Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Výpadek elektřiny způsobil zloděj kovů

  0:37aktualizováno  0:37
P r a h a - Úterní výpadek elektřiny způsobený zkratem na jedné ze stanic, který odřízl od proudu čtvrtý a částečně druhý i desátý obvod, měl na svědomí s největší pravděpodobností zloděj barevných kovů. "Potvrdilo se, že šlo o vloupání a záležitost jsme předali policii," řekl mluvčí společnosti Pražská energetika Petr Holubec. K této verzi se podle prvních poznatků přiklání i policejní vyšetřovatelé, kteří se případem začali zabývat. "Že by někdo chtěl úmyslně odpojit od přívodu proudu pražské čtvrtě, je nepravděpodobné," kostatovala mluvčí vyšetřovatelů Soňa Jindráková.

Zloděj si tak zvanou rozpínací stanici v Michli vybral zřejmě proto, že se nachází v prázdné třípatrové budově, která patřila Pražské plynárenské, jež ji před časem opustila. Zařízení energetiků v ní zabírá jen půl patra. "Jinak je budova úplně prázdná. Objekt je ale zamčený a má plechová vrata," míní mluvčí.

Podle Holubce je objekt chráněný zcela běžně. "Takových stanic máme po Praze sto sedmdesát čtyři. Nikde není vrátný. Takový počet lidí bychom těžko zaplatili bez  toho, aniž by se náklady promítly do ceny elektřiny." Mluvčí řekl, že zloděj do michelské stanice nejspíše nepronikl přes zamčené dveře, ale dostal se dovnitř asi větrací šachtou.

Kovových součástek, z mědi či hliníku a jiných materiálů, za něž výkupny docela slušně platí, je v takovém zařízení dost. Energetici dokonce našli v opuštěných částech objektu už přichystané součástky.

Holubec tvrdí, že záměrem pachatele, který se do budovy vloupal, vůbec nebylo odpojit část hlavního města od elektřiny. "Vůbec netušil, co způsobil a myslíme si, že musel být nakonec dost vyděšený. Chtěl krást a nevěděl, zda je to tam pod napětím. Tak na vedení hodil železnou tyč. Ta navíc nespadla a zůstala tam připečená, takže to zkratovalo stále dokola." Výbuch dokonce vyrazil dveře. Zloděj budovu asi opustil, aniž by něco vzal sebou.

"Pachatel měl velké štěstí, kdyby se tyčí dotknul jiného drátu, asi by uvnitř uhořel," poznamenala Jindráková s tím, že zloději hrozí až šest let vězení. Svým činem se totiž dopustil trestného činu poškozování cizí věci a ohrožování provozu obecně prospěšného zařízení.

Proud se podařilo obnovit asi po hodině.

Policisté považují tuto krádež v energetickém zařízení za vyjímečnou. "Je ale faktem, že se v minulosti předměty z barevných kovů ztrácely často. Například měděné okapy či výka od kanalů, které pak většinou bezdomovci prodávali v Kovošrotu," potvrdila policejní mluvčí Gabriela Škoulová.

Největší potíže v ulicích mají při výpadku proudu tramvaje. Při středeční poruše se bez proudu ocitly všechny tramvajové linky, které běžně jezdí po Francouzské, Korunní a Vinohradské ulici a tramvaje nemohly jezdit ani Ječnou ulicí.

Dopravní podnik nasměroval všechny tramvaje, které nemohly projet oblastí bez proudu do Nuselského údolí. Tramvaje však ulice v okolí Albertova a Nuslí zcela ucpaly a tisícům lidí v odpolední špičce nezbylo nic jiného, než jít pěšky.

"Do Nuselského údolí jsme všechny tramvaje nasměrovali proto, že to jinudy nešlo. Pokud bychom některé linky odklonili například na Smíchov, trvalo by velmi dlouho dobu, než by se po spuštění proudu tramvaje vracely na své původní trasy," uvedla mluvčí Dopravního podniku Zuzana Knoblochová. Podle ní se dopravci podařilo část tratí bez proudu rozjet už po půl hodině, kdy technici Dopravního podniku přepojili troleje na náhradní měnírnu.

"Náhradní autobusová doprava je ovšem při tak velké výluce problém a nemůže fungovat v příliš velkém rozsahu. Chyběly by nám totiž autobusy na pravidelných linkách, odkud je v případě výpadku proudu stahujeme," sdělila Knoblochová.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Další z rubriky

Chirurgie nejsou zázraky, ale dřina. Byrokracie zdržuje, říká lékař roku

Za rok zvládne udělat až 650 operací.

Jednoho z nejmladších českých profesorů výhra v anketě lékař roku překvapila. Na pacienty je totiž velmi přísný, musí...

Teplý pátek zlomil rekordy na 102 stanicích. V Praze bylo přes 28 stupňů

Praha, teplo, počasí, slunce, Vltava, ilustrační foto

Teplý pátek překonal rekordy na 102 meteorologických stanicích, které měří déle než 30 let. Nejtepleji bylo v Praze na...

Nouzové zprovoznění trati u Dalovic není možné, práce potrvají měsíce

Na trati Cheb - Klášterec nad Ohří od soboty nejezdí vlaky kvůli sesuvu tzv....

Na trať z Chebu do Klášterce nad Ohří, kde se o víkendu v úseku Hájek - Dalovice sesunul svah, se vlaky jen tak...

Najdete na iDNES.cz