešel asi 15 minut. Výpadek zasáhl rovněž severoitalský Piemont, ale "pouze asi na třicet minut".

V Belgii zastavil výpadek proudu provoz na železnici v okolí Antverp. Porucha v rozvodné síti se projevila hlavně v menších oblastech na jihu země a v severobelgických Flandrech. Bruselu ani dalších větších měst se ale nedotkla.

Po desáté večer se bez energie ocitla i část Španělska a odpojeno bylo elektrické propojení s Marokem. Krátkodobé výpadky postihly Katalánsko, Madrid, Valencii, Kastilii-La Mancha a Kastilii-León, ještě v noci však byly dodávky obnoveny.

Podle AFP jsou problémy v evropské elektrorozvodné síti už staršího data. Řadu let pokulhávají investice do systému, zatímco spotřeba proudu neustále prudce narůstá. Obvykle se tyto problémy se vší naléhavostí projevují v chladnějších obdobích, zejména s nástupem zimy, kdy jsou provozovatelé elektrorozvodných sítí v různých zemích nuceni k mimořádným opatřením.

Výpadek zaznamenalo i Česko

Podle společnosti ČEZ zasáhly potíže s elektřinou i Českou republiku, i když jen okrajově. "Po desáté hodině večer tato vlna způsobila automatické ochranné odpojení několika našich elektrárenských bloků," uvedla mluvčí ČEZu Eva Nováková. "Za 50 minut se podařilo bloky do sítě znovu připojit. Nicméně uvedený vliv se přenesl i do distribuční sítě. Domácností se nedotkl, ale už teď víme o jednom podniku, který byl výpadkem postižen, a tím byla automobilka Škoda Auto," uvedla. Mluvčí Škody Auto Jaroslav Černý však tvrzení popřel. "Je to nesmysl, o žádném výpadku nevíme," sdělil.
Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Voda dojde 22. dubna. Kapské město je na suchu, šetřit musí i turisté

Kapské město trápí v posledních letech velmi vysoké teploty a sucha.

Klimatické změny přinášejí do některých světových regionů dosud nevídaná horka. S nimi přicházejí regiony o zdroje...

Postupy SWAT i dětské porno. Zpráva odhalila přípravy masakru v Las Vegas

Stephen Paddock, domnělý střelec z Las Vegas, na nedatované fotografii z...

Vyšetřování střelby na hudebním festivalu v Las Vegas pokračuje i takřka čtyři měsíce po tragédii. Policie však velký...

VIDEO: Motorový člun rozdrtil loďku, rybáři vyskočili na poslední chvíli

Dramatická srážka. Loď najela do rybářského člunu

Tři rybáři v americkém Oregonu museli vyskočit z loďky do studené řeky, aby se zachránili před motorovým člunem, který...

Najdete na iDNES.cz